Kubištův Zářivý krystal láká, ostravská galerie čeká návštěvnický rekord

  7:29aktualizováno  7:29
Na překonání historického rekordu v návštěvnosti tříměsíční výstavy má našlápnuto Galerie výtvarného umění Ostrava. Velkým tahákem pro milovníky umění se stala současná výstava Zářivý krystal s podtitulem Bohumil Kubišta a české umění 1905-2013 - Průniky, střety, přesahy.

Pracovnice ostravského Domu umění Jana Šrubařová u obrazů Bohumila Kubišty Podobizna profesora Posejpala (1909) a Při psaní (1910). (2. října 2014) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Rekordní byla už samotná vernisáž 2. října, kterou navštívilo přes 1 005 lidí, což je o 250 více než vernisáž naší dosud nejnavštěvovanější výstavy díla Jana Zrzavého nazvané Božská hra. Tu pak celkem vidělo přes 30 tisíc návštěvníků,“ říká mluvčí ostravské galerie Kateřina Naarová.

Důvodů, proč se galeristé těší na překonání historického rekordu, je ale víc. Kubištovu výstavu totiž navštívilo do úterního večera 10 835 lidí, kdežto výstavu Zrzavého za stejný počet dní zhruba o tři tisíce lidí méně.

Jeden z mála portrétu Bohumila Kubišty.

Jeden z mála portrétu Bohumila Kubišty.

Malíř, grafik a výtvarný teoretik Bohumil Kubišta původem z Hradce Králové nežil dlouho. Z existenčních důvodů vstoupil do armády a jako důstojník dělostřelectva bojoval v chorvatské Pule. Zemřel krátce po skončení první světové války na španělskou chřipku ve věku pouhých 34 let. „Ale mnozí lidé teprve dnes doceňují jeho význam pro celé české moderní umění,“ vysvětluje Naarová důvody velkého zájmu o Kubištovu výstavu.

K rekordu ale podle ní přispívá i fakt, že Galerie výtvarných umění Ostrava si díky Božské hře i dalším úspěšným výstavám z minulých let, jako byla třeba Černá slunce nebo Sváry zření, získala kredit a popularitu. „Přijíždějí sem stále častěji lidé z celé země i zahraničí, kteří očekávají kvalitu,“ líčí Naarová.

Komentovaných prohlídek už využilo přes 700 návštěvníků výstavy a vzdělávacích programů 1 600 dětí a studentů. Zájem o ně je tak velký, že galerie nestačila vyhovět všem zájemcům. Vypsala proto nové termíny a nabízí i komentované prohlídky s volitelným datem a časem pro předem objednané skupiny.

Ostrava září unikátní výstavou Bohumila Kubišty

„Pravidelné komentované prohlídky se konají každé úterý a čtvrtek od 17:00 hodin a ve vybrané soboty od 13:00 hodin. Program trvá přes hodinu a je zahrnutý v ceně vstupenky na výstavu. Účastníci se od kurátorů výstavy dozvědí, proč právě Kubišta ovlivnil české umění 20. století nejvýrazněji. Ale poznají i dobrodružné životní peripetie malíře zasazené do dobových souvislostí,“ nastínila Naarová.

Na výstavu se těší i ostravský restaurátor Jaroslav Jakubek. „Bohumila Kubištu mám moc rád. Je mým malířským vzorem už od výtvarných studií a pár mých obrázků ze školních let je hodně ovlivněných jeho kubismem. Mám o něm knihy, znám jeho dílo,“ svěřil se.

Výstava končí 4. ledna. I když je o ni enormní zájem, galerie ji prodloužit nemůže. Neumožní jí to smlouvy o zapůjčení cenných exponátů. Přesto chce vyjít návštěvníkům maximálně vstříc. „Zatím je výstava otevřená denně od 10:00 do 18:00 hodin s výjimkou pondělků, kdy je galerie zavřená. Od 26. prosince až do konce výstavy ale prodloužíme otvírací dobu každý den s výjimkou pondělků do 20:00 hodin,“ slibuje Naarová.

Nejčtenější

Miminko vypadlo z kočárku na zem, opilá žena ho nechala být a šla domů

Sanitka, pražská záchranná služba.

Silně opilá matka upadla v sobotu na ulici v Opavě-Komárově a přitom převrhla kočárek s pětiměsíční dcerou. Ta z něj...

Zahřmělo a obr Super Galaxy sestoupil z nebe. Přivezl bojové vrtulníky

Americký transportní letoun C-5M SuperGalaxy na mošnovském letišti

Americký obří armádní letoun C-5M SuperGalaxy přistál ve středu ráno na mošnovském letišti. Ve svých útrobách přes...

Hořký návrat Sivoka. Hanba, směšné, řekl k vyloučení kouč Horejš

Českobudějovický kapitán Tomáš Sivok odehrává balon před Dame...

Návrat do nejvyšší české soutěže někdejšímu fotbalovému reprezentantovi Tomáši Sivokovi nevyšel. Porážka s Baníkem 1:2...

Stíhačky, akrobaté i tanky. Na Dny NATO dorazilo v sobotu 125 tisíc lidí

Dny NATO a Armády ČR v Mošnově.

Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR v Mošnově na Novojičínsku navštívilo v sobotu 125 000 lidí. ČTK to za pořadatele...

Hokejová Sparta slaví výhru, proti Třinci rozhodla v závěru

Tomáš Marcinko (vlevo) z Třince a Jeremie Blain ze Sparty

Hokejisté Sparty porazili v předehrávce třetího extraligového kola Třinec 4:2, poprvé v sezoně naplno bodovali a patří...

Další z rubriky

Více hrabošů, více dravců. Některé druhy sov teď mají baby boom

kalous ušatý  mládě

Zaděláno na nový rekord, hlásí záchranná stanice živočichů v Bartošovicích na Novojičínsku. Za uplynulé měsíce...

Město zatrhlo karvinským večerkám noční prodej. Zákazníci rušili místní

Večerka Flop v Karviné-Novém Městě už nebude mít otevřeno nonstop. Z nařízení...

Karvinští zastupitelé zakázali dvěma karvinským nonstop večerkám prodej v nočních hodinách. Zastupitelé tak rozhodli v...

Do hospody jsem nedošel, chlast mi vozilo taxi, líčí čtyřikrát léčený muž

Miroslav Hříbek je při popisu svého opakovaného boje s alkoholem velmi otevřený.

Život je složitý, pronesl na konci rozhovoru Havířovan Miroslav Hříbek. V případě letos šedesátiletého muže platí tato...

Je to o nás bez nás, zní z Ostravy. ČSSD zrušila většinu místních organizací

Logo ČSSD

Vedení ČSSD v pátek odpoledne vyhovělo návrhu předsednictva strany v Moravskoslezském kraji a souhlasilo s odejmutím...

Najdete na iDNES.cz