Obyvatelé města se mohou vyjádřit k využití prostoru před kostelem ale i klášterní zahrady, která je za ním. Úřad městské části Plzeň-Slovany se na základě toho pokusí získat dotaci 25 milionů a pokud uspěje, pak náměstí změní tvář.
Na přípravě projektu se podílí zástupci úřadu městské části, církve, Masarykovy školy nebo spolku Pěstuj prostor.
„Chceme požádat o dotaci Nadaci Proměny. Projekt by se měl týkat celého náměstí a podmínkou je například uspořádat k té záležitosti veřejné slyšení, kde by si lidé měli říct, jak má náměstí vypadat. Už jsme proto oslovili i církev nebo firmy, které na náměstí sídlí,“ uvedl starosta Slovan Lumír Aschenbrenner.
Na základě podnětů veřejnosti se pak má uskutečnit architektonická soutěž na budoucí podobu náměstí.
Architekt Marek Sivák z iniciativy Pěstuj prostor upozornil, že na úpravu Jiráskova náměstí se už v minulosti chystalo několik projektů.
„Každý z nich měl samozřejmě jisté rezervy a především byly zpracovány bez výraznější spolupráce s veřejností. Teď se začíná znovu a nejdřív chceme zjistit, co vlastně to místo z pohledu lidí potřebuje, jak jej vnímají, jakým aktivitám by se tam chtěli věnovat, jak by chtěli náměstí využívat a co jim tam chybí,“ vysvětluje Marek Sivák.
Architekt tvrdí, že na projektu je unikátní, že se pro něj podařilo získat partnerství zdejšího kláštera dominikánů a Masarykovy základní školy.
Připomíná, že škola se už před časem zapojila do akce, kdy byla klášterní zahrada dočasně zpřístupněna pro veřejnost v projektu Víkend otevřených zahrad. Marek Sivák upozornil, že pokud by se plán na vylepšení náměstí podařilo uskutečnit, pak by klášterní zahrada byla otevřena častěji.
U spodní části náměstí si architekt dovede například představit, že by z ní mohly zmizet dvě silnice, které ji napříč přetínají. „Ale nejvíc mě zajímá, co by si tam přáli lidé. Mohu mít například nápad vydláždit tam impozantní prostor před klášterem a zjistím, že to nebude fungovat, protože veřejnost tam bude chtít raději parčík s lavičkami. Možností je hodně,“ konstatoval Sivák.
Zástupce starosty Slovan Jan Fluxa se domnívá, že i kdyby se nyní nepodařilo získat dotaci, plánování budoucího využití náměstí neztratí smysl. „Protože bude dobré mít představu o možné podobě prostoru Jiráskova náměstí. To místo si do budoucna architektonickou soutěž určitě zaslouží,“ říká Jan Fluxa.
Pracovní setkání s veřejností zaměřená na budoucnost Jiráskova náměstí se uskuteční 28. února od 10 hodin na Masarykově základní škole a 3. března od 17 hodin v klášteře na Jiráskově náměstí.
Lidé navíc mohou své názory uplatnit prostřednictvím dotazníku, který získají na webu pestujprostor zde. Tam také k akci najdou podrobné informace.