Muž chtěl v kempu za rozbitý mobil upálit spící mladíky, dostal podmínku

  11:30aktualizováno  11:30
Za žhářský útok ve vodáckém kempu nedaleko Dolan na Plzeňsku potrestal krajský soud dvaapadesátiletého Miroslava Kozlera podmínkou. Muž se před dvěma roky rozhodl pomstít čtveřici mladíků, které podezíral z poškození jeho telefonu. Vzal ředidlo, rozlil ho mezi stany a pod auto, kde spali, a zapálil ho.

Miroslav Kozler byl přesvědčený o tom, že mu mladíci rozbili mobil. Pod autem, kde spali, podle obžaloby rozlil a zapálil ředidlo. (17. 6. 2019) | foto: Petr Ježek, MF DNES

Plzeňský krajský soud uznal Miroslava Kozlera vinným z pokusu o těžké ublížení na zdraví a z pokusu o poškození cizí věci.

„Odsuzuje se ke tříletému podmíněnému trestu se zkušební dobou na pět let. Dále je nařízen dohled probačního úředníka a ochranné ambulantní psychiatrické a protialkoholní léčení,“ uvedl soudce Jan Špeta.

Vyhověl tak v plném rozsahu návrhu státní zástupkyně.

„Je zřejmé, že pokud by došlo k zahoření stanů, oba muži v nich by byli ohroženi těžkou újmou na zdraví. Obžalovaný byl srozuměn s tím, že se poškození nejméně mohou nadýchat kouře, kdyby stany nebo vozidlo vzplály,“ zdůvodnila návrh státní zástupkyně.

Zároveň dodala, že Kozler měl kvůli organické poruše mozku, kterou má po předchozím závažném onemocnění, v době páchání trestného činu podstatně sníženou schopnost ovládat své jednání. Navíc byl pod vlivem alkoholu.

„Obžalovaný nebyl nikdy trestán, nemá ani žádný přestupek, pracuje,“ odůvodnil výši trestu soudce Špeta. 

Obhajoba navrhovala úplné zproštění viny. Podle znalce z požární ochrany totiž množství rozlitého ředidla pod autem nemohlo způsobit požár.

Přiznal jsem se a poškozeným omluvil, řekl obžalovaný

„Ke svému činu jsem se doznal a poškozeným jsem se omluvil. Ublížit na zdraví a jejich životech jsem jim nehodlal. Vím, že moje jednání není omluvitelné,“ řekl u soudu Kozler.

Za žhářský útok mohl dostat až 12 let vězení, verdikt je pravomocný.

Čin se stal 6. července 2017 mezi čtvrtou a půl šestou ráno. Kozler se domníval, že mu čtveřice rozbila telefon.

„Měl jsem prasklý mobil. Chodil jsem po kempu a ptal se, kdo mi ho rozbil. Chtěl jsem po nich přiznání. Oni se mi ale vysmáli. Podle toho, jak se chovali, jsem usoudil, že to jsou oni,“ vysvětlil zášť vůči poškozeným Kozler. Tehdy pil denně 24 až 28 piv.

Mladíci vlezli do stanů a auta, aby se tam vyspali. Kozler vzal plechovku s ředidlem, kterou měl v maringotce u nářadí, a rozlil rozpouštědlo mezi oba stany a ještě pod auto.

Pak zapálil tyčinku na čištění uší a hodil ji do rozlité hořlaviny pod autem, ve kterém spali dva muži. Zapálit ředidlo mezi stany už nestihl.

Přiznal se ještě před příjezdem policie

„Nejdřív jsem si říkal, že bych jim propíchal kola. Ale to by pak nemuseli odjet. Když jsem ředidlo rozlejval, myslel jsem si, že jsou ve stanech. Chtěl jsem, aby měli zničené a očouzené věci, když já měl rozbitý mobil. Počítal jsem s tím, že je oheň vzbudí a uhasí si ho. Stany by hořely pomalu, jsem o tom přesvědčený,“ řekl v červnu u soudu Kozler. 

Jedním z poškozených je sedmadvacetiletý Adam B. V tábořišti u Berounky spal na nákladové ploše pick-upu, nad kterou měl nataženou plachtu.

„Slyšel jsem divné zvuky u auta. Vysoukal jsem se ven, pod autem už hořelo. Plameny byly do půl metru, dosahovaly až k nádrži. Vzbudil jsem Jirku. Ten mi hodil mikinu a oheň se podařilo uhasit. Když jsem vylézal zpod plachty, viděl jsem jen nohy člověka, jak mizí za rohem,“ popsal červencové ráno Adam B.

Mladíci pak šli za Kozlerem do maringotky a ten se jim ještě před příjezdem policie ke všemu přiznal. 

Autor:

Nejčtenější

Místo pikniku ženu brutálně znásilnili. Polskému páru hrozí zpřísnění trestů

Ilustrační snímek

Třiadvacetiletá Alexandra B. z Řecka si vyrazila s polským párem, se kterým pracovala v plzeňské firmě, do lesa na...

Po pěti letech s jediným pohárovým zástupcem. Česku zbyla jen Slavia

Zklamaný Tomáš Chorý.

Ještě ani jednou v aktuálním pohárovém ročníku nekopli do míče, přesto už teď slávističtí fotbalisté vědí, že z českých...

Spolujezdec umíral, on sháněl pomoc pro psa. Řidič dostal šest let vězení

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni poslal na šest a půl roku do vězení s ostrahou Alexandra Černého, který loni pod vlivem alkoholu a...

PONEDĚLNÍK: Přichází Vrbův pád, nebo Plzeň zase zvedne?

Plzeňský trenér Pavel Vrba pozoruje utkání třetího předkola Evropské ligy v...

Vypadli z předkola Ligy mistrů i Evropské ligy a v domácí soutěži tápou. Naposledy jen remizovali v Teplicích, hra...

Fotbalové Česko vykročilo do evropského suterénu. Lepší je i Andorra

Hráči Plzně po ztraceném postupu.

Teď to mrzí. Štve. Ale bohužel bude hůř, protože pohárový koeficient, ze kterého těžil český fotbal, padá ke dnu. Měly...

Další z rubriky

Invalidní důchodce miliony nezíská. Žalobu podal pozdě

Krajský soud v Plzni.

Více než čtyři miliony korun od pojišťovny měly kompenzovat Davidu Přerostovi doživotní následky, které v roce 2007...

Spolujezdec umíral, on sháněl pomoc pro psa. Řidič dostal šest let vězení

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni poslal na šest a půl roku do vězení s ostrahou Alexandra Černého, který loni pod vlivem alkoholu a...

Po devatenácti letech končí kastelán Kašperku, kvůli neshodám s radnicí

Odcházející kastelán hradu Kašperk Zdeněk Svoboda na nádvoří (15. srpna 2019)

Po devatenácti letech končí kastelán hradu Kašperk na Klatovsku Zdeněk Svoboda. Výpověď podal kvůli sporům s městem,...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz