Zájem o zemědělské obory roste, do učení míří více žáků

  8:38aktualizováno  8:38
Na střední školy v Pardubickém kraji bylo letos podáno skoro 10 tisíc přihlášek. Z nich přibližně čtvrtina je na gymnázia. Stále narůstá počet žáků, kteří se hlásí do učebních oborů.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Letos se velmi podařila propagace zemědělských škol, zemědělské obory vzdělání zaznamenaly v letošním školním roce největší nárůst počtu zájemců o studium,“ řekl Martin Kiss, vedoucí odboru školství Pardubického kraje.

Mezi ně se řadí nejen klasické zemědělky v Lanškrouně a v Chrudimi, ale i třeba opravárenské učiliště v Králíkách či zahradnická škola v Litomyšli. Největším nárůstem odevzdaných zápisových lístků při porovnání konkrétních škol se může pochlubit pardubická chemická průmyslovka, dále zahradnická škola v Litomyšli, zemědělka a obchodní akademie v Chrudimi.

Největší zájem je stále o gymnázia, 11 procent ze všech přihlášek podali žáci do oborů z oblasti elektrotechniky a informatiky, následovaly strojírenské obory - 10 procent a zemědělské - 6 a půl procenta z celkového počtu přihlášek.

Nastupují silné ročníky

Do škol nyní přichází demograficky silnější ročníky. Letos bude například o 150 žáků víc než loni. Rozšíření tříd na gymnáziích kraj nepřipravuje. Podle krajského radního pro školství Bohumila Bernáška je pozitivní, že už nezaznívá kritika strojírenských společností na malý počet vyučenců a jejich nedostatečnou přípravu na povolání.

„Firmy začaly se školami spolupracovat. Platí to třeba o žamberské firmě Bühler CZ nebo podniku Isolit Bravo v Jablonném nad Orlicí, který otevřel na konci minulého školního roku dílnu, do níž dojíždí studenti skupinově. Instruktoři z firmy si berou jednotlivé žáky a seznamují je s prací na CNC strojích a specializovaných pracovištích,“ řekl Bernášek.

V podpoře technického a odborného vzdělávání je podle něj Pardubický kraj na špici v rámci celé České republiky a důležitý podíl na tom má dlouhodobý projekt na podporu studia technických a odborných oborů nazvaný Technohrátky.

Dosavadních pět let jejich trvání prokázalo, že zejména ve strojařině, elektrotechnice a naposledy u zemědělských škol se osvěta podařila a žáci si nacházejí k těmto oborům cestu.

„Důležité je, že do lavic středních škol už nyní v mnoha případech usedají ti, kteří si předtím školu a její zázemí nejen prohlédli, ale také vyzkoušeli při konkrétní akci,“ řekl Bernášek.

Za pět a půl roku se účastnilo sedmi desítek akcí Technohrátek 9 753 žáků a žákyň ze sedmých až devátých tříd, kteří se na středních školách a učilištích setkalo aktivně s více než šesti desítkami profesí z oblasti strojírenství, elektrotechniky, stavebnictví, zemědělství, zahradnictví, gastronomie či služeb.

Například před několika dny si na stavební škole v Rybitví děti vyzkoušely suché zdění z cvičných cihel, sestavení stavebnice, přesné řezání ruční pilkou, formování kovu za tepla, zhotovení tesařského spoje nebo projektování na počítači v programu CAD.

„Vzdělanostní struktura se však mění a musí se tomu přizpůsobovat školy i firmy. Zaměstnavatelé by neměli hledat jen nízko kvalifikované síly, kterých je nedostatek a jejich práci zastávají cizinci. Je třeba zaplatit důstojné peníze i těm ostatním, jinak se nebudou vracet zpátky na Pardubicko,“ řekla ředitelka SPŠ stavební Pardubice Dagmar Petružálková.

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

ZVOLNĚNÍ: Když se bortí hokejová tradice. A kde sídlí „umělé kluby“?

Pardubický brankář Ondřej Kacetl likviduje šanci Pavola Skalického z Mladé...

Alkoholové a kokainové jízdy členů trenérského týmu utnuté policií, hlavní kouč s notně pošramocenou minulostí,...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Neoprávněný vyhazov primáře přijde nemocnici na 11 milionů

Bývalý primář gynekologicko-porodnického oddělení Chrudimské nemocnice...

František Liška byl sedm let primářem chrudimské porodnice jen na papíře. Pracoval v Kolíně a soudil se s nemocnicí, že...

Další z rubriky

Pardubické politiky čeká klíčová bitva o pozemky pro autobusové nádraží

V prázdném činžáku u pardubického nádraží budou dvěma zbylým partajím dělat...

Pardubičtí zastupitelé mají před sebou první velké rozhodnutí v novém volebním období. Už ve čtvrtek budou hlasovat o...

Okresní nemocnice si dají s investicemi pauzu. Menší špitál má přednost

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Rozhodnutí krajských politiků postavit novou nemocnici následné péče v Moravské Třebové s sebou nese i jednu...

S botami plnými krve došli studenti z Vysokého Mýta na Palachův pohřeb

Studenti se vypravili na pohřeb Jana Palacha.

Na pochod dlouhý asi sto padesát kilometrů se vydalo před padesáti lety, konkrétně ve dnech 21. až 24. ledna 1969,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz