Nové divadlo je v časové tísni, odložilo už premiéru muzikálu Cats

  18:52aktualizováno  18:52
Necelé tři týdny zbývají do slavnostního otevření Nového divadla v Plzni, ale dělníky při práci tlačí čas. Zatímco herci už v budově zkouší, zároveň tu pracují i technici. Kvůli časové tísni už divadlo odložilo záříjovou premiéru muzikálu Cats na prosinec.

Zkouška připravovaného muzikálu Divá Bára v budově Nového divadla. V hlavní roli se jako Bára představí Žofie Dařbujánová, myslivce hraje Martin Hubeňák. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Diváci si mohou od 18. června kupovat vstupenky do Nového divadla. Stále ale ještě nejsou zcela zprovozněny jevištní technologie, v orchestřišti se pořád pracuje, odkládají a protahují se zkoušky inscenací.

Záříjová premiéra jednoho ze stěžejních titulů celé letošní sezony - slavného muzikálu Andrewa Lloyd Webbera Cats se na podzim neuskuteční vůbec. Odkládá se až na 25. prosinec.

První zkoušky přenášených i nových titulů začaly totiž na jevišti Nového divadla nikoliv podle plánu na přelomu června a července, ale až v posledních červencových dnech, tedy s téměř měsíčním skluzem. Zkoušky už tedy sice probíhají, ale ve značném omezení.

„Zkouší se podle plánu, ale protože nemůžeme používat točnu a orchestřiště, posouvá se termín dokončení zkoušek nového muzikálu Divá Bára o týden,“ konstatuje vedoucí umělecko-technického provozu DJKT Jan Baxa.

Kolaudace divadla se uskuteční 19. srpna

„Hlediště je v podstatě hotové, je zavěšena i slavnostní opona. Zástupci dodavatele dokončují stavebně-strojní část technologií a hlavně dolaďují software. Ten ještě není kompletní, a tak nemůžeme se všemi technologiemi pracovat tak, jak by si divadelníci přáli. Nemáme klasické orchestřiště, vytváří se pomocí propadových stolů. Už se dá používat, nicméně pořád se na něm pracuje. Všechny divadelní technologie potřebují ještě čas na dokončení a doladění a čas se neúprosně krátí,“ říká k situaci Jan Baxa.

A právě potíže s technologiemi a časová tíseň mají na svědomí odložení muzikálu Kočky. „Byl posunut, nikoliv zrušen, pro mimořádnou technickou náročnost. Potřebujeme větší než běžný počet technických zkoušek na to, abychom s novými technologiemi tak mimořádně náročnou scénu zvládli. Titul se dostane ještě do letošního premiérového abonmá, v němž je zahrnut,“ uvádí ředitel divadla Ilja Racek.

Kolaudace budovy je stanovena nově místo úplného konce měsíce již na 19. srpna. Stále je to velmi krátce před tím, než do hlediště přijdou 1. září první diváci na Prodanou nevěstu. Slavnostní otevření je na programu 2. září, kdy bude Prodanou nevěstu živě přenášet Česká televize.

Zkouška muzikálu Divá Bára

Když se na konci července začalo o skluzu v harmonogramu zkoušek a časové tísni veřejně hovořit, vedení města pochybnosti odmítalo s tím, že si nikdo z vedení divadla na nedodržení termínů či časovou tíseň nestěžoval.

Ředitel DJKT Ilja Racek říká, že vedení divadla upozorňuje na problematický časový horizont od jara tohoto roku.

„Nikdo nemůže až do okamžiku vstupu do reálného prostoru předem vědět, jak co funguje či nefunguje. Zprovozňování některých jevištních technologií probíhá ze dne na den, někdy i z hodiny na hodinu, a to bychom museli každý den vydávat komuniké o stavu jednotlivých komponentů,“ konstatuje.

Náměstek primátora Pavel Šindelář konstatoval, že se o možných neshodách ohledně fungování divadelních technologií dozvěděl až z červencového článku v MF DNES.

„Ihned jsem svolal jednání, kterého se zúčastnili zástupci Hochtiefu, DJKT, odboru investic a dodavatelé technologií. Z jednání vyplynul závěr, že k žádnému prodlení s instalací technologií nedochází, technologie jsou nainstalovány a probíhají řádně jejich zkoušky,“ vysvětlil.

„Některá představení však budou vyžadovat softwarovou úpravu. Jedná se právě o technicky náročné Kočky. Z uvedeného jednání dále vyplynulo, že technologie dodavatel upraví podle potřeby divadla, nicméně, pokud by tyto úpravy měly být činěny teď, nemohla by se zkoušet jiná představení. Proto bude software upraven dodatečně. S tímto postupem zástupci divadla souhlasili,“ uvedl v pátek Šindelář.

Autoři:

Nejčtenější

Bazény v Plzni zdraží vstup i kvůli lidem, kteří se jdou umýt a vyprat si

Po několikaměsíční rekonstrukci se v pondělí 31. října opět otevřel pro zájemce...

Dospělí návštěvníci plaveckých bazénů v Plzni na Slovanech a Lochotíně si od července připlatí. Úprava ceny má mimo...

Máme přetlak, někteří musejí z Plzně odejít, uvědomuje si Vrba

Plzeňský kouč Pavel Vrba během tréninku.

Krátký posezonní odpočinek si Pavel Vrba užil. Trenér fotbalistů Viktorie Plzeň ale musel přepnout z dovolenkového...

Třináctiletá otěhotněla na útěku z polepšovny, otce dítěte hledá policie

Ilustrační snímek

Na stůl klatovských policistů se dostal případ těhotné třináctileté dívky. Ta utekla z diagnostického ústavu v Plzni a...

Dívka vypadla z jedoucí dodávky a těžce se zranila. Osádku hledá policie

Policisté prošetřují nehodu v Plzni, při které se zranila dívka. Ta vypadla z...

Neobvyklou nehodu, při níž se vážně zranila dívka, vyšetřují policisté v Plzni. Podle svědků, kteří přivolali na pomoc...

Plzeňská posila a konkurent pro Limberského: Spoluhráči nejsou soupeři

Adam Hloušek (druhý zprava) a Radim Řezník na startu letní přípravy Viktorie...

Posledních sedm let strávil Adam Hloušek v zahraničí. Po angažmá v Norimberku, Stuttgartu a naposledy Legii Varšava se...

Další z rubriky

Na Domažlicku hořel dům, nejspíš ho zapálila psychicky nemocná obyvatelka

Požár rodinného domu v Újezdu Sv. Kříže na Domažlicku zaměstnal ve středu ráno...

Několik hasičských jednotek bojovalo dopoledne s požárem rodinného domu v Újezdě Svatého Kříže na Domažlicku. Požár...

Padělky za statisíce. Policisté z Klatovska stíhají cizince za jejich prodej

Likvidace padělků bot pod dohledem celníků.

Policisté z Klatovska zahájili trestní stíhání devětatřicetiletého cizince, kterého obvinili z přečinu porušení práv k...

Policista nedal řidičce šanci přežít, řekl soud. Nehodu znovu projedná

Při dopravní nehodě dvou osobních vozidel na Plzeňsku u obce Lhůty zemřela...

Okresní soud Plzeň-jih bude znovu projednávat loňskou tragickou nehodu u Lhůty. Tehdy se policista při jízdě ve svém...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz