Firma chce na Plzeňsku stavět obří skleník na rajčata, obec se brání

  13:54aktualizováno  13:54
Rozruch v Tlučné na Plzeňsku vyvolala zpráva, že by na kopci nad obcí mohla vyrůst pěstírna rajčat. Skleník o rozloze zhruba čtyř hektarů a vysoký asi sedm metrů by stál na haldě po hornické činnosti. Obyvatelé mají obavu, že skleník bude zářit a naruší krajinný ráz.

Obyvatelům Tlučné na Plzeňsku se nezamlouvá plán investora postavit na haldě po hornické činnosti obří skleník na pěstování rajčat. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Se sporným projektem na využití haldy po hornické činnost v minulosti přišli za představiteli Tlučné zástupci Západočeských uhelných dolů (ZUD) a společnosti Pilsen Technologies.

ZUD patří pozemek s kopcem - odvalem -, který je pozůstatkem těžby uhlí. Pod povrchem odvalu je vysoká teplota. Jedná se totiž o pomyslný milíř, který uvnitř prohořívá.

Společnost Pilsen Technologies má zájem na kopci vybudovat skleník o rozloze zhruba čtyř hektarů vysoký přibližně sedm metrů. Obyvatelé Tlučné mají obavy, že by skleník zářil a narušoval krajinný ráz. Zastupitelé k projektu vydali odmítavé stanovisko.

Starosta Tlučné Jan Opl řekl, že vedení obce vyzvalo firmu Pilsen Technologies, aby zastupitelům svůj záměr prezentovala.

„Na zastupitelstvu jsme pak projekt odmítli z důvodu ochrany veřejného zájmu, nesouhlasu s územním plánem,“ vysvětlil Jan Opl.

Zástupcům firmy i ZUD vedení obce zamítavé stanovisko sdělilo. „Řekli nám, že se musí ještě poradit. Zdůraznili zároveň, že nechtějí jít do střetu s obcí. Takže doufám, že to tak bude,“ konstatoval Jan Opl.

Fotogalerie

Zástupce ZUD Ondrej Ujházy tvrdil, že jeho společnost nechce do dalšího jednání o projektu přímo vstupovat. „To je záležitost investora, který má pozemek v nájmu,“ prohlásil Ujházy.

Obchodní ředitel Pilsen Technologies Vít Pejčoch řekl, že zástupce firmy mrzí, že obec projekt odmítá. Chce ještě s představiteli Tlučné jednat o řešení, které by bylo přijatelné pro obě strany.

Starosta uvedl, že územní plán obce z roku 2013 sice připouští na místě skleník, ale vždy se prý uvažovalo o maximální výšce do 3,5 metru. Investor podle starosty uváděl, že pro obec bude přínosem vznik 60 pracovních míst.

„V tom ale vidíme spíš riziko zhoršení bezpečnosti spojené s agenturními zaměstnanci,“ sdělil Opl. Starosta tvrdí, že reakce veřejnosti na projekt jsou velmi negativní.

Dotčená lokalita je podle vedení Tlučné pro vybudování obřího skleníku nevhodná. „Je to v obci nejvyšší místo, odkud je při dobré viditelnosti vidět Šumavu,“ prohlásil Opl.

Navíc se lidé v Tlučné obávají, že jedním z negativních dopadů by byl světelný smog - obtěžující záření ze skleníku. Podle plánů se ve skleníku má přes noc svítit.

Vít Pejčoch nicméně mluví o možnosti kultivace nevyužitého místa po hornické činnosti. „Plánujeme nejen zachovat stávající průchod haldou, ale vytvořit zde nové vyhlídkové místo,“ uvedl.

Pejčoch tvrdí, že jeho firma vzhledem k negativním postojům místních obyvatel uvažuje o dalších variantách a hledání jiné vhodné lokality.

„Musím ale zdůraznit, že obavy jsou zbytečné. Provoz skleníku nezatěžuje okolí, projekty tohoto typu už několik let bez problémů fungují například na Moravě,“ uvedl.

Starosta Opl naproti tomu připomíná, že odval má za sebou rekultivaci a vypadá dnes dobře. „Tak není třeba tam za každou cenu něco budovat. A pokud ano, ať to slouží sportovním a rekreačním účelům. Loni jsme pod tou haldou navíc udělali nový lesopark, chceme tam mít klidovou zónu,“ řekl.

Vedoucí odboru regionálního rozvoje krajského úřadu Miloslav Michalec řekl, že pokud dojde ke sporu o projekt, bude odvolací institucí právě krajský úřad. „Pak bude záležet na vyjádření odboru životního prostředí a bude zřejmě vstupovat do hry krajinný ráz,“ konstatoval Michalec.

Zářící polské skleníky po zastínění svítí do stran (30. 11. 2016)

Skleník chce firma stavět na odvalu, který je pozůstatkem těžby uhlí.

Skleník chce firma stavět na odvalu, který je pozůstatkem těžby uhlí.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Nejčtenější

Slavia - Plzeň 3:1, tři góly za osm minut a domácí jsou krok od titulu

Fotbalisté Slavie se radují z gólu Lukáše Masopusta proti Plzni.

Fotbalová Slavia se tři kola před koncem nadstavbové části přiblížila mistrovskému titulu. V Edenu zvládla přímý souboj...

Plzeň - Sparta 4:0, úřadující mistr dominoval a odložil oslavy Slavie

Plzeňský Jan Kopic slaví svůj gól proti Spartě.

Nejvyšší porážka Sparty v historii samostatné české ligy. Na půdě Plzně prohrála ve 3. kole nadstavbové části skupiny o...

Straka vzpomíná: Na Dopitu jsem neměl, nejchytřejší byl ale Alby

Martin Straka v diskuzi s Jiřím Dopitou

Jako centr se na buly extrémně zaměřoval. Moc dobře věděl, jak důležitá herní situace to v hokeji je. Právě úspěšnost...

Měla Plzeň kopat na Slavii penaltu? Nešlo o tak závažný zákrok, řekl sudí

Fotbalový sudí Miroslav Zelinka během ligového utkání Slavie proti Plzni.

Plzeňský stoper Jakub Brabec klečel na zemi a zoufale gestikuloval. „Faul, vždyť mě zezadu stáhl.“ Jeho spoluhráči se...

Puštík zaútočil na běžce v lese, sova muži podrápala hlavu

V Plzni na Borských polích zaútočil na muže puštík. Sova se zřejmě bála o...

Na muže, který si šel zaběhat do lesa na Borských polích v Plzni, zaútočil puštík. Bojovná sova svému nepříteli, který...

Další z rubriky

Opilá řidička sjela ze silnice, auto uvázlo na hraně opěrné zdi

Vozidlo opilé cizinky zůstalo zaklíněné na opěrné zdi.

Neslavně skončila čtvrteční jízda německé řidičky po Železné Rudě na Klatovsku. Opilá žena vyjela mimo silnici a její...

Puštík zaútočil na běžce v lese, sova muži podrápala hlavu

V Plzni na Borských polích zaútočil na muže puštík. Sova se zřejmě bála o...

Na muže, který si šel zaběhat do lesa na Borských polích v Plzni, zaútočil puštík. Bojovná sova svému nepříteli, který...

V plzeňské ubytovně se pobodali tři muži, dva skončili v nemocnici

Ve Staré Huti u Dobříše havaroval záchranářský vrtulník, na místě jsou všechny...

Rvačka tří mužů v plzeňské ubytovně skončila v sobotu večer zásahem policie a záchranky. Dvěma cizincům záchranáři...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Pečovatel/ka - moderní zařízení v Praze, 20-22 000 Kč, velice zajímavé

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 20 000 - 22 000 Kč

Najdete na iDNES.cz