Na kostlivce jsem připraven, říká budoucí nový radní pro zdravotnictví

  8:28aktualizováno  8:28
Starosta Chocně Ladislav Valtr z ODS se stane krajským radním, který bude v Pardubickém kraji zodpovídat za zdravotnictví. O nejsložitější a politicky nejvýbušnější post v nově vznikající krajské vládě totiž ČSSD ani lidovci nestáli.

Stále ještě současný starosta Chocně a budoucí radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr z ODS. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Ladislav Valtr, ekonom se specializací na finanční plánování a rozpočty, bude mít nyní pod sebou jako nový radní pro zdravotnictví pět krajských nemocnic. Dění v nich sledoval čtyři roky z křesla opozičního zastupitele. Ale k interním informacím z jednání představenstva spojených nemocnic či Lékařské rady Nemocnice Pardubického kraje se podle svých slov teprve dostane.

„Já osobně se za nějak zvláště vyprofilovaného specialistu na tento obor sice nepovažuji, ale je to velmi zajímavá výzva, se kterou mám velkou chuť se statečně popasovat,“ uvedl Valtr, který opouští post starosty.

Jak si vysvětlujete, že ODS dostala tento resort? Vedení kraje se chlubilo, že nemocnice sloučené do jedné firmy dobře hospodaří.
Ta nedávná lepší čísla sloučených nemocnic v našem kraji podle mého názoru do jisté míry souvisela nejen s ministerskými úpravami úhradové vyhlášky, ale trochu i s předvolebním časem. Je zde tudíž předpoklad zpětného ekonomického výkyvu navíc v souběhu s potřebou spuštění dalších uměle zadržovaných nepopulárních opatření. Jinými slovy: nějací ti kostlivci určitě polezou. Třeba právě zde hledejte odpověď na to, že si tuto relativně klíčovou gesci neponechaly hlavní dvě strany nové koalice.

Kde čekáte největší problémy?
Čekají nás miliardové, ale potřebné investice, které si přirozeně vyžádají nemalé zdroje. To bude znamenat přechodně zvýšené nároky na úvěrové financování, respektive zadlužení i v úrovni kraje. To se znatelně promítne do zvýšených fixních nákladů provozů, tedy účetní ztráty budoucího období.

Nezbývá doufat a něco pro to hlavně udělat, aby to bylo jen dočasné. Celý systém bude nutno stabilizovat, mimo jiné zužitkováním přínosů investic i celé transformace Nemocnice Pardubického kraje.

Hrneme také stále před sebou další vlnu dorovnávání a růstu mezd dané nejen sjednocováním tarifů po fúzi, ale především i celoplošnými vládními kroky, což se právě už brzy projeví ve skokovém minusu do hospodaření i našich nemocnic. Slibované vylepšení takzvané úhradové vyhlášky pro rok 2017 totiž samo o sobě nebude stačit.

Musíte taky zajistit, aby měl ve spojených nemocnicích kdo pracovat...
Plošný a kritický nedostatek lékařů i dalšího zdravotního personálu je zásadní problém. V dané situaci v kraji budeme muset nyní motivovat personál našich nemocnic, zatraktivnit toto zaměstnání tak, abychom v rámci republiky právě my patřili mezi vyhledávané zaměstnavatele. To samozřejmě způsobí další přechodný tlak na růst mezd, ale se strategickým důvodem.

Během kampaně se v debatách stále vracel nápad se stavbou nové nemocnice. Je podle vás tato myšlenka nesmyslná?
Diskusi, případně i různým studiím a analýzám k myšlence úplně nové nemocnice ‚na zelené louce‘, se nebráním. Naopak, je potřeba hledět i mnohem dále do budoucnosti. Na druhou stranu tyto úvahy považuji prozatím za natolik dlouhodobé až nadčasové, že modernizace stávajícího areálu je nejen potřebná, ale i smysluplná.

Anebo další námět z kampaně. Potřebujeme skutečně pět nemocnic s akutními lůžky?
Mou vizí je zachování všech pěti lokací stávajících nemocnic akutní lůžkové péče ve vlastnictví Pardubického kraje. Při tom však nelze dopředu vyloučit nutnost nepopulárních kroků typu přesunu některých specializovaných oborů - při zájmu o rozvoj a podporu jiných oborů v daném místě. Výchozí snahou však pro mne bude zachování dostupnosti základní zdravotní péče v celém kraji.

Kde vezmete politickou podporu pro případné nepopulární kroky? Máte v zastupitelstvu jen pět křesel...
Máte pravdu, ale v tom by bylo riziko i pro jedenáctičlenný zastupitelský klub. Pro většinovou podporu musím spoléhat na plnou podporu celé koalice, o takovou podporu jsem již v rámci koaličních vyjednávání naše partnery požádal a tento příslib i dostal.

V maximální koaliční podporu tedy věřím, ale samozřejmě se osobně nezříkám politické zodpovědnosti za případná nepopulární opatření. Bohužel ji však ponese i ODS. Na druhou stranu nepopulární opatření neznamenají nesmyslná opatření, takže čas může i momentálně nepopulární krok přeměnit zpětně i na hodně populární.

  • Nejčtenější

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

Premium

Za dvacet hodin se nám změnil život, líčí otec miminka s poškozeným mozkem

Místo čtyřměsíční zdravé holčičky má Jaroslav Mráček doma dceru s těžce poškozeným mozkem. Je mentálně na úrovni...

Matka dítěte s pozdě danými léky jela do tří porodnic. Kraj chce vysvětlení

Vedení kraje chce zjistit, jaké okolnosti předcházely porodu ženy na začátku června v pardubické nemocnici, po němž má...

VIDEO: Chlapec se nerozhlédl a srazil ho trolejbus, záznam má varovat

Městská policie v Pardubicích zveřejnila záběry nehody, při které dvanáctiletého chlapce srazil trolejbus. Stala se...

Další chyba pardubické nemocnice. Novorozenec nedostal včas antibiotika

Pardubická nemocnice přiznala pochybení tamních zdravotníků v péči o novorozené dítě. Pozdní podání antibiotik po...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Ředitelku pardubické nemocnice odvolali kvůli případu postiženého novorozence

Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje jednomyslně odvolalo ředitelku Pardubické a Chrudimské...

V dostihu mělo startovat pět koní, jelo se však jen o vítězství

Kuriozní dostih, který připomínal detektivku Deset malých černoušků od Agathy Christie, se odehrál v sobotu na...

Kvůli smutku vyškrtli koncert. Nevím, jestli by byl Kája rád, říká zpěvačka

Třídenní festival pro celou rodinu Famfest se bude muset v sobotu obejít bez koncertu zpěvaček Lenky Jankovské a Báry...

Premium

Za dvacet hodin se nám změnil život, líčí otec miminka s poškozeným mozkem

Místo čtyřměsíční zdravé holčičky má Jaroslav Mráček doma dceru s těžce poškozeným mozkem. Je mentálně na úrovni...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz