Téma akvapark se na radnici znovu otevřelo ve čtvrtek. "Studie vznikla pro případ, že by se objevil investor se zájmem akvapark v Plzni postavit. Myslím, že takové zařízení je primárně soukromá investice," prohlásil primátor Plzně Martin Baxa.
Zároveň však připustil, že dosud neví o zájemci s chutí podobné zařízení ve městě vybudovat.
Podle studie jsou nejvhodnějšími místy pro akvapark v Plzni oblast Borských polí nedaleko areálu Západočeské univerzity nebo oblast takzvané Lopatárny na břehu Úslavy v Plzni-Doubravce, kde existuje sportovní areál. Na Lopatárně v minulosti bylo několik let v provozu venkovní koupaliště. To však už roky nefunguje a rozpadá se.
Megalomanské nápady pominuly
Myšlenka vybudovat vodní park na Lopatárně se objevila už v devadesátých letech. Tehdy se dokonce uvažovalo o tom, že by se tam k ohřevu vody využilo potrubí z Plzeňské teplárenské.
O akvaparku na Borských polích se v posledním desetiletí na radnici také jednalo. Spekulovalo se o tom, že by tam vznikl velký fotbalový stadion a dokonce umělá sjezdovka. Poněkud megalomanské úvahy však zemřely dřív, než byl projekt připraven.
Šéfová útvaru koncepce a rozvoje města Plzně Irena Vostracká potvrdila, že poptávka po akvaparku ve městě existuje dlouho.
"Slýcháme: My bychom chtěli akvapark, co s tím? Při jednáních s lidmi z Hospodářské komory se bavíme o tom, co Plzeň postrádá a na co by se podnikatelé mohli soustředit. Postupně jsme došli k tomu, že akvapark tady chybí. A když děláme ve městě průzkumy názorů veřejnosti, akvapark se objevuje na prvních místech a k tomu občas lidi píšou, kdy už ho konečně postavíme," sdělila Vostracká.
Ročně by mohl uvítat půl milionu lidí
Nejbližší akvaparky jsou ve Kdyni, Horažďovicích nebo Berouně, ale jedná se o menší areály. Podle studie by plzeňský akvapark měl mít přes tisíc metrů čtverečních vodní plochy na zhruba tříhektarovém pozemku. Zařízení by mělo ročně sloužit přibližně půl milionu návštěvníků.
Irena Vostracká plánuje, že Útvar koncepce nechá vyrobit tiskoviny, ve kterých bude možnost postavit ve městě vodní ráj nabízet možným investorům. "Prostě budeme hledat," konstatovala. Připustila také, že na vzniku již existujících akvaparků v Česku se radnice často nějak podílely. "Mnohdy jsou to městská zařízení," uvedla Vostracká.
Vedení města Plzně si v minulých letech občas pohrávalo s úvahami, že by akvapark mohl vzniknout vylepšením a rozšířením areálu plaveckého bazénu na Slovanech. Vostracká se domnívá, že taková představa byla trochu naivní.
"Bazén na Slovanech bude zřejmě vždy sloužit převážně pro plavání. V akvaparcích jde především o zábavu a relaxaci. Právě relaxaci se přitom dává čím dál větší prostor. I díky tomu je využívá stále víc dospělých," dodala.