Nutili mě hrabat hrob, viní policisty muž zatčený za objednání vraždy

  15:57aktualizováno  15:57
Bití, hrozbu pistolí i to, jak si rukama hrabal hrob, popisoval u plzeňského soudu expolicista Jiří Hladík, který je v jiném případu stíhaný za objednání vraždy nepohodlného svědka. V lese u Přeštic ho takto podle jeho slov mučili policisté Vladimír Kroc a Luděk Šilhánek, kteří jeho případ vyšetřovali.

Vladimír Kroc (vpravo) a Luděk Šilhánek (s culíkem) před okresním soudem v Plzni. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Hladík u soudu popisoval, jak ho po loňském zatčení při převozu do Plzně odvezli policisté do lesa, tam ho zbili, nutili ho hrabat hrob a u hlavy měl nataženou pistoli.

"Z těch mužů mám stále strach, i kvůli nim beru ve vazbě antidepresiva," tvrdil Hladík u plzeňského soudu. Ten vyhověl jeho žádosti, aby mohl vypovídat v nepřítomnosti obžalovaných detektivů. Kroc i Šilhánek obvinění odmítají.

Neznámý muž mi přiložil pistoli na zátylek, popsal Hladík

Vše začalo loni na jaře, kdy se policista Kroc dozvěděl o objednávce na zavraždění invalidního důchodce z Klatovska. Řekl mu to muž, kterého si objednavatel vraždy údajně zjednal "na špinavou práci". 

S kolegou Šilhánkem na případu pracovali a 4. června padlo rozhodnutí, že zatknou muže podezřelého z objednání vraždy. Tím byl právě bývalý policista Jiří Hladík.

Zásahová jednotka ho zatkla před domem v Klatovech. Policisté pak spoutaného muže oslepeného speciálními brýlemi převáželi do Plzně. V transportéru jel s Hladíkem i vyšetřovatel Kroc.

Případ nájemné vraždy

Expolicista Jiří Hladík čelí obžalobě z toho, že naplánoval a objednal vraždu svého třicetiletého známého, který má trvalé následky po havárii, a kterému pomáhal zajišťovat výplatu odškodného. Sumu ve výši 4,75 milionu korun si pak Hladík podle spisu nechal pro sebe.  Netušil totiž, že nájemný vrah vše oznámí policii a ta pak s invalidou sehraje "divadlo", aby si Hladík myslel, že je nepohodlný svědek po smrti. Teď mu hrozí mu až 30 let vězení.

Hladík tvrdí, že jen odhadoval, kam jedou. Proč ho zatkli prý také nevěděl. "Když jsem se zeptal, co se děje, dostalo se mi jediné odpovědi: 'Drž hubu!' Poznal jsem, že jedeme přes Přeštice, tam je jediný kopeček na cestě do Plzně. Pak někdo dvakrát telefonoval a auto odbočilo a zastavilo. Po chvíli mě vyndali ven. Slyšel jsem šustění bankovek, domluvu, že se potkají večer u piva. Chvíli jsem měl pocit, že jsem sám. Najednou jsem dostal ránu, nebo kopanec do břicha, Padl jsem na zem a kutálel se ze svahu," popisoval u soudu Hladík. 

Neznámý muž prý do něj začal kopat a křičet. "Ty svině, proč jsi Martinovi nezaplatil za vraždu? Kde máš miliony?" chtěl vědět.

Hladík uvedl, že pak mu muž přikázal, aby si klekl a začal spoutanýma rukama hrabat hrob. Pořád prý do něj kopal chtěl vědět, kde jsou miliony.

"Pak jsem slyšel jak natáhl pistoli. Přiložil mi ji na zátylek. Začal počítat. Raz. Dva. Říkal jsem si, že když má pistoli, nebude to bolet. Myslel jsem na děti, na rodinu. Tři. Myslel jsem, že je konec. Dostal jsem další kopanec. Chvíli jsem ležel. Pak mě někdo zvedl. Byl jsem bez bot. Vedl mě na cestu. Tam jsem dostal ránu do obličeje, posunuly se neprůhledné brýle. Když jsem se sklonil, zahlédl jsem vzniklou škvírkou obličej toho muže. Přijel transportér, do toho mě naložili a jeli jsme dál. Oslepeného mě pak vyvedli z auta na dvůr, po schodech do nějaké budovy. Myslel jsem, že mě tu oddělají. Až když mi sundali brýle, zjistil jsem, že jsem na policii," vyprávěl ve středu u soudu Hladík.

Kroc prý fingoval rozhovor s nájemným vrahem

Souzení policisté Kroc a Šilhánek mu prý vyhrožovali, aby se ani slovem nezmínil o tom, co se dělo v lese. Jinak, že vědí všechno o jeho dětech i družce. O bití mlčel i před advokátem.

"Dodnes netuším, kdo to oznámil," řekl Hladík a jen podotkl, že těsně před rozhodováním o vazbě byl za ním v cele advokát a on se pak nechal převézt k lékaři na vyšetření, protože prý začal močit krev.

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ Jiřího Hladíka. Za objednání

Jiří Hladík obžalovaný z přípravy nájemné vraždy.

Kroc a Šilhánek jakékoli násilí proti Hladíkovi při výsleších odmítli. "Musel bych být šílený, abych si vzal deset lidí ze zásahovky, které neznám, a jel někoho mučit někam do lesa," řekl Kroc.

Připustil, že při převozu Hladíka z Klatov do Plzně zabočili u Přeštic do lesa. "Fingoval jsem rozhovor s vykonavatelem vraždy, kterému zatčený muž nevyplatil slíbených 800 tisíc korun za vykonání skutku. Hladík najednou padl na zem a začal hystericky křičet, že z něj peníze už vymlátili Jugoši. Ale že nějaký sežene. Cestou do Plzně si zadržený na žádné zranění nestěžoval. Pak mu asi někdo dobře poradil. Když ho měli převážet k soudci, který rozhodoval o vazbě, začal si stěžovat na zdravotní problémy. Takže nejdříve musel do nemocnice. Zřejmě se domníval, že soudce nestačí o vazbě rozhodnout v zákonné lhůtě, jeho budou muset pustit na svobodu a on odejde domů," předložil Kroc své vysvětlení.

Verdikt v případu zatím nepadl, hlavní líčení pokračuje výslechy svědků. Obžalovaným Kroci a Šilhánkovi hrozí za zneužití pravomoci a vydírání až deset let vězení.

Autor:

Nejčtenější

Unikátní případ: Limberskému hrozí trest za zesměšňování Tvrdíka

Plzeňský obránce David Limberský se drží za hlavu poté, co na Realu Madrid v...

Plzeňský fotbalista David Limberský už měl po sezoně a začínal dovolenou. Teď mu hrozí trest za následné výroky na...

Herec Skamene získal pole a louky na Tachovsku jako restituční náhradu

Roman Skamene

Herec Roman Skamene a jeho příbuzná jsou definitivně vlastníky sedmi hektarů pozemků u dálnice D5 na Tachovsku, které...

Chovanec už nechce být poslancem, vadí mu podpora ČSSD současné vládě

Milan Chovanec (ČSSD)

Bývalý ministr vnitra Milan Chovanec se vzdá poslaneckého mandátu. Ze Sněmovny chce odejít do konce března po sjezdu...

Žena nechala stopaře v autě a odešla nakoupit. Muž mezitím odjel pryč

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Domažličtí policisté pátrají po stopaři, kterého svezla čtyřicetiletá řidička. Muž zřejmě působil značně věrohodně,...

Počasí ochromilo Plzeň, přes hodinu nejezdily autobusy ani trolejbusy

Silnice v Plzni ráno pokryla ledovka. Dopravní policisté řešili asi patnáct...

Rozmarné počasí si ráno nepěkně pohrálo s motoristy v Plzni. Na některých silnicích se vytvořilo náledí, na které...

Další z rubriky

Počasí ochromilo Plzeň, přes hodinu nejezdily autobusy ani trolejbusy

Silnice v Plzni ráno pokryla ledovka. Dopravní policisté řešili asi patnáct...

Rozmarné počasí si ráno nepěkně pohrálo s motoristy v Plzni. Na některých silnicích se vytvořilo náledí, na které...

Sdílená auta jdou v Plzni na dračku. Karkulky jezdí i do ciziny

Karkulka. Tak se jmenuje nová carsharingová služba v Plzni, kterou zavedly...

Po Plzni jezdí osm aut městských dopravních podniků a tři vozy společnosti Auto napůl, které si zájemci mohou půjčovat....

Obyvatelé Radčic půjdou k referendu kvůli silničnímu napojení na okruh

Obyvatelé Radčic se budou 9. března v referendu vyjadřovat k plánované stavbě...

Lidé žijící v městském obvodu Plzeň-Radčice dostanou 9. března příležitost vyjádřit se k plánované stavbě komunikace,...

Advantage Consulting, s.r.o.
FACILITY MANAGER (AUTOMOTIVE)

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Plzeňský kraj
nabízený plat: 80 000 - 90 000 Kč

Najdete na iDNES.cz