Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Karanténa odloží otevření gymnázia i školy v Plzni a školky v Čížkově

  • 7
O slavnostní zahájení nového školního roku přijdou žáci Masarykova gymnázia a Základní školy v Tachovské ulici v Plzni. Mezi učiteli se objevil koronavirus a do karantény museli všichni pedagogové. Výuku proto nemá kdo zajistit. Onemocnění covid-19 se prokázalo také u ředitelky Mateřské školy v Čížkově na Plzeňsku.

V úterý se pro zhruba 700 studentů neotevřou dveře Masarykova gymnázia v Plzni. V pedagogickém sboru se objevil koronavirus. Všichni kantoři, kterých je více než 60, musejí být povinně v karanténě. Zprávu potvrdila náměstkyně hejtmana pro školství Ivana Bartošová.

„Pedagogové Masarykova gymnázia po dohodě s Krajskou hygienickou stanicí vstoupili do karantény z důvodu nákazy jednoho zaměstnance onemocněním covid-19. Z toho důvodu nebude probíhat prezenční výuka v budově školy. Studenti a rodiče budou kontaktováni třídními učiteli o dalším postupu online výuky. Délka karantény je předběžně stanovena do 11. září, se znovuobnovením normálního provozu počítáme k pondělí 14. září,“ stojí na webu gymnázia. 

Covid-19 má jeden z učitelů Masarykova gymnázia

Škola tento týden zrušila obědy, stornovala rovněž adaptační kurzy a zájmové kroužky. V tomto případě minimálně do konce kalendářního roku. 

Uzavřena také zůstane Základní škola v Tachovské ulici v Plzni. Před týdnem  se na poradě kantorů sešel téměř celý učitelský sbor. U jednoho z jeho členů se ale tentýž den večer objevily zdravotní problémy.

„Zavolal svému obvodnímu lékaři, který mu doporučil jít na testy, což hned následující den udělal. Výsledek byl pozitivní,“ popsal ředitel školy Jan Špott.

Doplnil, že na pracoviště v Tachovské ulici chodí 46 dětí. „Zajistili jsme standardní opatření. Pedagogové, kteří byli v kontaktu s nemocným, mají nařízenou čtrnáctidenní karanténu a kontrolní odběry,“ přiblížila Jitka Průchová z protiepidemiologického odboru krajské hygieny.

Do školy nemůže aktuálně nastoupit celkem patnáct učitelů, všichni už podstoupili první testování. Výsledky neměl ředitel na konci minulého týdne kompletně k dispozici.

„Ty, které máme, jsou naštěstí negativní, ale ještě na některé čekáme. Protože se situace dotkla většiny sboru, nemá kdo chybějící kantory nahradit,“ nastínil.

Zahájení školního roku plánuje na 9. září. Záleží však na závěrech druhých odběrů, které se uskuteční 7. září. O změnách už informoval rodiče.

„Zajistíme výuku na dálku. Zařídíme vše, co je v prvním týdnu potřeba, od přihlášek do družiny až po seznam pomůcek, rozvrhu, případně i předání učebnic,“ vyjmenoval.

Prostory budovy v Tachovské ulici už prošly důkladnou dezinfekcí. Odborníci použili na exponovaných místech nanotechnologii. Nakažený muž zůstává v izolaci. Podle ředitele si jeho stav nevyžádal hospitalizaci. „Je v domácím prostředí. Naštěstí už je na tom lépe, než byl. Nestěžoval si na jakékoliv zhoršení,“ uzavřel.

Někde roušky, jinde omezený počet

Krajská hygiena však minulý týden řešila už druhý případ, kdy se onemocnění covid-19 dostalo mezi učitele. První výskyt eviduje v Mateřské škole Čížkov na  Plzeňsku. Ani tady se zázemí pro děti zatím neotevře.

Koronavirem onemocněla ředitelka školky. Starosta Ladislav Jára sdělil, že dotyčná se vrátila z dovolené, kterou trávila ve východních Čechách, a dva dny měla potíže, včetně teploty. Proto navštívila lékařku, která ji poslala na odběr.

„Ředitelka byla v kontaktu s dalšími třemi pracovnicemi. Šlo o kuchařku a dvě kantorky, což je vlastně celý kolektiv. Poslali jsme je na výtěry. Všechny nastoupily do karantény,“ dodala. Hygienici ještě trasují rodinné kontakty nakažené.

Průchová tvrdí, že k podobným situacím bude po zahájení výuky docházet. Doufá však, že ne příliš často. K vyšší bezpečnosti snad přispěje i omezení týkající se nástupu prvňáků.

„Doporučujeme, aby tentokrát doprovázeli děti pouze jejich rodiče, nikoliv babičky, dědečkové a další příbuzní. Ideální je, aby s nimi nešli do třídy, jak jsou běžně zvyklí, ale před vstupem je předali pedagogům. Sníží se tím možné riziko,“ konstatoval ředitel krajské hygieny Přemysl Tomašuk.

Každá vzdělávací instituce v Plzeňském kraji však k návrhu přistupuje různě. Například kaznějovská devítiletka omezila doprovod každého prvňáka na dvě osoby.

Plzeňské školy zase stanovily, že rodiče dovnitř mohou, ale s nasazenou rouškou. „Rozhodnutí padlo po domluvě s hygienou. Měli by mít nasazenou ústenku. Navrhujeme, aby se ve třídě příliš dlouho nezdržovali. Usadili dítě do lavice, udělali si fotografii a pak počkali venku,“ řekla vedoucí školského odboru magistrátu Dagmar Škrlantová.

V kraji za uplynulý týden přibylo 80 nakažených, uzdravilo se 111 osob. Nejvíce zasažená je teď západočeská metropole, kde je 71 lidí s koronavirem.