Děti jsou dnes dospělejší, srovnává učitelka dobu před a po revoluci

  7:50aktualizováno  7:50
Původně vystudovala Silvie Žeková, učitelka Základní školy Pod Marjánkou, obor zaměřený na sport, ale nakonec na konci osmdesátých let začala učit. Nechtěla vstoupit do strany, a proto si myslela, že ve školství nevydrží. Nakonec přišla revoluce a učí dodnes. „Máme větší svobodu ve výuce, ale menší autoritu u rodičů,“ říká Žeková.

Učitelka ZŠ Pod Marjánkou Silvie Žeková. (28. 8. 2019) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Probíhal první školní den stejně před těmi třiceti lety a teď?
Je zajímavé se vrátit, protože je to hodně let zpátky. Záleželo na vztahu učitele, na dětech a řediteli. Někteří se věnovali v pohodě tomu, co je bavilo, a ne vždycky měla politická atmosféra, ať byla taková nebo onaká, vliv na práci učitele s dětmi. Změnily se jiné věci ohledně možností, které jsme měli ve výuce: zájezdy do zahraničí, výuka jazyků. Předtím se učila jen ruština, po revoluci se začala učit angličtina, nyní na naší škole máme ještě další čtyři jazyky navíc.

Řekla bych, že zatímco v devadesátých letech bylo ohromující jet třeba na zájezd se školou do zahraničí, teď už to hodně dětí zná.
Je to tak, ale v každém případě cesta páťáků do Holandska na pět dní s kamarády a noční přejezd autobusem, to je pro každé dítě zážitek i dneska.

Měnily se po revoluci učebnice?
Ano, ale mělo to určitou setrvačnost, protože to nešlo hned. Přišel boom, kdy vznikaly učebnice, které neobsahovaly takové ty uvědomělé texty.

Můžete uvést příklad?
Texty v učebnicích odpovídaly ideologii. Například v kalendáři byla různá výročí, ta třeba v souvislosti s osvobozením adorovala Rudou armádu a děti se nedozvídaly, pokud neměly statečného učitele, o tom, že do Plzně přišla americká armáda s generálem Pattonem.

Trávily děti volný čas jinak?
Dnes se nestává, že by děti volně chodily navštěvovat kamarády, a nabídka toho, co dítě může po škole dělat, je větší. Rodiny vytvářely komunitu a znaly se. Dřív to bylo volnější, někdo chodil na klavír, do Tatranu na cvičení a pak si volné dny děti trávily podle kamarádů a obava rodičů o děti nebyla taková. Ale dnes je ta obava odůvodněná.

Dnes rodiče pečlivě vybírají, na jakou školu dítě půjde a zda zkusí přijímačky na víceleté gymnázium. Dávali tomu rodiče před třiceti lety volnější průběh?
Nebylo tolik možností. Dnešní možnosti vyzývají rodiče situace využít.

Krátce po revoluci se vrátila také víceletá gymnázia, na která chodí v Praze velká část dětí.
Ano a k tomu mám jednu poznámku. Moje kolegyně, která učí na gymnáziu matematiku a fyziku, říkala, že mnozí z těch středoškolských učitelů byli tenkrát minimálně v rozpacích, protože když tam přišly takové malé děti, neuměli s nimi pracovat. Když jsem sledovala svoje žáky, kteří byli v primě, někdy s těmi učiteli měli trochu skřípající vztahy.

Vy pracujete s malými dětmi. Pro práci s nimi je potřeba umět něco jiného než pro výuku těch starších.
Podle mě se páťák před třiceti lety a páťák dneska liší. Dnes je páťák vlastně dospělý človíček. Na dětech je znát to, že díky rodině a společnosti, ale také cestování a internetu, mají mnohem větší rozhled. Pro mě jako pro učitele nastala změna v tom, že encyklopedické učení už nemá smysl, je to ztráta času.

Co je podle vás důležité ve výuce dnes?
Je důležité, aby si děti uměly to, kdy kdo umřel a narodil se, vyhledat, měly pojem o časové ose a uměly pracovat se souvislostmi. Další věcí je, aby děti uměly pracovat v týmu, protože dnešní práce vyžaduje, aby se uměly podřídit, vést, prosadit se. To vnímám jako velký rozdíl.

Skutečně jsou děti dospělejší?
Můžeme říct, že dokonce i fyzicky jsou na tom děti jinak. I když to je otázka na nějakého odborníka. Ale třeba i způsob stravování se liší. Nechci říct, jestli je to dobře nebo špatně, je to zkrátka jiné. Dnes dětem chybí taková ta sametová všeobecná fyzická kondice, protože se o ně rodiče víc bojí, a proto nemají tolik příležitostí lézt po stromech a hrát si na hřišti. Dnes jsou zatížené víc jednostranně, protože dělají třeba jeden sport a nemají možnost kompenzace.

Je něco, co vám ve školství chybí, když si vzpomenete na tehdejší dobu?
Napadá mě spíš jedna věc mimoškolní. My jsme organizovali tábory a určitě bychom se tomu tolik nevěnovali, kdybychom mohli využít těch možností, které jsme po tom devadesátém roce získali. Lidé cestují a nevznikají tak silné vazby jako dříve. Ne že by ten režim byl dobrý, ale my jsme potřebovali nějakým způsobem koexistovat a nacházeli jsme si různé aktivity. Tábory sice musely být pionýrské, ale my jsme si tam vymýšleli, relativně co jsme chtěli. Ale nemůžu říct, že je mi to líto. Mně z toho bývalého režimu v podstatě nic nechybí a až posléze jsem si uvědomila, jak bylo složité v tom režimu existovat a žít. Obdivuji své rodiče, že to ustáli.

A co oceňujete na dnešní době?
Já se jako učitelka cítím mnohem svobodněji než tenkrát a myslím si, že se tak musí cítit každý. Když má učitel štěstí, tak ho vedení školy nechá pracovat s dětmi a rodiči v rámci povinností, které se mají ve škole probrat, svobodně. A to je to, co mě baví. To tenkrát nešlo, jak z důvodů politických, tak i ekonomických. Lidi to tehdy možná ani nenapadlo, protože jsme byli hrozně sešněrovaní, a to dnešní učitel už být nemusí. I když to záleží na vztazích na jednotlivých školách.

Nejčtenější

Inter - Slavia 1:1, hosté mířili k senzaci, o výhru přišli v nastavení

Slávista Peter Olayinka (uprostřed) oslavuje svou trefu do sítě Interu Milán. V...

Při návratu do Champions League, kde dvanáct let chyběli, sahali po senzaci, slávističtí fotbalisté ale nakonec v...

Praha odstranila desítky boxů na klíče od sdílených bytů. Vadí údržbě

V Praze přibývá boxů na klíč od sdíleného bytu. Majitelé bytů je dávají na...

Desítky schránek na klíče odstranili pracovníci údržby veřejného osvětlení v metropoli. Na sloupy je dávají majitelé...

Policie pátrá po řidiči formule, který se proháněl po dálnici D4

Policie hledá řidiče, který jel ve formuli po dálnici D4.

Příbramští policisté pátrají po řidiči formule, který jel po dálnici D4. Řidič je podezřelý z porušení zákona o...

Stát nedá Praze na dostavbu okruhu ani korunu, řekl Babiš Hřibovi

Babiš začal prohlídku ve vytipovaném pozemku v Letňanech, který je nedaleko...

Pražský primátor Zdeněk Hřib jednal v úterý s premiérem Andrejem Babišem o dostavbě pražského okruhu. Praha to po vládě...

Zvedněte ruce, kdo jste to čekali. Italský tisk sepsul výkon Interu

JAK MI TO CHYTIL? Romelu Lukaku z Interu Milán lituje neproměněné tutovky,...

Falešný start, pohroma, trápení. Italská média tvrdě kritizují počínání fotbalistů Inter Milán v úvodním utkání Ligy...

Další z rubriky

Neznámé pražské poklady: Ztracené lázně i lesní zoo

Kostel sv. Jana Nepomuckého. Díky své osamělé poloze uprostřed Chuchelského...

Kopce, které se tyčí na levém břehu Vltavy, míjí bez povšimnutí mnoho z nás. Může za to rušná výpadovka na Strakonice,...

Psa někdo uvázal nakrátko k ohradě a odešel, zvíře se uškrtilo na obojku

Kriminalisté řeší případ uhynulého psa, kterého někdo v obci Loděnice na...

Kriminalisté na Berounsku zjišťují, kdo uvázal v obci Loděnice k dřevěné ohradě psa a nechal ho tam napospas osudu....

Zastupitelé odhlasovali vznik muzea totality, zatím se však neví, kde bude

Zasedací sál pražského magistrátu

Na čtvrtečním jednání pražští zastupitelé odhlasovali vznik Muzea 20. století. Jeho účelem má zachování historické...

První české multikino zavřelo, z Galaxie na Hájích odešli diváci na Chodov

Multikino Galaxie v Praze na Hájích

Na pražských Hájích zavřelo kino, které bylo vůbec prvním multikinem, tedy vícesálovým kinem v Česku. Poslední diváky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz