ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Zubaře shánějí na Ostravsku tisíce lidí. Lékařů je dost, oponuje Šmucler

  • 36
Tisíce obyvatel Moravskoslezského kraje stále marně shánějí stomatologa. Jen za posledních pět let totiž ukončila činnost bez náhrady více než stovka zubních ordinací.

Kolik lidí v regionu nemůže už několik let sehnat stomatologa, nikdo neví, ale odhady odborníků se pohybují až okolo stovky tisíc.

„Na krajském úřadě je asi 154 tisíc zdravotnických karet od 132 zubařů, kteří v posledních letech ukončili činnost a nepředali své pacienty jinému lékaři,“ uvedl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer. 

A upozornil, že zdravotní záznamy, které si lidé nevyzvednou, úřad podle pravidel po pěti letech od převzetí skartuje.

Likvidace se tak dočká například dokumentace od pacientů, kteří zemřeli či se odstěhovali. Nevyzvednou si ji ani ti, jejichž noví lékaři o staré zdravotní záznamy nestojí.

„Moje poslední zubařka skončila v době covidu. Ve zdravotnickém zařízení řekli, že náhradu nemají, ať si přijdu pro kartu. Jenže dlouho trvalo, než mě přijal jiný lékař alespoň na ošetření zubu. Později mě nakonec vzal i do stavu, ale udělal prohlídku i rentgen a řekl, že starou kartu nepotřebuje,“ popsala zkušenost žena z Ostravy, která za posledních sedm let vystřídala čtyři stomatology ve vyšším věku.

První lékařka se odstěhovala, druhá zemřela a třetí skončila kvůli nemoci. „Doufám, že dlouho vydrží současný zubař, který je taky důchodce. Obvolala jsem řadu ordinací, všude mají plno,“ dodala žena.

V Moravskoslezském kraji nejsložitější situace

Takové zkušenosti mají tisíce lidí. „Ročně řešíme asi 5,5 tisíce žádostí o zajištění zubní péče. Ve všech regionech najdeme lékaře, kteří evidují nové pojištěnce. Jejich kapacita se ale rychle plní. Nejhorší situace je aktuálně v Moravskoslezském kraji,“ uvedla mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová.

Stovky lidí v Ostravě-Lhotce čekaly mnoho hodin na registraci u nového zubaře. (14. září 2020)

Kraj se snaží řešit nedostupnost zubní péče třeba tím, že finančně podporuje otevírání nových ordinací i vznik studijního programu pro zubaře na místní lékařské fakultě. Spolu s Ostravou dá škole na vybavení téměř 29 milionů korun.

Podle prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera je přitom zubařů dost. „Na Slovensku je jich 2 800 a stačí to. V Česku devět tisíc, což je víc než za socialismu a nejvíc v Evropské unii na počet obyvatel,“ uvedl Šmucler.

Hodně zubařů pracuje bez smlouvy

Lidem, kteří mu oponují na sociálních sítích a popisují, jak nemohou sehnat zubaře nebo za ním jezdí desítky až stovky kilometrů, obvykle radí, ať se obrátí na svou zdravotní pojišťovnu. A dodává, že v zemi pracuje 1 200 zubařů bez smlouvy, kteří berou jen platby od pacientů.

„Zdravotní pojišťovny jsou povinné zajistit klientům zubní lékaře. Kraje mohou každé nové ordinaci, kterou zaregistrují, předat jako podmínku třeba 1 500 karet pojištěnců. Pojišťovny ale musí zubařům nabídnout takové smlouvy, aby je chtěli podepsat. Lékaři zájem mají, ale nebudou pracovat zadarmo. Udivuje mě, že pacienti se nebouří, když platí zdravotní pojištění a nemají lékařskou péči,“ dodal Šmucler.

„S takovým názorem a přenášením viny na pojišťovny nesouhlasíme,“ ohradil se Ivo Čelechovský, mluvčí RBP zdravotní pojišťovny.

Podotkl, že neevidují ani jednu žádost o smlouvu od zubaře, které by nevyhověli. Sami lékaře oslovují, ale zájem není.

Ředitel nemocnice: Dostupnost asi poloviční

„Přitom nabízíme bonifikaci nad rámec úhradové vyhlášky,“ dodal Čelechovský s tím, že za poslední rok a čtvrt zajistili zubaře pro téměř tisíc klientů, hlavně z Ostravska a Havířovska, a stále hledají nové v dalších regionech včetně polského příhraničí.

Tvrzení, že zubařů je dost, rozporuje i Ladislav Václavec, ředitel krnovské nemocnice, která provozuje čtyři nové zubní ordinace v malých městech na Bruntálsku a další se chystá otvírat. 

„Lékařů je sice asi o deset procent víc než v roce 1989, ale změnila se jejich práce. Dříve zubař ošetřil až 25 pacientů denně a ještě zkontroloval školní třídu. Dnes ošetří jen pět až deset pacientů denně. Dostupnost péče je tak poloviční,“ nastínil Václavec.

Spory kvůli výuce zubařů v Ostravě

Výuku zubařů zahájí Lékařská fakulta Ostravské univerzity už v září, tedy pokud získá souhlas Národního akreditačního úřadu. „Záměr výuky zubařů podporujeme,“ potvrdili zástupci kraje i regionálních pojišťoven RBP a ČPZP. Teď škola čeká na posudky akreditačního spisu. 

Česká stomatologická komora však už sdělila ministerstvu zdravotnictví, že je proti otevření oboru. „Já se zdržel, ale proti hlasovala většina členů představenstva včetně zástupců Ostravy i Olomouce. Je nesmysl otvírat obor pro 15 studentů ročně, přetahovat olomoucké docenty a ničit tamní fakultu, kde studuje sto zubařů,“ řekl šéf komory Roman Šmucler.

Podle něj zatím ostravská fakulta není na výuku zubařů připravená. „Nemá křesla a další vybavení, zkušené vyučující, profesory a docenty,“ zdůvodnil negativní posudek.

Děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar ale tvrdí, že Šmuclerovy závěry jsou chybné. „Vybavení i vyučující máme a další budeme mít včas. Olomoucké fakultě určitě neuškodíme,“ ujistil děkan. 

Upřesnil, že ostravským garantem je sice docent, který má v Olomouci svou ordinaci, ale na tamní fakultě neučí.

„S kolegy z Olomouce jsme v kontaktu, máme jejich souhlas a nikoho jim nepřetahujeme. Spolupracujeme i s ostravskou stomatologickou komorou, která nás podporuje. Netuším, proč její zástupce hlasoval v Praze jinak,“ zmínil Maďar.

Důležité bude stanovisko ministerstva zdravotnictví a rozhodující finální verdikt Národního akreditačního úřadu.