Návštěvníci výstavy, která potrvá do konce února 2015, na ní mohou vidět stovky unikátů, například dosud nevídané exponáty ze soukromých sbírek, luxusní památky doby čínské dynastie Tchang (618 - 907), mramorový portrét Alexandra Velikého z Athén, hrobovou výbavu válečníka z Bulharska, staromaďarský poklad, korunovační meč maďarských králů a další artefakty velké hodnoty.
Hedvábná cestaHistorický unikát, který se posléze transformoval ve známou Jantarovou stezku, je fenomén spjatý s desítkami států. Výsledkem snažení expertů je expozice dějin vojenství Od Alexandra k Tamerlánovi, která měla vernisáž ve čtvrtek v 17:30 hodin v Ostravském muzeu na Masarykově náměstí. |
Kromě historických exponátů je na výstavě k vidění komplex modelů vytvořených speciálně pro ostravskou expozici: miniatury Velké čínské zdi, hradeb Konstantinopole, opevněné karavanseraje z dnešního Jordánska či opevněné strážní věže z Ázerbájdžánu.
„Kolegium odborníků na jednotlivé aspekty dějin vojenství v oblastech ležících na Hedvábné cestě se touto problematikou zabývalo intenzivně čtyři roky. Výsledkem je výstava, na jejíž realizaci se formou výpůjček či jinými formami spolupráce podílelo na 130 institucí z dvaceti států světa,“ řekl kurátor výstavy a autor její koncepce David Majer.
Význam výstavy s mezinárodním přesahem oceňuje třeba i někdejší ostravský radní a galerista Milan Weber. „Významná je určitě nejen pro město, ale i v nadregionálním kontextu. Téma Hedvábné stezky je takto komplexně zpracováno zřejmě vůbec poprvé,“ zmínil Weber.
Válečná tažení Na Hedvábné cestě se dotkla i Českých zemí
Týmu Davida Majera se podařilo zpracovat komplexní dějiny Hedvábné cesty na pozadí válečných událostí, které podstatu tohoto fenoménu měnily a tvarovaly.
„Měly přímý dopad také na dějiny Evropy, a tudíž i našich zemí, což bude v rámci výstavy rovněž dostatečně akcentováno. Za připomenutí stojí například období starověké Římské říše, neboť to byli hlavně římští legionáři, kteří na počátku našeho letopočtu střežili obchodní cesty nejen na Blízkém východě, ale též v jižní a střední Evropě,“ vysvětlil Majer.
Českých zemí se pak válečná tažení na Hedvábné cestě také přímo dotkla: boje s Avary, invaze maďarských kmenů, vpád mongolských jezdců či události související s výboji Turků.
„Hedvábná cesta velmi úzce souvisí s historickými událostmi v celé Evropě. A půjdeme-li ještě dál, shledáme, že větve legendární Jantarové stezky, procházející Evropou z jihu na sever, nejsou ničím jiným než protažením hlavních pozemních tahů Hedvábné cesty do střední a severní Evropy,“ řekl Majer.
Exponáty jsou z Řecka a Ázerbájdžánu
Této důležité dálkové spojnici - později nazvané Jantarová stezka - vděčí za svůj vznik i Ostrava.
„Jedna z větví této cesty totiž již v předdějinných dobách přecházela na území pozdějšího města brod přes řeku Ostravici. Hovoříme-li tedy o smyslu těchto projektů, zaměřených na fenomén Hedvábné cesty a připravených na míru Ostravě a Ostravskému muzeu, máme zde jednoznačný argument, který může do jisté míry sloužit i jako unikátní a nepřetržitý výstavní exponát,“ dodal Majer.
Zapůjčené exponáty pochází především ze sbírek v České republice, na Slovensku, v Polsku, Maďarsku, Německu, Chorvatsku, Bulharsku, Řecku a Ázerbájdžánu.
„V rozmanitosti všech vystavených artefaktů vyniknou nepochybně zlatem zdobená staromaďarská šavle a zlaté nádoby z 8. a 9. století z pokladu z Nagyszentmiklós, zapůjčené z Muzea v Segedínu, hrobová výbava trácko-římského válečníka z Čatalky v Bulharsku z 1. století n. l. z Regionálního historického muzea Stara Zagora, ale také trojice unikátních římských legionářských přileb ze tří významných evropských sbírek, autentické artefakty dokumentující dva tisíce let čínského válečnického umění z Národní galerie v Praze,“ upozornil Majer.
Výstava je pak předvojem cyklu, jehož první vrchol vypukne v roce 2018, kdy se uskuteční monumentální mezinárodní výstava nazvaná právě Hedvábná cesta.