Přípravu vraždy soud nedokázal, za podvod má expolicista platit miliony

  11:26aktualizováno  11:26
Pět let ve vězení, povinnost zaplatit téměř čtyři miliony korun poškozenému, ale i zproštění viny. Takový je závěr plzeňských soudců v případě podvodu a nájemné vraždy, která byla podle obžaloby odhalena ještě dřív, než se stala.

Krajský soud v Plzni projednával případ Jiřího Hladíka. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Státní zástupce obžaloval bývalého policistu Jiřího Hladíka, že si objednal likvidaci nepohodlného svědka Davida Přerosta.

Tomu podle spisu začátkem roku 2012 nabídl, že mu pomůže vymoci odškodné 4,75 milionu korun za těžkou nehodu, po které má Přerost trvalé následky.

Jenže miliony, které vymohl Hladíkův známý, rovněž obžalovaný advokát Petr Čechura, nešly na účet poškozeného, ale na konto, ke kterému měl přístup Hladík.

Čechura u soudu odmítl jakékoli pochybení. „Peníze jsem posílal přesně tak, jak jsem měl podle notářsky ověřené listiny. Že je na ní zfalšovaný podpis poškozeného i notářské ověřující razítko jsem netušil,“ vysvětloval.

Hladík na líčení nepřišel, soud ho přesto uznal vinným, že podvodem získal peníze z odškodnění. Dostal za to trest odnětí svobody na pět let nepodmíněně ve vězení s ostrahou. Navíc poškozenému musí zaplatit 3 774 760 korun.

Advokát Petr Čechura byl viny na podvodu zproštěn.

Nepohodlného svědka se údajně chtěl zbavit

V části obžaloby o přípravě vraždy byl Hladík zproštěn viny. Nebylo totiž prokázáno, že se skutek vůbec stal.

Na jaře 2012 se Hladík podle spisu obrátil na recidivistu, že se potřebuje zbavit člověka, který mu dluží tři miliony korun.

„Když ho zabiješ a tělo odstraníš, aby ho nikdo nikdy nenašel, zaplatím za to 600 tisíc korun. Jako důkaz chci fotografii s hlavou oddělenou od těla nebo s vidlemi zabodnutými v krku. Hodně mi na tom záleží, jsem ochotný zaplatit i 800 tisíc,“ zněla podle obžaloby žádost, se kterou se expolicista obrátil na muže, o němž věděl, že má slušně popsaný trestní rejstřík.

„Žádnou vraždu jsem nepřipravoval, jsem nevinný. Vše jsou jen výmysly muže, který mi dlužil peníze z obchodu, který se nakonec neuskutečnil,“ tvrdil u soudu expolicista Hladík.

Tím mužem, který měl Přerosta zavraždit, je recidivista jménem Martin, který podle toho, co vyplynulo ze soudních jednání, byl informátorem jednoho z policistů vyšetřujících vraždy v Plzeňském kraji.

Najatý vrah s kriminalisty nafingoval smrt oběti

Martin nějaký čas oběť dokonce u sebe ukrýval. Pak v lese u Plzně rozřezal na devětadvacetiletém Davidovi oblečení a pokydal ho kečupem, který měl představovat řinoucí se krev. Pak ho vyfotil jako důkaz pro objednavatele vraždy, že svůj úkol splnil.

O pár dní později se scéna s mrtvolou opakovala. Už to nebylo v lese, ale David byl ve sklepě některé z policejních budov v Plzni, kde společně s kriminalisty fingoval svou násilnou smrt. Martin totiž policistům oznámil, že byl najat na vraždu. Policista, který vše inscenoval, Davida obmotal provazem a pak fotografoval.

"Prvního června 2012 obviněnému expolicistovi ukázal (Martin, pozn. red.) v Klatovech jako důkaz usmrcení fotografie svázaného poškozeného ve svém fotoaparátu, čímž v něm vzbudil dojem už vykonané vraždy. Chtěl za to slíbených osm set tisíc korun, které ale nedostal," uvedl státní zástupce Martin Rykl.

Detektivové prý Hladíka v lese zmlátili

Hladíka několik dnů poté zatkla policejní zásahovka a skončil v cele. Když měl soudce rozhodovat o vzetí do vazby, začal si stěžovat, že ho cestou policisté zmlátili. Na těle měl skutečně několik modřin. Jako obžalovaní kvůli tomu skončili před soudem dva policisté z takzvané mordparty.

Hladík tam popisoval, jak ho po loňském zatčení při převozu do Plzně odvezli policisté do lesa, tam ho zbili, nutili ho hrabat hrob a u hlavy měl nataženou pistoli.

"Z těch mužů mám stále strach, i kvůli nim beru ve vazbě antidepresiva," tvrdil ve svědectví proti policistům Vladimíru Krocovi a Luďku Šilhánkovi.

Kroc, který tehdy jel přímo v autě, které po zatčení převáželo Hladíka na policii do Plzně, i Šilhánek, který jel za nimi se zpožděním několika minut, obvinění vytrvale odmítali.

"Musel bych být šílený, abych si vzal deset lidí ze zásahovky, které neznám, a jel někoho mučit někam do lesa," řekl na to Kroc.

Zatímco Šilhánek byl obvinění zproštěn, Krocovi soud vyměřil čtyřletou podmínku. Verdikt není pravomocný, odvolali se proti němu Kroc i státní zástupce.

Autor:

Nejčtenější

Chovanec už nechce být poslancem, vadí mu podpora ČSSD současné vládě

Milan Chovanec (ČSSD)

Bývalý ministr vnitra Milan Chovanec se vzdá poslaneckého mandátu. Ze Sněmovny chce odejít do konce března po sjezdu...

Počasí ochromilo Plzeň, přes hodinu nejezdily autobusy ani trolejbusy

Silnice v Plzni ráno pokryla ledovka. Dopravní policisté řešili asi patnáct...

Rozmarné počasí si ráno nepěkně pohrálo s motoristy v Plzni. Na některých silnicích se vytvořilo náledí, na které...

Žena nechala stopaře v autě a odešla nakoupit. Muž mezitím odjel pryč

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Domažličtí policisté pátrají po stopaři, kterého svezla čtyřicetiletá řidička. Muž zřejmě působil značně věrohodně,...

Inspekce se zastala Vietnamce, kterému neprodali víc zlevněného zboží

Ilustrační snímek

Stížnost Vietnamce na diskriminaci při nákupu většího množství zboží v obchodním řetězci. To byl jeden z...

Řezníček míří z Plzně do Lokerenu, o víkendu ho čekají zdravotní testy

Jakub Řezníček z Plzně střílí, obránce FCSB Mihai Balasa se mu v tom snaží...

Fotbalový útočník Jakub Řezníček se vydá na první větší zahraniční štaci do Lokerenu. Třicetiletý hráč Plzně jedná s...

Další z rubriky

Řidička jela na červenou a srazila se s autem, její vůz se převrátil

Řidička projela křižovatkou Masarykova - Rokycanská na červenou, její vůz...

Nepozornost se ve středu večer zle vymstila řidičce, která projížděla křižovatkou U Pietasu v Plzni. Jela totiž na...

Během chvíle vyhráli v kasinu téměř půl milionu podvodem, tvrdí žalobce

Dva cizinci z Gruzie jsou obžalovaný z pokusu o podvod. Toho se podle státního...

Tachovský okresní soud se začal zabývat pokusem o podvod, kterého se podle žalobce dopustili dva cizinci v kasinu na...

Silniční tepnu v centru Plzně čekají opravy

V Plzni se připravuje rekonstrukce hlavního průtahu okolo centra od Prahy k...

Rekonstrukce klíčového průtahu centrem Plzně zkomplikuje zřejmě ještě letos ježdění po Plzni. Pracovat se bude od...

Najdete na iDNES.cz