Vstup bude zdarma a areál proto může být bez plotu. Nájemce Ostende a sousedního autokempu proto bude městu platit o 300 tisíc korun ročně méně než dosud. Podle náměstka primátora Miloslava Šimáka z ČSSD snížení nájmu odpovídá částce, kterou provozovatel na vstupném mohl vybrat. Dosud přitom nájemce městu za rok platil zhruba milion korun.
Areál Ostende a autokemp má řadu let pronajatý Antonín Hegner. Ten loni vedení města oznámil, že po letošním létě končí a radnice začala hledat nového provozovatele. Šimák uvedl, že dnes na stole leží jedna nabídka, o které se začne jednat.
"Do poptávkového řízení se přihlásilo sdružení čtyř firem, které mají zájem o autokemp i pláž. Vede se s nimi jednání," konstatoval Šimák.
Nový provozovatel by měl přijít s nápady, jak oblíbenou rekreační oblast vylepšit. Například o nabídku služeb nebo vybudováním nových sportovišť. Náměstek primátora tvrdí, že plány na změny severního břehu Boleváku budou odpovídat již dříve schválenému plánu, podle kterého si má tato oblast udržet přírodní ráz.
Podle představy města by se totiž postupem času nejrůznější rekreační zařízení a s nimi spojené aktivity měly soustředit především na jižním břehu. Co všechno se tedy na Ostende ještě může změnit nebo objevit?
Kanadský mor pod vodou poseče speciální stroj
Šimák tvrdí, že nový provozovatel by měl zlepšit stav již existujících zařízení, jako jsou například stánky s občerstvením nebo sportoviště. "Mohla by tam vzniknout nová hřiště nebo lanové centrum. Je tam také zřejmě možné vybudovat skluzavku do vody nebo nové molo pro šlapadla. Mohl by vzniknout například i prostor pro hráče petangue," uvedl Šimák.
Bezprostřední okolí Boleváku se v posledních letech viditelně zlepšilo stejně jako kvalita vody v rybníku. Vyčistit vodu pomohly vodní rostliny. V souvislosti s tím se ale v Boleváku příliš rozbujela rostlina zvaná kanadský mor.
Správa veřejného statku města Plzně, která se o rybníky stará, se proto rozhodla pořídit speciální podvodní sekačku. Plavidlo se má postarat o to, aby kanadský mor nekomplikoval lidem koupání. Nový stroj, jehož pořízení vyjde na 3,5 milionu korun, dokáže žací lištou ve tvaru písmene U rostliny pod hladinou sekat a rovnou je i vytahuje na palubu.
"Tato speciální loď vegetaci poseče až do hloubky 1,8 metru a odveze ji k dalšímu využití, například kompostování. Výhodou je i úspora pracovních sil. Je obsluhován pouze jedním pracovníkem, " vysvětlil Richard Havelka ze Správy veřejného statku.
Invazivní rostlina začala potlačovat všechny ostatní druhy a podvodní kosy, které až dosud správci rybníka k likvidaci moru používali, už nestačí.