Nové divadlo se Plzni nejspíš prodraží, firma žádá 40 milionů navíc

  9:19aktualizováno  9:19
Firma Hochtief, která staví nové divadlo v Plzni, žádá město, aby zvýšilo rozpočet zhruba o 40 milionů korun. Při stavbě se totiž údajně objevily nečekané komplikace. Zastupitele to nadzvedlo a vedení Plzně musí hledat, kde peníze vezme.

Stavba nového divadla v Plzni loni v říjnu. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Že by se v novém divadle, které se staví v Plzni za téměř miliardu korun, nakonec nehrálo? Není to sice pravděpodobné, ale také to není vyloučeno. A důvod? Peníze.

Při stavbě se objevily údajně zcela nečekané komplikace a stavbaři žádají 40 milionů korun navíc. Přibližně polovina částky má být použita na vylepšení divadelních technologií, aby odpovídaly současným normám. Druhá polovina by měla pokrýt náklady na manipulaci s kontaminovanou zeminou, která se v místě stavby objevila.

Informace o požadovaných vícenákladech vyvolala rozruch mezi zastupiteli. Někteří dávali najevo, že se jim nechce na divadlo, které mělo původně stát 840 milionů, přihazovat ještě další peníze.

Zástupci stavební firmy i města měli tento týden na radnici vysvětlovat, co všechno za požadavkem dalších 40 milionů stojí. Na jednání zastupitelstva v říjnu by mělo padnout rozhodnutí, jak bude radnice postupovat. O zvýšení ceny za divadlo se přitom jedná v době, kdy má město hluboko do kapsy.

Podle náměstka primátora Petra Runda z ODS stavební firma zdůvodňuje vícenáklady na divadelní technologie tím, že se v průběhu stavby změnily v roce 2012 evropské normy na divadelní technologie.

"My jsme si techniku objednali v roce 2010 a nyní je nutné ji přizpůsobit," prohlásil Rund. Zdůraznil, že bez toho nezíská stavba kladné vyjádření Inspektorátu bezpečnosti práce, které je nutné pro kolaudaci. "Hrozí, že technologie nebude možné v roce 2014 použít," konstatoval Rund.

Opoziční zastupitelka Jaroslava Maříková z uskupení Občané.cz se divila, jak je možné, že 18 milionů má město platit navíc za manipulaci se zeminou. "To s žádnou normou nesouvisí, to s divadelní technologií nemá nic společného," poukazovala.

Náměstek vysvětlil, že přestože se před stavbou dělaly průzkumné vrty, dodatečně se ukázalo, že zemina na místě byla vysoce kontaminovaná. Obsahovala například olovo nebo ropné látky. "Takže ji bylo nutné odvážet jinam," uvedl Rund. Ukládání kontaminovaného materiálu na speciální skládky je výrazně dražší.

Vizualizace nového divadla

Petr Rund prohlásil, že o položkách ve výčtu vícenákladů je možné diskutovat a město je platit nemusí. "Ale je tu riziko, že se toho bude zhotovitel domáhat," varoval.

Ludvík Rösch z uskupení Občané.cz upozornil, že problémy se stavbou zhorší pohled veřejnosti na celý projekt. "Dostává se to na takovou kolej, že to lidé nakonec nebudou chtít," řekl.

Tomáš Jílek z TOP 09 chtěl vědět, kde by město na zvýšené náklady našlo peníze. "Teď volné prostředky na vykrytí 40 milionů nemám," reagoval ekonomický náměstek Martin Zrzavecký z ČSSD. Uvedl, že má nápad, jak problém řešit, ale ten zatím nechce prozradit.

Při říjnovém jednání zastupitelů by se mělo rozhodnout, jak se město zachová. Rund ani Zrzavecký nepředpokládají, že by zastupitelé odmítli cenu za stavbu zvýšit, pokud by hrozilo, že divadlo nebude možné využívat.

Termín dokončení stavby byl naplánován na srpen 2014.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Plzeň - Sparta 4:0, úřadující mistr dominoval a odložil oslavy Slavie

Plzeňský Jan Kopic slaví svůj gól proti Spartě.

Nejvyšší porážka Sparty v historii samostatné české ligy. Na půdě Plzně prohrála ve 3. kole nadstavbové části skupiny o...

Straka vzpomíná: Na Dopitu jsem neměl, nejchytřejší byl ale Alby

Martin Straka v diskuzi s Jiřím Dopitou

Jako centr se na buly extrémně zaměřoval. Moc dobře věděl, jak důležitá herní situace to v hokeji je. Právě úspěšnost...

Medici odmítají praxi v malých nemocnicích, chtějí na nejlepší pracoviště

Operační sál ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Studenti plzeňské lékařské fakulty Karlovy univerzity se bouří. Škola totiž rozhodla, že v šestém ročníku už nebudou...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Další z rubriky

Úřady nespolupracují, Plzeň se pro řidiče stala labyrintem plným uzavírek

Dopravní komplikace přineslo uzavření Rooseveltova mostu v Plzni. Jeho opravy...

V Plzni je několik rozsáhlých uzavírek, které značně komplikují dopravu. Dalo se situaci předejít a jednotlivé opravy...

Schizofrenik, který vraždil mačetou, jde do detence. Před činem trpěl bludy

Davida K. přivedli ke Krajskému soudu v Plzni policisté ze zásahové jednotky....

David K., který podle vyšetřovatelů loni v prosinci v Plzni brutálně zavraždil mačetou mladistvého chlapce, půjde do...

Podvodem získal milionový majetek, řekl soud a vyměřil čtyři roky vězení

Ilustrační snímek

Krajský soud v Plzni poslal na čtyři roky do vězení Arnošta Gindru, který podle obžaloby podvodem připravil svého...

Najdete na iDNES.cz