V okolí Plzně zněly houkačky, záchranáři trénovali zásah u pádu letadla

  17:48aktualizováno  17:48
Zásah při nepodařeném nouzovém přistání letadla si vyzkoušely všechny záchranné složky na letišti v Líních u Plzně. Přeživší figuranty převážely sanity do okolních nemocnic, které spustily traumaplán. Prověřovaly se tak i dojezdové časy v reálném provozu.

Zásah u tragické havárie dopravního letadla s 80 pasažéry na palubě cvičili na letišti v Líních záchranáři z Plzeňského kraje společně s jednotkou německých hasičů. 

„Podobná cvičení jsou logisticky náročná, běžně se připravují i půl roku. Toto jsme připravovali tři měsíce. Kromě figurantů se do akce zapojilo dalších 308 lidí,“ řekl mluvčí krajských hasičů Petr Poncar. 

Velký válec s okénky na obou stranách částečně uzavřený představoval zachovanou část letounu. V jeho okolí byly sedačky z aut a vagonů, různě zkroucená železa a mezi tím figuranti s reálně vymodelovanými zraněními.

Pro autentičnost ještě organizátoři kolem vraku zapálili ohně ve speciálních plechových vanách.

Hasiči bezprostředně po příjezdu natáhli hadice. Dva z nich, oblečení do speciálních ochranných obleků, začali okamžitě hasit pěnou.

Fotogalerie

Další zjišťovali, kde jsou zranění a mrtví a začali je přenášet do míst, kam najížděla vozidla záchranné služby a policistů. Přiletěl i vrtulník armádní Letecké záchranné služby.

Záchranáři pak třídili raněné podle vážnosti poranění. Hasiči je přinášeli v nosítkách, na rukou, ale i na záchranářských žebřících nebo deskách, které se odlomily z letounu.

Policisté hlídali, aby se nikdo nepovolaný nedostal mezi záchranáře, a od lidí, kteří byli schopni odpovídat na dotazy, zjišťovali, jak se jmenují a co se stalo.

V okolí Líní, Chotěšova, Stodu i v Plzni tak dnes motoristé potkávali na silnicích více hasičských vozů, policejních aut i sanitek, než bývá zvykem.

Záchranáři totiž figuranty představující vážně zraněné převáželi do nemocnic v okolí, ve kterých lékaři spustili takzvaný traumaplán. Ten se využívá v okamžiku, kdy nemocnice ví, že bude přijímat větší počet pacientů.

Kromě Fakultní nemocnice v Plzni se do cvičení zapojily i nemocnice ve Stodu a v Rokycanech.

Sanitní vozy jely tak, jako by vezly skutečné pacienty. Měly zapnuté houkačky i majáky. Bylo nutné prověřit dojezdové časy v reálném provozu, policisté na vybraných křižovatkách řídili dopravu. Vůbec poprvé se cvičení účastnil i tým koronerů

„Nasazení množství techniky závisí nejen na počtu lidí na palubě letounu. Pokud by spadl do lesa, v současném suchém počasí by s vysokou pravděpodobností způsobil i lesní požár, takže by navíc vyjížděli ještě další hasiči na zdolávání lesního požáru,“ podotkl Poncar.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Plzeňský klub čeká na výsledky vyšetřování. Podle svědků boural Krmenčík

Plzeňský útočník Michael Krmenčík je rozmrzelý, neuspěl proti Bohemians.

Pražští policisté vyšetřují dopravní nehodu z pondělního rána, kdy řidič narazil do několika zaparkovaných aut. Poničil...

Medici odmítají praxi v malých nemocnicích, chtějí na nejlepší pracoviště

Operační sál ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Studenti plzeňské lékařské fakulty Karlovy univerzity se bouří. Škola totiž rozhodla, že v šestém ročníku už nebudou...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Kardinála Berana chtěla StB natočit při flirtování, dali mu afrodiziaka

Smutné výročí, kardinál Josef Beran zemřel před padesáti lety. Snímek je z...

Kardinála Josefa Berana věznili nacisté i komunisté. Plzeňského rodáka a uznávaného duchovního StB neustále sledovala,...

Další z rubriky

Parašutista se vážně zranil při seskoku na letišti v Líních

Nakonec se uskutečnil i seskok výsadkářů z nedaleké letecké základny.

V sobotu kolem poledne vyjížděli plzeňští záchranáři na letiště v Líních. Parašutista se zde zranil po nekontrolovaném...

Kardinála Berana chtěla StB natočit při flirtování, dali mu afrodiziaka

Smutné výročí, kardinál Josef Beran zemřel před padesáti lety. Snímek je z...

Kardinála Josefa Berana věznili nacisté i komunisté. Plzeňského rodáka a uznávaného duchovního StB neustále sledovala,...

Bahňák opět prověřil sílu a vytrvalost stovek nadšenců

Extrémní překážkový závod jednotlivců a družstev Bahňák 2019 se konal v oblasti...

Čistí a plni sil, s image, za kterou by se nemusel stydět ani Jožin z bažin, čistí, ale skrz naskrz promočení, špinaví...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz