Manažery viní, že si při opravě hotelu chtěli ulít miliony. Soud bude v září

  13:35aktualizováno  13:35
Alespoň jedna větev vyšetřování možných podvodů stavebních firem v regionu se blíží ke konci. Zatímco vyšetřování opravy kladrubského hřebčína se táhne poměrně dlouho, v případě chrudimského hotelu Bohemia jsou vyšetřovatelé dál a na září se chystá začátek soudu.

Rekonstrukce největšího chrudimského hotelu Bohemia začala loni v lednu. Práce se však předčasně zastavily. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Posledního května 2013 pozatýkala policie na Pardubicku několik manažerů stavebních firem. Šlo o opravu kladrubského hřebčína, při které se podle kriminalistů šéfové domlouvali na vyšších cenách. Ovšem případ měl dopad i na průběh rekonstrukce chrudimského hotelu Bohemia.

I při ní se měli stavebníci podle vyšetřovatelů pokusit o podvod. Obžalobě čelí osm manažerů a tři firmy - vedle Metrostavu ještě investor Homa holding a Cettus, který měl na starosti technický dozor stavby. Detektivové z dnes již zaniklého Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) proti nim mají odposlechy hovorů, e-maily mezi obžalovanými a další dokumenty. Z 43milionové evropské dotace chtěli podle policie pro sebe vylákat devět milionů.

„Z provedených odposlechů, e-mailů a dalších zjištěných skutečností je patrné, že cílem jednání obviněných bylo docílit maximálních úspor v rámci provádění rekonstrukce hotelu,“ uvedl státní zástupce Adam Borgula v obžalobě, kterou zveřejnily jako první Hospodářské noviny.

Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že se obžalovaní předem dohodli, že peníze za opravu hotelu pro sebe získají tak, že některé práce neprovedou vůbec, nebo při opravě využijí levnější materiál. Všechny tyto změny by musel ovšem předem odsouhlasit dotační úřad, který peníze z Evropské unie rozděluje. Jenže jak v obžalobě uvedl státní zástupce, manažeři ho obešli.

„Dohodli se, že tímto způsobem nebudou změny hlásit,“ uvedl Borgula.

Vrty skončily těsně pod zemí

Ve spise jsou třeba tři faktury za více než 25 milionů, které předložil Metrostav. Vyšetřovatelé odhalili, že některé položky na nich nesedí. Na faktuře je třeba částka 1,2 milionu za vyhloubení vrtů v délce 440 metrů. Metrostav si na tuto práci objednal firmu Jihlavská vrtná.

Vyšetřování opravy hotelu Bohemia v Chrudimi

V lednu 2013 začala rekonstrukce největšího chrudimského hotelu Bohemia. Díky dotaci 43 milionů korun z Unie měl být větší a doplněný podzemním parkovištěm. Práce se však kvůli vyšetřování zastavily. Firmu Homa holding, které hotel patří, koupila společnost Bazcom, která se však specializuje na vymáhání dluhů. Výsledek pro Chrudim je ovšem nepříjemný. Modernizace hotelu se zastavila a v centru města zůstalo rozsáhlé zanedbané prostranství. Přitom tu původně měly i s pomocí městských peněz vyrůst nové podzemní garáže. Případ, ve kterém figurují zejména zástupci stavební firmy Metrostav, policie uzavřela. Obžalobě čelí osm manažerů a tři firmy - vedle Metrostavu ještě investor Homa holding a Cettus, který měl na starosti technický dozor stavby. Soud by měl začít v září.

Její dělníci při výslechu na policii řekli, že přijeli se stroji do Chrudimi na konci ledna 2013 a poté, co se dostali do hloubky pouze šesti metrů, museli práce ukončit, protože se začalo podloží sypat. Druhý den si techniku odvezli, ale Metrostav si nechal práce zaplatit v plné výši.

Ve spise je také e-mail, který vedoucí pardubické pobočky Metrostavu dostal od svého podřízeného. Píše se v něm o tom, že do hotelu dají obklady a dlažbu za zhruba 245 korun za metr čtvereční. Přitom v dokumentaci se počítalo s tím, že budou zhruba čtyřikrát dražší. Obvinění, kterým hrozí 5 až 10 let vězení, vinu odmítají. Detaily ale nekomentovali.

„Nezlobte se, nebudu se k tomu v tuto chvíli vyjadřovat,“ řekl Radovan Doubek, který byl jednatelem Homa holding.

Společnost Metrostav figuruje také v případu zakázky za 300 milionů korun na opravu Národního hřebčína v Kladrubech. Policie letos v lednu ukončila vyšetřování. Obviněno bylo 18 lidí a pět firem. Kdy však začne soud, zatím není jisté.

„Vlastně se nic neděje. Žádné výslechy, žádný termín soudu, nic. Je to záležitost právníků, nyní to jde mimo nás,“ uvedl nedávno šéf pardubického stavebního konsorcia Enteria Libor Joska.

Do vazby s ním v květnu 2013 putovali i kolega z firmy Petr Pejcha, obchodní ředitel společnosti Geosan Group Martin Fischer, manažer společnosti Metrostav Jiří Mottl nebo třeba prokurista firmy Strabag Pavel Ludvík.

Nejčtenější

Kvůli chlapci v kómatu přestane pardubická ORL seřezávat krční mandle

Adámek čtyři dny po operaci mandlí začal silně krvácet, minuty čekal na pomoc...

Klinika ORL pardubické nemocnice nebude na doporučení krajského úřadu nadále provádět seřezávaní krčních mandlí. Při...

Matka zemřela po pádu z koně, dcera žádá milion po národním hřebčínu

Tradiční Hubertovu jízdu letos v kladrubském hřebčíně zakončili honem „na...

Okresní soud v Pardubicích otevřel případ smrti jednačtyřicetileté ženy, která v říjnu 2016 při tradiční Hubertově...

Nemocnice nabídla šestimilionovou zálohu na odškodné za operaci mandlí

Adam Vyčítal

Pardubická nemocnice nabídla rodině chlapce, který je po operaci mandlí a pozdějších komplikacích v kómatu, šest...

Svitavy skryly chytrý záchod v lese, odemkne ho esemeska i karta

Chytrý záchod montovala dodavatelská firma v lese poprvé.

Svitavy dlouho řešily, jak se v příměstském lese protkaném naučnou stezkou vypořádat s nářky zejména žen, kterým v...

Tisíce zubů z pryskyřice nahrazovaly štěrk pod zahradní dlažbou

Majitelé nasbírali podle svého vyjádření deset kbelíků umělých zubů.

Překvapení zažili noví majitelé domu ve vsi na Svitavsku, když se pustili do oprav zahradní dlažby. Jako podkladový...

Další z rubriky

Menšinoví akcionáři Dynama chtějí prodat podíly v pardubickém hokeji

Martin Charvát, Dušan Salfický a Petr Čáslava.

Zdá se, že by se mohla měnit struktura majitelů HC Dynamo Pardubice. Hned tři menšinoví akcionáři Dušan Salfický, Petr...

Pardubice čeká dopravní peklo, v pondělí začne opravou silnice na Přelouč

Ucpané Pardubice. Přispívá k tomu i frekventovaná ulice S. K. Neumana.

Léto bude pro řidiče zejména ze západní části Pardubic hodně nepříjemné. Už teď lze při troše smůly uvíznout na...

Dvojice chtěla vycpat vzácnou vydru a jestřába, dva roky je měla v mrazáku

Vydra říční.

Dva roky schovávali muž a žena ze Svitavska doma v mrazáku uhynulou vydru a také mrtvého jestřába. Když se pak...

Najdete na iDNES.cz