Elektronická evidence tržeb (ilustrační snímek)

Elektronická evidence tržeb (ilustrační snímek) | foto: iDNES.cz

EET čistí trh, počet vietnamských obchodů se snížil jen mírně

  • 4
S příchodem evidence tržeb se srovnaly podmínky na trhu mezi obchodníky pod značkou COOP a vietnamskými prodejci. Někteří z nich ale mají dvě pokladny. Zákazníkům, které znají, vydávají takzvané předúčtenky bez povinných kódů, a tím vykážou nižší tržby.

Šest tisíc kontrol dodržování elektronické evidence tržeb (EET) provedl od 1. prosince 2016 Finanční úřad pro Plzeňský kraj a Celní správa. V 19 procentech případů bylo zjištěno nějaké pochybení.

V kraji je zaregistrováno k EET na 13 tisíc provozoven a zhruba čtvrtina už kontrolou prošla. Nejvyšší pokuta v regionu byla loni udělena Finančním úřadem pro Plzeňský kraj ve výši 150 tisíc korun.

„Jednalo se o závažné porušení zákona o evidenci tržeb, když kontrolou bylo zjištěno, že podnikatel i opakovaně vydával takzvané předúčtenky. Jedná se o formu předběžné účtenky bez patřičných náležitostí podle zákona o evidenci tržeb, zejména pak bez povinných kódů FIK a BKP. Podnikatel pak pouze na vyžádání zákazníka vystaví účtenku splňující zákonem stanovené náležitosti,“ popsala mluvčí Finančního úřadu pro Plzeňský kraj Michaela Hošťálková.

FAKTA

Co je EET?

Elektronická evidence tržeb či on-line registrace tržeb je způsob evidence tržeb, kdy jsou údaje o každé transakci obchodníka on-line posílány na státní správu.

Podle předsedy Západočeského konzumního družstva (ZKD) Sušice Romana Bruzla se díky zavedení EET srovnaly podmínky na trhu, kde mezi sebou o zákazníky bojují prodejny ZKD pod značkou COOP a vietnamští obchodníci.

„Kolem našich 115 prodejen, hlavně na Klatovsku a Domažlicku, je 80 až 90 vietnamských obchodů,“ uvedl Bruzl. Po zavedení EET jich pět zavřelo, ostatní provozovatelé se přizpůsobili.

Některé nejmenší vietnamské obchody mají ale podle něj dvě pokladny. Části zákazníkům prý dávají účtenky. Těm, koho znají, nikoliv, čímž vykážou nižší tržby. 

Toto tvrzení ovšem nelze oficiálně dokázat, protože Česká obchodní inspekce ani Finanční úřady neevidují zvlášť vietnamské a nevietnamské provozovny. „Některé jsou navíc zapsané jako s.r.o., takže se nedají rozlišit,“ vysvětlila Hošťálková.

Vietnamci jsou pro ZKD stále velkou konkurencí. „Pokud otevřou v obci s 500 občany, tak nám tržby ze 700 tisíc korun spadnou o třetinu. Pak už to tam pro nás není na dvě pracovní síly, ale jedna to neutáhne,“ posteskl si.

Vietnamští prodavači podle Bruzla nejsou ve velkém zisku, ale uživí se a mohou na vesnici žít a vychovávat děti. „Je to pro ně lepší, než žít ve Vietnamu,“ uvedl. 

Uznal, že jsou velmi pracovití, schopní a umí se chopit tržní šance. Podle Bruzla už prodejny nebudou přibývat. „Tlačí už na ně trochu legislativa. Přes EET začaly vykazovat tržby a kontrolní orgány už se jich mohou ptát na daně,“ uvedl.

„Když budou vietnamští obchodníci evidovat tržby, stanou se při dosažení ročních tržeb ve výši milionu korun někteří z nich plátci DPH. A systém DPH už zajistí, aby platili daně,“ myslí si Bruzl.

K jeho připomínce, že někteří malí obchodníci mají dvě pokladny, mluvčí Finančního úřadu pro Plzeňský kraj Michaela Hošťálková uvedla, že není protizákonné mít více zařízení, ale v případě, že přijde zákazník, musí vydat správně účtenku.

„Pokladen mohou mít více, potom pracovníci finanční správy kontrolují při on-line přenosu ceny, zda tržby nabíhají na servery finanční správy. Kontrolují tedy nejen to, zda je účtenka vydaná, ale zda se nahraje na servery, či nikoliv,“ popsala Hošťálková.

,