Už přes dvacet let pomáhá postiženým dětem, teď dostala cenu

  8:44aktualizováno  8:44
Zvláštní cenu poroty tradiční akce Křesadlo získala učitelka a výchovná poradkyně Marta Černá, která se stará o postižené děti v Plzni. Spolu s ní si ocenění udělované dobrovolníkům za jejich práci převzali i Karel Nolč, Markéta Smýkalová a Lenka Bořilová.

Učitelka a výchovná poradkyně Marta Černá dostala ocenění za práci s mentálně a zdravotně postiženými dětmi. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Před jednadvaceti lety se začala učitelka a výchovná poradkyně Marta Černá starat o mentálně i zdravotně postižené děti v Plzni.

Přestože se jedná o mimořádně náročnou profesi, vydržela u ní. Nejprve měla na starost pouze klienty speciální školy a dnes pomáhá v rámci svých aktivit lidem, kteří žádnou školou neprošli, ale mají zájem se něco naučit nebo zvládnout. To znamená, že se většinou snaží pomáhat lidem, kteří byli dříve zařazováni do kategorie nevzdělavatelných.

Marta Černá pracuje v Základní škole speciální v Plzni na Borech a v úterý při oceňování činnosti dobrovolníků v rámci tradiční akce Křesadlo získala za svou činnost Zvláštní cenu poroty. Pro její práci neplatí běžná měřítka.

"Naučit někoho kolik je dvě a dvě, může trvat také víc než deset let," vysvětluje sedmačtyřicetiletá žena.

Pro rodiče žáků školy založila Klub rodičů, kde mohou získat informace o možnostech uplatnění nebo volnočasových aktivitách absolventů školy.

"Připravuji programy na témata, která je zajímají. Pokud například nastane změna v sociálním systému, pozveme zástupce ze sociálky, aby jim nová pravidla vysvětlil," uvádí.

Marta Černá navíc ve spolupráci s dobrovolnickou agenturou DORA a studenty Pedagogické fakulty organizovala také Večerní školu a projekt s názvem Zkusme to.

"Večerní škola se zaměřovala na doučování našich absolventů, aby nezapomněli, co se ve škole naučili, což u nich hrozí, pokud se to s nimi neprocvičuje. Podle individuálních plánů se věnovali čtení, psaní, počtům," uvádí Černá.

Projekt Zkusme to byl zaměřen na procvičování základních sociálních dovedností, takže absolventi speciální školy si mohli vyzkoušet život bez dozoru rodičů a učili se například nakupovat.

Marta Černá tvrdí, že ji, i přes značnou náročnost její práce s poměrně těžko měřitelnými výsledky, netrápí pocit marnosti a netouží se věnovat jiné profesi. Prý se řídím tím, že pro své klienty udělá, co je v jejích silách.

Na ocenění bylo v kraji nominováno 45 lidí

"Prostě dojdu tam, kam to jde. Vím, že například nemůžu zařídit, aby byli zdraví. Ale můžu jim pomoci k tomu, aby byli šťastní. A snažím se, aby jim nikdo neubližoval. Když je člověk šťastný, tak je vedlejší, že neví, kolik je dvě a dvě," prohlašuje kantorka.

Křesadly byli v pondělí za dobrovolnickou činnost také oceněni trenér v soutěžích velmi úspěšného družstva žen Sboru dobrovolných hasičů Chválenice Karel Nolč nebo Markéta Smýkalová, která se ve spolupráci s plzeňskou agenturou DORA stará o volnočasové aktivity handicapovaných mladých lidí.

Křesadlo jako ocenění své práce získala také Lenka Bořilová, která pomáhá handicapovaným a seniorům využívajícím zařízení Charity v Klatovech.

Pozoruhodné je, že se Lenka Bořilová snaží pomáhat druhým, přestože se sama od narození musela vyrovnávat s následky mozkové obrny.

Na ocenění za dobrovolnickou práci bylo letos v Plzeňském kraji nominováno 45 lidí. "Rozšířili jsme okruh pro možné nominace i mimo sociální oblast. Proto se mezi navržené na ocenění dostali i dobrovolní hasiči nebo třeba památkáři," sdělila Pavlína Brabcová z agentury DORA.

Nejčtenější

Unikátní případ: Limberskému hrozí trest za zesměšňování Tvrdíka

Plzeňský obránce David Limberský se drží za hlavu poté, co na Realu Madrid v...

Plzeňský fotbalista David Limberský už měl po sezoně a začínal dovolenou. Teď mu hrozí trest za následné výroky na...

Herec Skamene získal pole a louky na Tachovsku jako restituční náhradu

Roman Skamene

Herec Roman Skamene a jeho příbuzná jsou definitivně vlastníky sedmi hektarů pozemků u dálnice D5 na Tachovsku, které...

Chovanec už nechce být poslancem, vadí mu podpora ČSSD současné vládě

Milan Chovanec (ČSSD)

Bývalý ministr vnitra Milan Chovanec se vzdá poslaneckého mandátu. Ze Sněmovny chce odejít do konce března po sjezdu...

Žena nechala stopaře v autě a odešla nakoupit. Muž mezitím odjel pryč

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Domažličtí policisté pátrají po stopaři, kterého svezla čtyřicetiletá řidička. Muž zřejmě působil značně věrohodně,...

Počasí ochromilo Plzeň, přes hodinu nejezdily autobusy ani trolejbusy

Silnice v Plzni ráno pokryla ledovka. Dopravní policisté řešili asi patnáct...

Rozmarné počasí si ráno nepěkně pohrálo s motoristy v Plzni. Na některých silnicích se vytvořilo náledí, na které...

Další z rubriky

Počasí ochromilo Plzeň, přes hodinu nejezdily autobusy ani trolejbusy

Silnice v Plzni ráno pokryla ledovka. Dopravní policisté řešili asi patnáct...

Rozmarné počasí si ráno nepěkně pohrálo s motoristy v Plzni. Na některých silnicích se vytvořilo náledí, na které...

Obyvatelé Radčic půjdou k referendu kvůli silničnímu napojení na okruh

Obyvatelé Radčic se budou 9. března v referendu vyjadřovat k plánované stavbě...

Lidé žijící v městském obvodu Plzeň-Radčice dostanou 9. března příležitost vyjádřit se k plánované stavbě komunikace,...

Silniční tepnu v centru Plzně čekají opravy

V Plzni se připravuje rekonstrukce hlavního průtahu okolo centra od Prahy k...

Rekonstrukce klíčového průtahu centrem Plzně zkomplikuje zřejmě ještě letos ježdění po Plzni. Pracovat se bude od...

Najdete na iDNES.cz