Zvonička připomíná Kališti ničivou vichřici, křížek je poctou sedlákům

  7:57aktualizováno  7:57
Jedna z nejmenších osad na Orlickoústecku, Kaliště, získala při nedělní slavnosti dvě nové dominanty. Křížek v poli a zvoničku na rynku. Zatímco kříž vznikl jako pocta soukromým zemědělcům, zvonička bude připomínkou přírodní pohromy, která postihla toto místo loni 8. července.

Ač je malinká osada Kaliště na území obce Orlické Podhůří stranou všech větších cest, dorazilo na otevření nové zvoničky kolem stovky lidí. | foto: Jaroslav Hubený

„Před třetí hodinou začal strašný hukot, jako když se žene vlak. Když jsem vykoukl ven, po dvoře se nedalo chodit, všude byly větve a tašky,“ přiblížil chvíle těsně po vichřici zemědělec Josef Papáček.

Ten spolu se svým synem hospodaří na statku Kaliště. Mimořádně silný vítr jim způsobil několikamilionové škody, hlavně velice poškodil střechy.

Fotogalerie

Když přijde velká voda, zachytí se pro paměť budoucím pokolením na některých místech čára její hladiny. Vítr se hůř zaznamenává, proto Josef Papáček inicioval přeměnu jednoho z padlých dubů v místní památeční zvoničku. Na jejím kmeni je uvedeno datum pohromy 8. 7. 2015, o něco výše na zvonu nápis „Zelení hájové“ jako připomínka spousty padlých stromů.

Dub věnoval majitel lesů David Parish, místo vybral a návrh nakreslil akademický architekt Miroslav Vochta. Na stavbě základů, nátěrech a dalších úpravách se podílela řada lidí, často bez nároku na odměnu. Zvon zhotovil a osadil elektrickými spínacími hodinami zvonař Jan Šeda z Kostelce nad Orlicí. Poprvé zazvonil v neděli před přibližně stovkou účastníků slavnosti. Zvonit bude pravidelně každý den v šest hodin ráno, v poledne a v šest hodin večer vždy po dobu dvou minut.

Nastala bílá tma. Hajný doufá, že už ji nikdy neuvidí

Při odhalení zvonu byla zmíněna i velká solidarita hasičů, myslivců, přátel a sousedů při odstraňování škod po vichřici. Někdy stejní lidé podpořili i výdaje na zvoničku, nejvíc však přispěl Obecní úřad Orlické Podhůří. O škodách na lesích promluvil během slavnosti soused nedaleko statku hajný Petr Šejbl.

„Tehdy nastala takzvaná bílá tma, což jsem nikdy neviděl, a doufám, že už nikdy neuvidím. Vyšel jsem z hájovny a všude kolem to vypadalo jako po vlně tsunami. Na Kališti a v Rozsoše byly poškozeny stromy v pruhu širokém asi dva kilometry. Celkem nám tady spadlo necelých šest tisíc kubíků dřeva, což je zhruba dvouletá těžba, kterou mám za úkol zajistit pro Správu Parishových lesů. Odpovídá to dvěma stovkám odvozních souprav. Na místě kalamity se letos na jaře vysázelo 30 tisíc sazenic na ploše čtyři a půl hektaru,“ řekl hajný.

Vichřice v Kališti

Vichřice loni 8. července nadělala milionové škody v osadě Kaliště. Josef Papáček vzpomíná na konec pohromy. „Nastalo takové ukrutné ticho, jaké jsem v životě nezažil. Překračoval jsem střechy a vazníky, dostal jsem se za stodoly a vidím v korunách stromů bílou postavu. Jak jsem byl v šoku, říkám si, to bude asi poslední soud. A najednou se ozvalo ,Pepo, to jsi ty? Já běžím pro slivovici, musíme si jednu dát, že jsme to přežili.‘ V těch korunách stromů, ovšem spadlých, to byla sousedka v noční košili,“ řekl Papáček. Vichřice té noci řádila hodně také v lesích u Nekoře na Letohradsku, v oblasti Dolní Moravy a Starého Města pod Sněžníkem.

Nové zvoničce požehnal kněz a pokropil ji svěcenou vodou. Další kněz se tohoto úkolu ujal už při předchozím odhalení křížku v polích nad Kalištěm. Je na něm letopočet 1991. „Připomíná, že se tehdy změnily zákony a my zemědělci jsme mohli začít soukromě hospodařit,“ řekl zemědělec Josef Papáček.

Ke zřízení božích muk ho inspirovala slova někdejšího ministra zemědělství Josefa Luxe, který po zvolení šéfem lidovců prohlásil, že tato funkce bude pro něj kříž.

„Ale to hospodaření je také kříž jako hrom. Proto jsem si řekl, až budu jednou v důchodu, nechám postavit kříž na počest zemědělců. Jako uznání všem sedlákům tady a v okolí, kteří začali hospodařit, a symbol toho, že se o půdu musí starat a zase ji ve stejně dobrém stavu předat dalším generacím,“ dodal Josef Papáček.

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Dítě v Pardubicích zemřelo násilnou smrtí, podezřelého zadržela policie

Ulice v pardubické čtvrti Studánka, kde zemřelo dítě násilnou smrtí. (13....

Kriminalisté vyšetřují smrt násilnou smrt dítěte v pardubické čtvrti Studánka. Podle neoficiálních informací bylo oběti...

Desítky lidí se v pardubickém krematoriu loučily s Adamem Svobodou

Pohřeb hokejového brankáře Adama Svobody v pardubickém krematoriu (20. května...

Desítky lidí čekaly před půl dvanáctou na schodech a prostranství před pardubickým krematoriem, aby se rozloučily s...

Slušný člověk a milující otec, nechápou lidé vraždu dítěte v Pardubicích

Ulice v pardubické čtvrti Studánka, kde zemřelo dítě násilnou smrtí. (13....

Po fasádě vícegenerační oranžové vilky se pne víno. Před garáží stojí osobní auto. Je to ale jen zdání poklidného...

Voják, jenž se přidal ke gardě na Ukrajině, dostal podmínku. V armádě končí

Desátník Erik Eštu před začátkem jednání pardubického krajského soudu. (26....

Vojáka z povolání Erika Eštu potrestal pardubický krajský soud tříletou podmínkou. Odsoudil jej za to, že se před...

Další z rubriky

Za smrt dvou lidí při nehodě pod vlivem alkoholu a drog dostal muž šest let

Účastníci nehody nebyli podle hasičů připoutaní.

Šesti lety vězení a devítiletým zákazem řízení potrestal Okresní soud v Pardubicích třiadvacetiletého Jana Heřmanského,...

Dynamo zrušilo post generálního manažera. Salfický zůstane, vrací se Tybor

Dušan Salfický

Dozorčí rada HC Dynamo Pardubice schválila v pondělí večer novou organizační strukturu hokejového klubu. Už v ní...

Pardubickou Cihelnu obsadí kapely, platby budou na majálesu bezkontaktní

Sošku za první místo v kategorii Skupina roku převzal Matěj Ruppert z Monkey...

Pardubický majáles startuje. Kromě dvoudenního hudebního maratonu čeká návštěvníky v areálu na rozlehlé louce u...

Najdete na iDNES.cz