Pilsner Fest mění tvář, nabídne více druhů piv a méně známých kapel

  18:24aktualizováno  18:24
Plzeňský ležák oslaví v sobotu své 177. narozeniny na tradičním Pilsner Festu. Ten letošní ale bude jiný. Zatímco v minulosti zde vystupovaly kapely zvučných jmen, tentokrát bude hudební složka jen doprovodným programem. Pořadatelé chtějí věnovat větší pozornost oslavě piva a nabídnout i produkty malých pivovarů.

Oblíbený Pilsner Fest se koná sobotu 5. října. Loni akci navštívilo více než 55 tisíc lidí. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

„Společně s marketingovým oddělením pivovaru jsme se shodli, že Pilsner Fest by neměl být zacílený na mainstreamové kapely a být jen dalším hudebním festivalem, kterých je všude spousta. Cílem je, aby lidé přišli společně s námi oslavit to dobré pivo,“ řekl Ján Porada z agentury Yashica, která má poprvé na starost hudební program.

V areálu pivovaru i na náměstí Republiky zahrají například Post It, Michal Hrůza a kapela Hrůzy, Lake Malawi nebo Iné Kafe.

Středobodem slavností budou velkokapacitní stany fungující jako hospody.

„Letos, kdy je poprvé nasazen tento koncept, jich máme pět. Myslíme si, že do budoucna budou přibývat. Je to podle nás cesta, kterou by se měl Pilsner Fest ubírat i v dalších ročnících,“ konstatuje Porada.

Že by kvůli neúčasti slavných interpretů ubyl počet návštěvníků, si nemyslí. „Samozřejmě, že jsou lidé, kteří chodili hlavně kvůli muzice a k tomu byl pro ně další faktor, pivo. To bychom ale do budoucna nechtěli. Myslíme si, že oslava v nové podobě bude fungovat i bez těch velkých jmen. V momentě, kdy bude atmosféra v jednotlivých stanech taková, jaká má být na oslavě piva, si lidé ani nevšimnou, že nehraje nějaká známá kapela,“ podotýká.

Na festivalu se představí restaurace ze všech koutů republiky. Plzeňský ležák si tak návštěvníci vychutnají třeba v plzeňské restauraci Švejk, v karlovarské restauraci Nároďák nebo v brněnské restauraci U Čápa. Jednotlivé stany budou věrně kopírovat interiér každého z podniků.

Fotogalerie

Letos uplyne 177 let od chvíle, kdy bavorský sládek Josef Groll poprvé navařil pivo, které dalo vzniknout novému pivnímu stylu podle místa zrodu nazvaného pilsner nebo pils.

„Je to dnes vůbec nejrozšířenější pivní kategorie, náleží do ní asi 70 procent celosvětové pivní produkce. Právě úspěch piva typu pils, díky němuž zná plzeňský ležák celý svět, se stal hlavním tématem letošního Pilsner Festu,“ říká Martin Troup, marketingový manažer značky Pilsner Urquell.

A emeritní sládek Václav Berka k tomu dodává: „Pilsner Fest je svátkem piva, které inspirovalo svět. A je to také oslava kvality. Proto zde budou naši nejlepší výčepní z celé České republiky i ze světa, kteří uspěli v soutěži o nejlepšího výčepního Master Bartender.“

Zájemci budou moci pivo od mistrů svého oboru nejen ochutnat, ale také se od nich něco přiučit. Připravena je totiž škola čepování.

Výběr z programu

Scéna náměstí

  • 17.00 Lake Malawi, 18.42 přípitek, 19.15 M. Hrůza a Kapela Hrůzy, 21.00 Petr Benda & Band

Scéna pivovar

  • 20.00 Iné Kafe, Mydy Rabycad, Malalata

Restaurace Švejk

  • 13.00 Přemysl Kubišta, 20.00 Švejk band

Na Spilce

  • 13.00 Suit Up, 13.00 Electric Therapy

Nároďák

  • 11.00 Bad Boys, 21.00 Jiřina a Michal Pagačovi

Neodmyslitelnou součástí Pilsner Festu je společný přípitek v 18.42 hodin, který přímo odkazuje k roku 1842, kdy sládek Josef Groll uvařil první várku plzeňského originálu. Připíjet se bude současně přímo v pivovaru a na náměstí Republiky.

Veřejnosti bude přístupný i samotný pivovar. Kromě běžných prohlídek se hostům otevře také speciální festivalový okruh, který se zaměří na historii vodárenské věže i proces výroby originálního ležáku.

Součástí prohlídky bude i návštěva jinak nepřístupné bednárny. Speciální prohlídky se budou konat každých 15 minut od 10 do 20 hodin.

Letos poprvé se na akci představí zástupci minipivovarů. „Plzeňský ležák stále inspiruje, což dokazují i ležáky šesti minipivovarů, které budou moci zájemci ochutnat,“ říká Berka.

Akce přinese také dopravní omezení. Motoristé musejí v sobotu v době od 10 hodin do půlnoci počítat s komplikacemi a uzavírkami v okolí pivovaru a náměstí Republiky.

Z Prahy jede do Plzně speciální vlak Pilsner Express

Nejbližší placená parkovací místa jsou v parkovacím domě Rychtářka, u Hornbachu a pod mostem Milénia. Blízká bezplatná parkoviště jsou u nákupního centra Albert a u Baumaxu.

Pro návštěvníky z Prahy a středních Čech je připravený speciální vlak Pilsner Express, který vyjíždí z pražského hlavního nádraží v 10.30, zpět z Plzně se vrací ve 23.30.

Cesta trvá přibližně hodinu a 45 minut a má pět zastávek – Praha Smíchov, Beroun, Zdice, Hořovice, Rokycany a Plzeň. Vlak je zdarma, stejně jako vstup na Pilsner Fest. Kapacita vlaku je však omezená, je potřeba přijít včas.

Pilsner Fest v roce 2017

  • Nejčtenější

Limberskému jsem půjčoval na hazard, tvrdí obžalovaný z oklamání fotbalistů

Dvě ikony plzeňského fotbalu, David Limberský a Vladimír Darida, se staly obětí milionových podvodů. Podle obžaloby...

Nejsem gambler. I kdybych hrál, nepůjčoval bych si, hájí se Limberský

Před plzeňským krajským soudem vypovídal fotbalista David Limberský, kterého podle spisu obchodník s luxusními vozy...

Kometa si poradila s Plzní, Gulašova rekordní střelecká série skončila

Deset zápasů se vstřeleným gólem. Na této hodnotě se zastavila rekordní série útočníka Milana Gulaše. Hokejisté Komety...

Do Úhlavy se dostala nebezpečná látka, Plzeň zásobuje náhradní zdroj

Do řeky Úhlavy, která zásobuje Plzeň pitnou vodou, se dostala vysoce toxická chemická látka. Prostředek na impregnaci...

Na Čapí hnízdo se premiéra neptejte, výhrůžky studentům prověří inspekce

Hejtmanství nechá prověřit incident spojený s návštěvou premiéra Andreje Babiše na plzeňské průmyslové škole...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Mýval vylezl na lampu a nemohl dolů, na pomoc mu přijeli hasiči

Pomoc profesionálních hasičů potřeboval ráno v Bělé nad Radbuzou na Domažlicku mýval. Medvídek se vyšplhal na lampu...

Na ledvinu se čeká rekordně krátkou dobu, čas by mohl být ještě kratší

Na transplantaci ledvin čekají pacienti v České republice zhruba jeden rok. Na západě Čech je to jen kolem čtvrt roku....

Radbuza může být náhradní zdroj vody pro Plzeň, město na to však nemá

Nedávný únik nebezpečných látek do řeky Úhlavy zdůraznil potřebu náhradního zdroje pitné vody pro Plzeň. Už před 13...

Nejsem gambler. I kdybych hrál, nepůjčoval bych si, hájí se Limberský

Před plzeňským krajským soudem vypovídal fotbalista David Limberský, kterého podle spisu obchodník s luxusními vozy...

Najdete na iDNES.cz