Trestanci okradli spoluvězně a vychovatel jim pomáhal, říká žalobce

  18:34aktualizováno  18:34
Místo, aby se ve vězení napravili, trestnou činnost páchají i tam. Okresní soud Plzeň-město začal projednávat případ dvou trestanců, kteří jsou obžalovaní, že když byli loni v borské věznici, vybrali podvodem z účtu svého vězněného parťáka 14 tisíc korun.

Okresní soud v Plzni začal řešit případ podvodu, který se měl odehrát za zdmi borské věznice. | foto: Petr Ježek, MF DNES

Společně s trestanci je obžalovaný také vězeňský vychovatel Miroslav M. Ten jim podle spisu s podvodem pomáhal, a to za peníze.

Dlouholetému vychovateli, který je stále zaměstnancem káznice, hrozí až pět let vězení. Dvouleté tresty hrozí Renému H., který si předchozí trest už odpykal, a Janu M., kterému stávající trest skončí za 11 měsíců.

Obětí obžalovaných se stal začátkem loňského roku šedesátiletý muž s vadou zraku, který pobýval za mřížemi 20 měsíců.

„Špatně vidím na blízko i na dálku. Když jsem musel platit složenky, sám jsem si na to netroufl. Požádal jsem Jana M., který byl barákovej (pomocník vychovatelů a dozorců mezi vězněnými, - pozn. red), jestli by mi složenky pomohl vypsat. Platil jsem úřadu za pozemky, bylo to pár korun,“ popsal u soudu poškozený Josef Š.

Právě vypisování složenek využili podle státního zástupce obžalovaní, aby vysáli z účtu spoluvězně 14 tisíc korun.

„Odsouzený René H. vyhotovil na základě pokynu odsouzeného Jana M. v únoru 2018 žádost o odeslání částky 10 tisíc korun a v dubnu 2018 čtyř tisíc korun z vězeňského konta Josefa Š. V obou případech předali žádost vychovateli Miroslavu M., jako důvod platby bylo uvedeno zaplacení nájmu. Částka byla po schválení vychovatelem odeslaná matce Reného H. Vychovatel to schválil, přestože věděl, že poškozený Josef Š. žádosti a peněžní poukázky nevyplňoval,“ uvedl státní zástupce Roman Šustáček.

Obžalovaný podle spisu padělal i výpisy z účtu

Aby Josef Š. hned nepoznal, že mu někdo bez jeho vědomí vybral peníze z konta, které má zřízený každý vězeň, podle obžaloby pak René H. padělal i výpisy z účtu poškozeného. Ty pak předával vychovateli, aby je překopíroval, a až tyto kopie pak Josef Š. dostal podle státního zástupce do ruky.

„Všichni tři obžalovaní se dohodli, že za první případ dostane vychovatel šest tisíc korun, ve druhém částku dva tisíce korun,“ uvedl státní zástupce.

Zatímco René H. i Jan M. se před soudem k podvodnému vybírání peněz z účtu spoluvězně přiznali, vychovatel Miroslav M. vše odmítá.

Jan M. popsal, jak jej na chodbě před celami nejprve Josef Š, požádal, aby mu přečetl, co má na výpisu z vězeňského účtu s tím, že na to nevidí. Tak Jan M. zjistil, že na účtu spoluvězně je skoro 25 tisíc, zatímco on nemá skoro nic. To byl začátek všeho. Když jej Josef Š. několikrát požádal o vyplnění složenek, Jana M. napadlo, že by se toho dalo využít.

René H. řekl, že si nabídku Jana M. na získání peněz od zrakově hendikepovaného spoluvězně několik dnů rozmýšlel, až pak prý kývl.

Fotogalerie

„Vyplnil jsem papíry, podepsal je za Josefa Š. a dal je Janovi M. Ten šel s nimi za vychovatelem. Peníze se poslaly mojí mámě. Ta je vyzvedla, z deseti tisíc dala šest tisíc do obálky a poslala je do věznice na mé jméno. Jenže když obálka přišla do věznice, peníze v ní prý nebyly. Máma je pak posílala znovu po menších částkách. Za ty zbývající čtyři tisíce jsem nechal poslat balík s věcmi do věznice,“ řekl René H.

I Jan M. tvrdí, že všechno v obžalobě je pravda. Včetně toho, že s vyplněnou složenkou a prohlášením ke schválení, které musí vychovatel podepsat, šel za vychovatelem sám.

„Vychovatel řekl, že z toho bude prů... ale vzal to. Řekl jsem mu, že až peníze odejdou, část z nich dostane. Nechtěl nic. Já mu nabídl šest tisíc, řekl jsem mu, že se s ním o tom nebudu bavit, že mu je dám. První obálka přišla prázdná. René H. volal mámě, ta peníze posílala znovu, po menších částkách. I když vychovatel nechtěl, peníze jsem mu dával do kapsičky u košile. O vychovateli se říkalo, že když si někdo nechá poslat dva tisíce, tisíc si vezme. Já to ale nikdy neviděl,“ prohlásil Jan M.

Vychovatel ale všechna obvinění popřel. „Co je v obžalobě není pravda. O čerpání peněz z účtu jsem se dozvěděl, až když mi to řekli z Generální inspekce bezpečnostních sborů. Já jako vychovatel složenku přijmu, zkontroluju, jestli souhlasí částka ve formuláři se složenkou, dám tam doporučení a odešlu to nadřízenému. Nevím, proč vypovídají proti mně. Já nevěděl, že se podvodně převádějí peníze. Žádné peníze jsem si nevzal, žádné nedostal,“ prohlásil vychovatel.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Plzeň - Sparta 4:0, úřadující mistr dominoval a odložil oslavy Slavie

Plzeňský Jan Kopic slaví svůj gól proti Spartě.

Nejvyšší porážka Sparty v historii samostatné české ligy. Na půdě Plzně prohrála ve 3. kole nadstavbové části skupiny o...

Straka vzpomíná: Na Dopitu jsem neměl, nejchytřejší byl ale Alby

Martin Straka v diskuzi s Jiřím Dopitou

Jako centr se na buly extrémně zaměřoval. Moc dobře věděl, jak důležitá herní situace to v hokeji je. Právě úspěšnost...

Medici odmítají praxi v malých nemocnicích, chtějí na nejlepší pracoviště

Operační sál ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Studenti plzeňské lékařské fakulty Karlovy univerzity se bouří. Škola totiž rozhodla, že v šestém ročníku už nebudou...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Další z rubriky

Úřady nespolupracují, Plzeň se pro řidiče stala labyrintem plným uzavírek

Dopravní komplikace přineslo uzavření Rooseveltova mostu v Plzni. Jeho opravy...

V Plzni je několik rozsáhlých uzavírek, které značně komplikují dopravu. Dalo se situaci předejít a jednotlivé opravy...

VIDEO: Do Království jedu přibyly mamby zelené, umějí lovit i ptáky

Dvě mamby zelené se zabydlely v plzeňské zoo.

V plzeňské zoo se zabydlely dva exempláře jednoho z nejjedovatějších hadů světa mamby zelené. Čtyřletý pár pochází ze...

Ženu na procházce někdo střelil do nohy, místní vidí problém ve střelnici

Policista se při střelbě na střelnici na Mělnicku omylem postřelil do nohy....

Ženu v Chotěšově na Plzeňsku někdo střelil do nohy. Incident se stal v neděli a policisté případ prověřují jako těžkou...

Najdete na iDNES.cz