Kateřina Peterek Dědková z Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava...

Kateřina Peterek Dědková z Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava představuje testovací sestavu pro speciální UV filtr, jenž bude součástí revoluční roušky proti šíření nového koronaviru. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Technická univerzita vyvíjí roušku s UV filtrem, do Vánoc chce mít hotovo

  • 0
UV roušku, tedy zařízení kombinující mechanickou a elektronickou ochranu i proti koronaviru, představili výzkumní pracovníci Vysoké školy báňské - Technické univerzity v Ostravě. Rouška by podle nich mohla zamířit do výroby během několika měsíců.

Dlouhotrvající problémy s certifikací předchozího reaktorového filtru vedly ostravské univerzitní výzkumníky k vývoji obdobného zařízení, které by snadněji prošlo certifikačním procesem.

Na tiskové konferenci proto vedoucí výzkumného týmu a autor původní myšlenky reaktorového filtru Radim Fojtík představil takzvanou UV roušku, která kombinuje vlastnosti klasické roušky a reaktorového filtru, tedy rouškovou mechanickou ochranu s elektronickým zářením ničícím viry.

„Reaktorový filtr je natolik revoluční zařízení, že nejsou metody, jak takové zařízení certifikovat,“ vysvětlil Fojtík. „Takže jsme se snažili udělat zařízení, které by se dalo certifikovat snadněji. Tím zařízením je UV rouška, která vedle našeho reaktorového filtru využívá i mechanickou kartuši, mnohem jednodušeji certifikovanou. K tomu bude jako bonus reaktorový filtr.“

Reaktorový filtr, vyvíjený VŠB-TU Ostrava od jara, teoreticky umí zachycovat sto procent virů ve vzduchu. Vývojáři narazili na to, že neexistuje zařízení, jak jej vyzkoušet, přesto na projektu nadále pracují. 

„Plánujeme nyní u filtru další testy, nekončíme s ním. Výzkum chceme každopádně dotáhnout do konce,“ ujistil Fojtík.

UV rouška by měla být hotova ještě letos. „Chceme dokončit vývoj ještě před Vánocemi, abychom roušku mohli následně nabídnout firmě, která by ji vyráběla. Jednáme s více podniky, jeden je už připraven na zahájení výroby, věříme, že se vše rychle dořeší,“ prozradil šéf výzkumného týmu s tím, že favorizovaná firma není z Moravskoslezského kraje.

Výhodou vyvíjené UV roušky je podle něj i fakt, že se v ní dají využít různé mechanické filtry. Jedna varianta je šroubovací, využitelná do masek, další variantu by měla tvořit přímo integrovaná UV rouška v polomasce.

„Kdy se vše dostane mezi lidi, už nezáleží na nás, ale na firmě, která bude UV roušku vyrábět. My jsme jen výzkumné zařízení,“ uzavřel Fojtík.