V Plzni se válčí o výnosné trhy na náměstí Republiky

  18:14aktualizováno  18:14
Zmizí z trhů na plzeňském náměstí Republiky pouťové stánky a nahradí je opět jarmark s řemeslnými výrobky? To zatím není jasné. Dosavadní provozovatel trhů Vlastimil Zlámalík, který teď neuspěl v novém výběrovém řízení na provoz trhů, totiž tendr zpochybnil. Tvrdí, že řízení nebylo neprůhledné a žádá jeho zrušení.

Záclony, laciný textil i gumové podložky do koupelen. I takové zboží je k vidění na původně řemeslných trzích na plzeňském náměstí Republiky. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Některým lidem, kteří na trhy v posledních letech přestali chodit, vadilo, že tu chybí výrobky od drobných řemeslníků. Místo nich obchodníci nabízeli ponožky, záclony nebo zboží typu vše za 39. Zatím ale není jasné, jestli se v budoucnu něco změní. 

Dosavadní provozovatel trhů, který nyní neuspěl v nově vyhlášeném výběrovém řízení, Vlastimil Zlámalík, totiž podal vedení obvodu Plzeň 3 námitky kvůli neprůhlednému výběru nového provozovatele trhů. Zlámalík požaduje zrušení soutěže. Vedení radnice to odmítá.

Novým provozovatelem trhů, který by měl získat smlouvu na dobu neurčitou, je firma Prostr Servis s dvěma majiteli - Emilem Procházkou a Jaroslavem Strohschneiderem. Podle několika oslovených trhovců jsou tito lidé napojení na herny v centru Plzně a také na pouťový byznys.

Výběrové řízení vypsala radnice Plzeň 3 loni těsně před Vánoci a účast tomu odpovídala. Kromě Prostr Servisu se přihlásil bratr Emila Procházky František a Vlastimil Zlámalík, který byl nakonec ze soutěže vyřazen kvůli chybějící dokumentaci.

Mluvčí radnice Lucie Hůrková uvedla, že smlouva zatím podepsána nebyla. Na otázku, proč nebylo výběrové řízení vyhlášeno v jiném čase, aby se zúčastnilo více zájemců, odpověděla, že soutěž byla vypsána v řádném termínu. A také s ohledem na dobu, kdy končí dosavadnímu nájemci smlouva, aby byla zajištěna kontinuita trhů na náměstí Republiky. "Pro zrušení výběrového řízení není žádný faktický ani právní důvod," dodala.

Firma Prostr Servis byla založená krátce před vypsáním soutěže - v říjnu 2012. Podle Hůrkové jednatel společnosti provozoval obdobnou činnost v předcházejícím období jako fyzická osoba.

Zlámalík je odhodlaný oslovit i Antimonopolní úřad

Vlastimil Zlámalík je odhodlaný námitky směřovat až k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Ze zadání tendru podle jeho právního týmu vyplývá, že obvod nedodržel zásady transparentnosti, rovných podmínek a nediskriminace.

Kritéria výběru byla dvě - předložení komplexního podnikatelského záměru na provozování trhů a zajištění doprovodného programu.

"U těchto dvou kritérií výběru nebylo uvedeno pořadí ani míra důležitosti při výběru vítěze, což nezaručuje rovné podmínky ani transparentnost," uvedl Zlámalík s tím, že soutěž byla vypsána jako výběrové řízení podle obchodního zákoníku, ale měla být vypsána podle koncesního zákona, kde jsou stanovena přísnější pravidla.

"Podle našeho výkladu mělo vedení obvodu požádat o stanovisko ministerstvo financí a zakázku zveřejnit ve věstníku veřejných zakázek, to se ale nestalo," uvedl jeden ze Zlámalíkových právníků.

A proč je o trhy taková pranice? Jen během vánočních trhů mohl podle hrubého odhadu provozovatel utržit z pronájmu stánků kolem čtyř milionů korun, protože třeba drobný řemeslník za pronájem stánku zaplatil 33 tisíc korun.

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Plzeň - Záhřeb 2:1, domácí prohrávali, výhru a naději zařídil Pernica

NEČEKANÝ STŘELEC. Obránce Luděk Pernica rozhodl dvěma góly o vítězství Plzně...

Plzeňští fotbalisté přes padesát minut nevystřelili na bránu, ale nakonec triumfovali. V úvodním utkání prvního kola...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

Sparta sáhla raději po Radakovičovi. Plzeň je nová etapa, těší se Brabec

Jakub Brabec se raduje z gólu, kterým posunul Spartu do skupinové fáze Evropské...

Když měli v létě možnost Jakuba Brabce získat, preferovali příchod Uroše Radakoviče z Olomouce. A zatímco srbský...

Další z rubriky

Ani jednoho jsem se nedotkl, tvrdí osmdesátník viněný z osahávání školáků

Za znásilnění a pohlavní zneužití dětí hrozí muži z Chebska až dvanáct let...

S obžalobou ze znásilnění a pohlavního zneužití školáků stanul u Krajského soudu v Plzni dvaaosmdesátiletý muž z...

Miliony na vodovod a kanalizaci v kraji nestačí, splašky tečou i do řek

Ilustrační snímek

V Plzeňském kraji je na vodovod a kanalizaci napojeno 85 procent obyvatel. To řadí tuto oblast na poslední místo v...

Výdaje na provoz MHD rostou, radní Plzně zvažují zdražení jízdného

Plzeňská radnice kvůli rychlému růstu výdajů na provoz veřejné dopravy zvažuje...

Radnice Plzně se chystá na horší časy. Chce zastavit růst výdajů na veřejnou dopravu. Letos na ni má dát téměř miliardu...

Najdete na iDNES.cz