Unikátní výstava o Hedvábné stezce přibližuje fenomén desítek států

  18:17aktualizováno  18:17
V Ostravě ve čtvrtek začala výstava, která slibuje samé unikátní exponáty. Jmenuje se Od Alexandra k Tamerlánovi, věnuje se Hedvábné stezce a láká na nevšední zážitky. Tým odborníků pracoval na přípravě expozice čtyři roky.

Kurátor výstavy David Majer s konvicí z Avarského pokladu z 8.století a cestovní čutorou z Číny. Vpravo je brána západní části Velké čínské zdi | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Návštěvníci výstavy, která potrvá do konce února 2015, na ní mohou vidět stovky unikátů, například dosud nevídané exponáty ze soukromých sbírek, luxusní památky doby čínské dynastie Tchang (618 - 907), mramorový portrét Alexandra Velikého z Athén, hrobovou výbavu válečníka z Bulharska, staromaďarský poklad, korunovační meč maďarských králů a další artefakty velké hodnoty.

Hedvábná cesta

Historický unikát, který se posléze transformoval ve známou Jantarovou stezku, je fenomén spjatý s desítkami států.

Výsledkem snažení expertů je expozice dějin vojenství Od Alexandra k Tamerlánovi, která měla vernisáž ve čtvrtek v 17:30 hodin v Ostravském muzeu na Masarykově náměstí.

Kromě historických exponátů je na výstavě k vidění komplex modelů vytvořených speciálně pro ostravskou expozici: miniatury Velké čínské zdi, hradeb Konstantinopole, opevněné karavanseraje z dnešního Jordánska či opevněné strážní věže z Ázerbájdžánu.

„Kolegium odborníků na jednotlivé aspekty dějin vojenství v oblastech ležících na Hedvábné cestě se touto problematikou zabývalo intenzivně čtyři roky. Výsledkem je výstava, na jejíž realizaci se formou výpůjček či jinými formami spolupráce podílelo na 130 institucí z dvaceti států světa,“ řekl kurátor výstavy a autor její koncepce David Majer.

Význam výstavy s mezinárodním přesahem oceňuje třeba i někdejší ostravský radní a galerista Milan Weber. „Významná je určitě nejen pro město, ale i v nadregionálním kontextu. Téma Hedvábné stezky je takto komplexně zpracováno zřejmě vůbec poprvé,“ zmínil Weber.

Válečná tažení Na Hedvábné cestě se dotkla i Českých zemí

Týmu Davida Majera se podařilo zpracovat komplexní dějiny Hedvábné cesty na pozadí válečných událostí, které podstatu tohoto fenoménu měnily a tvarovaly.

„Měly přímý dopad také na dějiny Evropy, a tudíž i našich zemí, což bude v rámci výstavy rovněž dostatečně akcentováno. Za připomenutí stojí například období starověké Římské říše, neboť to byli hlavně římští legionáři, kteří na počátku našeho letopočtu střežili obchodní cesty nejen na Blízkém východě, ale též v jižní a střední Evropě,“ vysvětlil Majer.

Českých zemí se pak válečná tažení na Hedvábné cestě také přímo dotkla: boje s Avary, invaze maďarských kmenů, vpád mongolských jezdců či události související s výboji Turků.

„Hedvábná cesta velmi úzce souvisí s historickými událostmi v celé Evropě. A půjdeme-li ještě dál, shledáme, že větve legendární Jantarové stezky, procházející Evropou z jihu na sever, nejsou ničím jiným než protažením hlavních pozemních tahů Hedvábné cesty do střední a severní Evropy,“ řekl Majer.

Exponáty jsou z Řecka a Ázerbájdžánu

Této důležité dálkové spojnici - později nazvané Jantarová stezka - vděčí za svůj vznik i Ostrava.

„Jedna z větví této cesty totiž již v předdějinných dobách přecházela na území pozdějšího města brod přes řeku Ostravici. Hovoříme-li tedy o smyslu těchto projektů, zaměřených na fenomén Hedvábné cesty a připravených na míru Ostravě a Ostravskému muzeu, máme zde jednoznačný argument, který může do jisté míry sloužit i jako unikátní a nepřetržitý výstavní exponát,“ dodal Majer.

Zapůjčené exponáty pochází především ze sbírek v České republice, na Slovensku, v Polsku, Maďarsku, Německu, Chorvatsku, Bulharsku, Řecku a Ázerbájdžánu.

„V rozmanitosti všech vystavených artefaktů vyniknou nepochybně zlatem zdobená staromaďarská šavle a zlaté nádoby z 8. a 9. století z pokladu z Nagyszentmiklós, zapůjčené z Muzea v Segedínu, hrobová výbava trácko-římského válečníka z Čatalky v Bulharsku z 1. století n. l. z Regionálního historického muzea Stara Zagora, ale také trojice unikátních římských legionářských přileb ze tří významných evropských sbírek, autentické artefakty dokumentující dva tisíce let čínského válečnického umění z Národní galerie v Praze,“ upozornil Majer.

Výstava je pak předvojem cyklu, jehož první vrchol vypukne v roce 2018, kdy se uskuteční monumentální mezinárodní výstava nazvaná právě Hedvábná cesta.

Nejčtenější

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Ostrava - Liberec 2:1, hosté snížili až v závěru, k výhře pomohl i Baroš

Fotbalisté ostravského Baníku se radují z branky do sítě Liberce.

Ostravští fotbalisté udělali rozhodují krok k elitní šestce, která po skončení základní části bude hrát nadstavbu o...

Za nadávky rozhodčímu roční zákaz hokeje. Sudí provokoval, brání se hráč

Hokejový rozhodčí - ilustrační foto

Během druholigového utkání neudržel kopřivnický útočník Robin Gebauer nervy na uzdě. Z trestné lavice mrštil po...

Další z rubriky

VIDEO: V Šenově opravili „zabijáka“ Tigerů, samohybné dělo SU-100

Samohybné dělo SU-100 se v Šenově dočkalo kompletní opravy.

Samohybné dělo SU-100, jeden z legendárních sovětských strojů, které sloužily i za druhé světové války, uvedli do...

Ostravské stopy: Lipus ukázal jinou Ostravu, líčí básnířka Putzlacher

Pro básnířku Renatu Putzlacher se Ostrava v poslední době stala přestupní...

Ostravská secese, silueta kostela navrženého vídeňským architektem nedaleko hlavního nádraží, ale také řada přátel z...

Moderní focení není pro mě, říká autor oceněného snímku z pohřbu Palacha

Na čtyři stovky historických fotoaparátů má ve své sbírce Antonín Válek z...

V každém pokoji či komoře domu Antonína Válka je vystavená, uložená nebo pověšená věc, která souvisí s fotografováním....

Najdete na iDNES.cz