Ve Vratimově u Ostravy leží zhruba sedm tisíc tun jedovatého odpadu z...

Ve Vratimově u Ostravy leží zhruba sedm tisíc tun jedovatého odpadu z ostravských ropných lagun. | foto: Krajský úřad

Tři firmy mají zájem zbavit Vratimov páchnoucích kalů z lagun

  • 0
Kdo zbaví Vratimov kalů z ostravských lagun, zatím není jasné, krajský úřad o vítězi soutěže na likvidaci materiálu nerozhodl. Po nedávném otevírání obálek sice v pátek zasedla výběrová komise, ta však o vítězi soutěže prozatím nerozhodla.

„K vyhlášené zakázce odstranění materiálu ze sanace lagun v lokalitě Vratimov byly podány celkem tři nabídky,“ sdělila mluvčí kraje Mirka Chlebounová. „Po pátečním jednání výběrové komise je možné říci, že s ohledem na rozsah nabídek lze předpokládat rozhodnutí rady kraje o výběru zhotovitele v lednu 2018.“

V areálu někdejších Vratimovských papíren leží zhruba sedm tisíc tun ropných kalů smíchaných s vápnem, které obyvatele města obtěžují především zápachem. „Kaly jsou cítit hlavně v době inverze, kdy se zápach z nich přidává k dalším věcem, které jsou ve vzduchu,“ popsala potíže s nelegální skládkou vratimovská starostka Dagmar Hrudová.

Ačkoliv byl odsunut termín pro výběr firmy, která má kaly odvézt, starostka je aspoň částečně spokojená. „Hlavně je dobře, že se někdo přihlásil. Pro nás je důležité, aby byly kaly odvezeny. A čím dřív, tím samozřejmě líp.“

Tisíce korun za každou odvezenou tunu

Krajský úřad na samotnou akci vyčlenil 32,7 milionu korun bez DPH, což při odhadovaných sedmi tisících tunách dělá 4 677 korun za tunu. To je přibližně stejná částka, jakou navrhla vítězná společnost AVE CZ za likvidaci zbývajících kalů v ostravských lagunách. Tam ovšem ještě musí firma kaly vytěžit a upravit k další přepravě a likvidaci. Vratimovské kaly stačí „jen“ naložit a odvézt.

Ropné laguny v Ostravě - odtud vratimovské kaly pocházejí.

Zatím není jasné, Jakou cenu firmy nakonec nabídly. „Do rozhodnutí rady o výběru zhotovitele nelze s ohledem na transparentnost výběrového řízení poskytovat více informací,“ dodala Chlebounová.

Z ostravských lagun bylo doposud vyvezeno zhruba 247 tisíc tun kalů. Spáleno v cementárně v Čížkovicích bylo 110 tisíc tun. Dalších 137 tisíc tun kalů sdružení Čistá Ostrava, které zakázku získalo, prodalo prostřednictvím společnosti Baltom dalším firmám. Část zamířila do Polska, část skončila právě ve Vratimově. Podle sdružení Čistá Ostrava, které zahrnuje firmy Geosan Group, OHL ŽS Brno a Aquatest, tím byly povinnosti sdružení vůči smlouvě a státu splněny a na další osud kalů nemá žádný vliv. To už dříve potvrdila také státní firma Diamo, která za stát na likvidaci lagun dohlíží.

„Palivová směs měla příslušný certifikát a bylo možné ji volně obchodovat v EU,“ vysvětlila mediální zástupkyně Diama Jana Dronská.

Krajských 32,7 milionů korun na zrušení vratimovské skládky tak bude potřeba připočíst k dosavadním nákladům na likvidaci ostravských lagun.

„Sdružení Čistá Ostrava byly k 1. květnu 2017 vyfakturovány náklady ve výši 1,58 miliardy korun bez DPH. Z toho bylo vynaloženo cca 710 milionů na odtěžení kalů, 300 milionů na vybudování infrastruktury, sítí a přípravy pro sanaci zemin a 570 milionů na čerpání a čištění podzemních a lagunových vod,“ dodala Dronská. „Zbývající finanční prostředky ve výši 125 milionu korun budou použity na čerpání a čištění podzemních a lagunových vod.“

Za vytěžení a likvidaci zbývajících lagunových kalů v Ostravě zaplatí stát společnosti AVE CZ 429 milionů korun.