Živý betlém hraje početná rodina šestadvacet let, Ježíškové se střídají

  • 2
Třináctičlenná rodina Švédových ze Starého Plzence u Plzně už šestadvacet let tvoří živý betlém. Letos se k nim navíc přidalo přes dvacet dobrovolníků, kteří vánoční příběh v období adventu přibližují lidem. Ježíšků mají několik, miminka se na představení střídají.

Advent si bez živého betlému dokáže jen těžko představit. Jonáš Švéda v něm hraje vlastně odmalička. Aby ne, když s nápadem přišel jeho otec Josef, který zapojil snad celou rodinu.

Tu tvoří jedenáct dětí. Šest dívek a pět chlapců nyní ve věku od čtyř do 27 let.  Josef Švéda roky dohlíží na výrobu sektů ve společnosti Bohemia Sekt a společně žijí ve firemním domě ve Starém Plzenci.

Tradice živého betléma sahá až do roku 1992. Před svátky navštěvuje skupina nadšenců ze Starého Plzence různá místa kraje a přibližuje divákům vánoční příběh o narození Krista. 

Letos poprvé si dvanáctiletý Jonáš střihl hlavní roli římského vojáka. Trénovat příliš nepotřeboval, většinu dialogů zná zpaměti.

„Jenom jsem si text oprášil. Objevím se ve dvou scénách. První se týká sčítání lidu, kdy se Josef a Marie vydali do Betléma. Druhá zase hledání narozeného Ježíše,“ vyjmenoval Jonáš před představením ve Všerubech na Plzeňsku.

„Moc mě to baví. Na Štědrý den vystupujeme dokonce dvakrát. Jsme z toho nabití. Vánoce si pak užijeme společně o to víc,“ pokračoval Jonáš.

Pro Kateřinu Tuháčkovou, která se ke Švédovým přidala asi před osmi lety, je hraní příjemným zpestřením i zvykem. Stejně jako loni ztvárnila Marii.

„Užívám si to, ale samozřejmě mám trému. Je to zodpovědnost,“ popsala své pocity čtrnáctiletá dívka.

Nervozita se dostavila také u Pavla Kilbergra coby režiséra. V šatně se navíc proměnil v kostyméra. Ostatně všechny obleky sháněl nebo vyráběl právě on.

„Moje děti se v minulosti věnovaly historickému šermu. Zatímco dřív si vojáci oblékali papírové brnění, teď už mají plechové. Některé kousky jsou vyřazené z Národního divadla. Myslím, že pastýři na sobě mají oděvy z Balady z hadrů,“ nastínil.

K Josefu Švédovi se přidal krátce po založení staroplzeneckého betlému a vymyslel jednotlivé obrazy, které muzikanti doplnili o koledy.

„Dávno už účast nestojí na našich dvou rodinách. Jsme rádi, že dobrovolníků přibývá. Letos jich je pětadvacet,“ vyčíslil Kilbergr.

Nikoho, kdo se přihlásí, neodmítnou. „Vždycky se dá přidat nějaký pastýř nebo voják,“ usmíval se. Amatérským souborem už prošlo zhruba sto dětí. Jedním z nich byl například Adam Zvonař, sólista baletu Národního divadla.

Zatímco o dětské herce nouze není, s novorozencem už bývá potíž. „Někdy těžko vůbec někoho seženeme. Ale letos máme miminek tolik, že ani nestačíme všechny vzít. Na každé představení si bereme jiné,“ doplnil.

Další vystoupení se uskuteční dnes ve Chválenicích na Plzeňsku, o dva dny později na plzeňském náměstí a ve Starém Plzenci. Skupina bude rovněž součástí zahájení Tříkrálové sbírky v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Františkánské ulici v Plzni.

„Jezdíme i mimo náš kraj. Byli jsme třeba v Litvínově, Mostu nebo Praze u Karlova mostu. Rádi bychom ale příběh přeložili do němčiny a vyrazili s ním k našim sousedům,“ sdělil Kilbergr.