Rekonstrukce největšího chrudimského hotelu Bohemia se zastavila.

Rekonstrukce největšího chrudimského hotelu Bohemia se zastavila. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Soud v kauze hotelu zakázal Metrostavu stavět s dotacemi, firma se odvolala

  • 1
Královéhradecký krajský soud potrestal v případu machinací při modernizaci Hotelu Bohemia Chrudim stavební společnost Metrostav šestiletým zákazem činnosti na zakázkách souvisejících s dotacemi. Firma se okamžitě odvolala. Podobný problém má také v kauze bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha.

Ve stejné kauze, která se týká pokusu o poškození finančních zájmů EU a pokusu o dotační podvod, potrestal soud Ivana Fišáka pěti lety vězení a peněžitým trestem 200 tisíc korun. Ani v jeho případě nejde o pravomocný rozsudek, také Fišák se odvolal. Žalobce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Metrostav a Fišák byli poslední dva z jedenácti obžalovaných, kteří dosud nevyslechli pravomocný rozsudek. 

Obžaloba byla podána proti osmi lidem a třem firmám, čtyři lidé již mají pravomocné nepodmíněné tresty, firmy peněžité tresty, ostatní podmínky. Hrozilo jim pět až deset let vězení. 

„Soud ve své argumentaci zohlednil pro něj závazný právní názor odvolacího Vrchního soudu v Praze, který se v zásadě s argumentací obžaloby ztotožnil,“ řekl státní zástupce Adam Borgula. 

Obžaloba označila jednání obžalovaných za činnost organizované skupiny. Pokud trest pro Fišáka nabude právní moci, půjde o nejpřísnější trest v této kauze pro fyzickou osobu. 

„Byl organizátorem, jedna z osob, která zosnovala trestnou činnost,“ řekl Borgula. 

Fišák vystupoval jako zástupce investora - společnosti HOMA holding - a podle obžaloby se podílel na dohodách o úpravách díla oproti schválené projektové dokumentaci a na provádění a vykazování účelových prací, jejichž fingované provedení mělo být stvrzeno i v zápisech ve stavebním deníku. 

Vina Metrostavu byla podle státního zástupce odvozena od trestné činnosti fyzických osob, které byly ve vedoucím postavení společnosti. 

„Jednalo se o obchodního ředitele oblasti Pardubice a vedoucího projektu a stavbyvedoucího, což byli zaměstnanci a vedoucí pracovníci Metrostavu. Toto jednání, které bylo již pravomocně odsouzeno, bylo přičteno společnosti Metrostav,“ řekl Borgula. 

Firma Metrostav přes svého mluvčího Vojtěcha Kostihu vzkázala, že se do pravomocného rozhodnutí k případu nebude vyjadřovat.

Krajský soud se kauzou zabýval potřetí. Letos v lednu potrestal podmíněnými tresty za pokus poškození finančních zájmů EU a dotačního podvodu sedm obžalovaných. 

Dvěma firmám uložil finanční tresty 300 tisíc korun. Ivana Fišáka a společnost Metrostav soud tehdy obžaloby zprostil. Podle obžaloby se v roce 2012 dohodli zástupci investora, společnosti HOMA holding, technického zástupce investora, firmy Cettus a zhotovitele, kterým byl Metrostav, na neoprávněném odčerpání nejméně devíti milionů korun ze zakázky financované z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod. 

„Účelem trestné činnosti bylo získání dotačních finančních prostředků na jiné účely, například na vybavení hotelu,“ řekl Borgula.

Obžaloba byla podána proti osmi lidem a třem firmám, čtyři lidé již vyslechli pravomocné nepodmíněné tresty, firmy peněžité tresty, ostatní podmínky. Hrozilo jim pět až deset let vězení. 

Metrostav má kromě zákazu účasti na dotovaných stavebních zakázkách také zaplatit pokutu 600 tisíc korun. Rozsudek není pravomocný, firma se odvolala. Advokáti obžalovaných rozsudek nekomentovali.

Trest pro Metrostav

„Trest spočívající v zákazu výkonu stavební činnosti v rámci zakázek financovaných byť částečně na základě dotace, subvence, návratné finanční výpomoci, příspěvku nebo jakékoliv jiné veřejné podpory, a v zákazu činnosti spočívající v přípravě a vyhotovování dokumentů pro poskytovatele dotace, subvence, návratné finanční výpomoci, příspěvku nebo jakékoliv jiné veřejné podpory, a v přípravě a vyřizování administrativy pro účely dotace, subvence, návratné finanční výpomoci, příspěvku nebo jakékoliv jiné veřejné podpory na dobu šesti let,“ uvádí se v rozsudku Krajského soudu v Hradci Králové.

Podle obžaloby se v roce 2012 dohodli zástupci investora, společnosti HOMA holding, technického zástupce investora, firmy Cettus, a zhotovitele, kterým byl Metrostav, na neoprávněném odčerpání nejméně devíti milionů korun ze zakázky financované z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod. 

Oprava hotelu měla stát 74 milionů korun, dotace měla činit 43 milionů. Část dotace, o kterou firma požádala, však nebyla vyplacena a práce se zastavily. Podle obžaloby hrozila škoda téměř 12,5 milionu korun. 

Firma odstoupila od smlouvy na poskytnutí dotace. Později majitel společnost i s hotelem prodal. Pozastavení evropské dotace pro hotel Bohemia souviselo s vyšetřováním zakázky na opravu hřebčína v Kladrubech, na obou zakázkách se podílela například firma Metrostav.

Té hrozí další sankce i v kauze bývalého středočeského hejtmana Ratha, problém se týkal zakázek na modernizaci krajských nemocnic. Soud Metrostavu v tomto případě letos v lednu zakázal účastnit se po tři roky soutěží na veřejné zakázky. Navíc musí zaplatit 10 milionů korun. I zde se jedna z největších stavebních společností v zemi odvolala.

Krajský soud se případem Hotelu Bohemia zabýval potřetí. Letos v lednu uložil podmíněné tresty za pokus o poškození finančních zájmů EU a dotačního podvodu sedmi obžalovaným. Dvěma firmám uložil finanční tresty 300 tisíc korun. Ivana Fišáka a společnost Metrostav soud tehdy obžaloby zprostil, verdikt ale zvrátil vrchní soud.

,