Nový rok přinese tradiční akce, jedny volby i důležité opravy

  9:00aktualizováno  9:00
Zavedené akce, jako je divadelní Festival smíchu v Pardubicích nebo stále velmi oblíbené hudební festivaly. Ovšem také strach o osud pardubických hokejistů nebo začátek dlouho slibované opravy Letního stadionu v centru krajského města. Rok 2019 nebude rozhodně chudý na zajímavé události.

Největší proměny se dočká v následujících letech pardubické nádraží. Stát zde investuje čtyři miliardy korun. | foto: Luboš Kratochvíl, iDNES.cz

Portál iDNES.cz přináší přehled nejočekávanějších událostí z oblasti kultury, sportu, politiky i investic v Pardubickém kraji.

Festival smíchu

Od 21. do 28. ledna se bude konat již 19. Grand festival smíchu.
V Pardubicích bude možné vidět například divadelní soubory z Činoherního studia v Ústí nad Labem, Divadla pod Palmovkou, Klicperova divadla v Hradci Králové, Městského divadla ve Zlíně a dalších. Festival má připravený také bohatý doprovodný program. 

Zakončení hokejové sezony

Základní část hokejové extraligy končí začátkem března. Tou dobou bude možná ta nejdůležitější část ročníku hokejistům Dynama teprve začínat. Pokud výrazně nezlepší své výkony, je pravděpodobné, že budou hrát nejen play out, ale také baráž a bojovat o svou extraligovou příslušnost. Pardubice jsou přitom týmem, který nejdéle nepřetržitě hraje nejvyšší soutěž.

Letní kino

Pardubické letní kino zahájí v květnu svůj čtrnáctý ročník. V roce 2019 by mělo začít promítat již 14. května a filmová sezona bude pokračovat až do 14. září. Příznivci filmů si tak budou mít z čeho vybírat. Stejně jako v roce 2018 bude kino působit v areálu nedaleko Wonkova mostu, kde získalo smlouvu na pět let s pětiletou opcí.

Volby do Evropského parlamentu

Na příští rok jsou zatím naplánované jediné volby, a to volby do Evropského parlamentu. Lidé budou volit své zástupce mezi 23. a 26. květnem. Evropský parlament je jediným orgánem Unie, do kterého mají občané členských zemí možnost přímo volit své zástupce. Volby se konají jednou za pět let a jejich tradice začíná již od dob Evropského hospodářského společenství. První volby do europarlamentu se uskutečnily již v roce 1979.

Opravy pardubického nádraží

V polovině roku 2019 by měla začít modernizace samotného železničního uzlu, tedy kolejiště a nástupišť. Potřeba na ni budou čtyři miliardy korun a potrvá dva a půl roku. Ovšem opravy nádražní budovy začnou později, a to nejspíš v roce 2021. Jedna z nejvýznamnějších poválečných funkcionalistických staveb v regionu oslavila letos 1. května 60 let od svého otevření.

Oprava Letního stadionu

V polovině roku by také měly být zahájeny opravy fotbalového stadionu za hokejovou arénou v centru Pardubic a také jeho okolí. Rekonstrukce vyjde až na půl miliardy korun. Kromě stadionu se úprav dočká pravděpodobně také nábřeží a vzniknout by měly nové přístupy k Labi nebo hřiště v ulici U Stadionu. V Bráně borců by se mohla objevit Síň slávy a také prodejna vstupenek. Projekt počítá se zachováním historických tribun.

Czech Open

Již třicátý ročník zahájí mezinárodní festival šachu a her Czech Open
11. července a potrvá až do 28. července. Oblíbený festival se těší široké účasti hráčů z celého světa. Kromě šachu je možné soutěžit i v jiných disciplínách. Návštěvníci mají možnost vyzkoušet si v hokejové aréně různé hry nebo se podívat na vynikající šachisty v akci.

Letní festivaly

Do Pardubického kraje na jaře a v létě zamíří celá řada různých festivalů. Z těch největších je možné jmenovat například Majáles, České hrady nebo Léto fest. Tyto akce každoročně přilákají tisíce hudebních fanoušků z blízkého i dalekého okolí. Některé festivaly už mají stanovené termíny a nabídnou lístky za zvýhodněnou cenu.

Zlatá přilba

Víkend mezi 4. a 6. říjnem příštího roku bude patřit ploché dráze. Ve Svítkově se opět potkají nejlepší plochodrážníci, aby změřili své síly v tradičním závodě Zlatá přilba. Tento sportovní svátek do Pardubic přivede nejen závodníky, ale také fanoušky z Česka i zahraničí.

Velká pardubická

Milovníci dostihového sportu se do Pardubic sjedou na 129. ročník Velké pardubické o víkendu mezi 12. a 13. říjnem. Už nyní jsou za zvýhodněnou cenu v prodeji vstupenky. I v roce 2019 se očekává start domácí i zahraniční skokové elity. Akce vždy do Pardubic přiláká tisíce lidí.

Nejčtenější

Jágrova show. Čtyřmi góly vrátil Kladno do extraligy, Chomutov sestupuje

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Pětileté čekání je u konce. Hokejové Kladno slaví v 10. kole baráže triumf v Českých Budějovicích 4:2 a s ním i návrat...

Pardubice slaví udržení po divoké výhře, blízko extralize je i Kladno

Pardubičtí hokejisté (zleva: Petr Sýkora, Tomáš Rolinek, Brian Ihnacak) slaví...

Zachráněno! Hokejisté Pardubic si v 9. kole baráže o Tipsport extraligu zajistili účast v nejvyšší soutěži i pro příští...

Při jezdeckých závodech v Pardubicích zemřela jezdkyně, zavalil ji kůň

JEZDECTVÍ. Japonec Jošiaki Oiwa padá z koně při jezdecké všestrannosti v...

Na následky úrazu při jezdeckých závodech v neděli v Pardubicích zemřela jezdkyně. Neštěstí se podle prohlášení...

Žena si zabouchla byt a volala policisty, dveře před nimi otevřel pes

Pes zvládl zabouchnuté dveře otevřít.

Kuriózní případ si připsali strážníci a policisté v Pardubicích. Přijeli na pomoc ženě, která si doma zabouchla klíče...

Barážová proměna. Teď je v Pardubicích veselo. Ale co za rok?

Pardubický kapitán Tomáš Rolinek slaví udržení v extralize po triumfu v...

Ne každý horor má šťastný konec. Hokejistům Pardubic se však této přízně osudu tentokrát dostalo. Hluboká výsledková...

Další z rubriky

Dynamo je po nečekaně snadné baráži v suchu, na řadě jsou velké změny

Pardubický Brian Ihnacak (uprostřed) slaví společně se spoluhráči gól v síti...

Na jedné straně radost, na druhé straně nervozita z dalšího vývoje. Asi tak by se daly popsat pocity fanoušků, politiků...

Areál tiskárny v Pardubicích se po letech změní, vyroste zde stovka bytů

Místo bývalé tiskárny vyrostou činžáky.

Patnáct let. Právě taková doba dělila oznámení záměru přestavět bývalou tiskárnu v centru Pardubic na byty a samotné...

Pardubice vydaly o tisíc parkovacích karet méně, mimo centrum bude plno

Ilustrační snímek

Pardubický dopravní podnik loni vydal čtyři tisíce parkovacích karet, které umožňují stání aut v centru. Letos jich je...

Najdete na iDNES.cz