Starosta Černolic Jiří Michal a jeho zástupce Pavel Schmidt sedí v kanceláři a vyprávějí o územním plánu, který je částečně zablokovaný.
Ve vesnici na skalnatém svahu nad Berounkou chce stavět rodinné domky jednak šéf českého fotbalu Miroslav Pelta, ale také investor Jan Michal (jde o shodu příjmení se starostou) ze společnosti Altstaedter Investments.
Jde o dva na sobě nezávislé projekty, každý v úplně jiné části Černolic. Oba developeři ale mají trochu podobný osud. Občané se proti jejich projektům postavili. Developeři se snaží prosadit změnu územního plánu, která by z orné půdy udělala stavební pozemky. Tím by ohromně získala na ceně.
Developer Michal dokonce na přelomu roku navrhl, aby obec dostala opatrovníka. Měl totiž dojem, že zastupitelé jednají proti zájmům své obce, které by se měly podle něj krýt se zájmy jeho.
"Tohle byl asi první případ, kdy někdo navrhl u soudu pro obec opatrovníka. Soud to ale rychle smetl s tím, že developer není vůbec účastníkem řízení," říká starosta Michal.
Zástupce developera tvrdí, že záměr prohlásit zastupitele za nesvéprávné byl jen demonstrativním gestem. "Pokud jde o opatrovníka, obec Černolice je nyní v rukou lidí, jejichž osobní zájem je, aby obec spor prohrála. Považoval jsem tedy za nutné na tuto věc upozornit," vysvětlil Jan Michal z firmy Altstaedter.
Jde o hodně peněz. Pokud se začne stavět, utrží firma Alstaedter asi 130 milionů korun, z toho třicet milionů vydělá. Stavět chce dle svých slov kvalitnější bydlení, než "paneláky naležato" a satelitní městečka.
Hlavně zachovat výhled na skály
Místní namítají, že pozemky, kde chce firma Altstaedter stavět, leží na kraji lesa a stavba podle nich naruší ráz přírody včetně koridorů, kudy chodí zvěř. Peltův projekt jim vadí o něco méně.
"Pan Pelta sice není úplně naším oblíbencem, ale ta jeho lokalita není tak sporná a k obci je relativně vstřícný. Část občanů však protestuje i proti ní,“ poznamenal místostarosta Černolic Schmidt.
Lidé požadují, aby Peltův projekt nezkazil výhled na Černolické skály a šéf českého fotbalu se už uvolil domy postavit nižší, než původně plánoval. Ale i jeho pozemky jsou nadále vedené v územním plánu jako "orná půda". "Spory jsou ohledně schválení územního plánu. Ne mezi mnou a obcí," omezil se na stručnou a diplomatickou odpověď Miroslav Pelta.
Dar nebo závazek
Lidé v Černolicích, které mají pouhých 353 obyvatel, bojují i mezi sebou. Výstavba má v obci své odpůrce i příznivce, jen není jasné, která skupina je větší. Od posledních komunálních voleb se tu třikrát střídal starosta.
V jednu chvíli nastala i absurdní situace, kdy část občanů napadla územní plán u soudu. Ti samí lidé ale mezitím vyhráli mimořádné volby a stali se zastupiteli, takže z původního žalobce se zároveň stal žalovaný.
Developer Michal si navíc místní do jisté míry zavázal, když obci dal sponzorský dar 10 milionů korun na kanalizaci. Část lidí teď říká, že by bylo džentlmenské, kdyby obec štědrému dárci vyšla vstříc a umožnila mu stavět. "Nemůžeme říct, že děkujeme za dar a že za to, pane Michale, nic nedostanete. To by bylo neseriozní. To by byla skoro krádež těch peněz," říká zastupitelka Helena Kalivodová.
Všichni teď čekají na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Ten rozhoduje poslední z žalob, která se týká sporných lokalit v územním plánu - té Michalovy i té Peltovy. Pravděpodobně na podzim se pak má konat v obci referendum, které by mělo jednou provždy odpovědět na otázku, jestli se stavět bude, nebo ne.