Průvod vojáků, legionářů, hasičů či velocipedistů zahájil sobotní část oslav...

Průvod vojáků, legionářů, hasičů či velocipedistů zahájil sobotní část oslav stého výročí Československa v Ostravě. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Ostrava slavila výročí země i na pedálech předválečných kol

  • 0
Průvod vojáků, legionářů, hasičů či velocipedistů byl hlavním lákadlem oslav stého výročí Československa v Ostravě. Dobově oblečené nadšence sledovaly podél trasy vedoucí z Komenského sadů přes Masarykovo náměstí na Slezskoostravský hrad stovky lidí.

 „Chtěli jsme ukázat, na čem se kdysi jezdilo. Některá kola jsou originály, jiná jsou repasovaná. Na tom vysokém není těžké jezdit, jak si mnozí myslí. Schází jim převod, takže je nutné stále šlapat a ne moc prudce brzdit, aby člověk nepřeletěl přes řídítka,“ řekl velocipedista Pavel Žižka.

Zástupci Sokola, Junáka, sportovních klubů i různých spolků se pak lidem představili na náměstí.

„Atmosféra je úžasná, všem dala zapomenout na to, jak jsou promoklí,“ uvedl jeden z přihlížejících. 

Na pódiu se objevil i prvorepublikový primátor Jan Prokeš v podání herce Marcela Školouta a diváci se dočkali také proslovu T. G. Masaryka.

Ostravské oslavy 100. výročí založení samostatného československého státu si i přes deštivé počasí s nízkými teplotami jako svůj víkendový program zvolilo 8,5 tisíce lidí.

Do sobotního průvodu se zapojilo 486 osob v dobových uniformách i oblečení, vojáci, hasiči, zdravotníci, junáci, skauti, sportovci, herci a desítky historických vozidel nejen vojenských a hasičských. Byly v něm k vidění zástupci 20 organizací nebo institucí včetně legend hokejového klubu Vítkovice, kteří měli na Masarykově náměstí v sobotu odpoledne autogramiádu.

V průvodu se objevily uniformy rakousko-uherské armády, legionářů z Ruska, prvorepublikových četníků i strážníků. Mezi technikou, která průvod doprovázela, byl například obrněný vůz, který používali legionáři v Rusku, Tančík 33 nebo sanitka Tudor.

„Program pokračoval dobovou performancí na Masarykově náměstí. Ta věrně připomněla oznámení vzniku republiky v Ostravě. Tehdy, stejně jako tuto sobotu, lidé shazovali z balkonu kavárny nápis Café Habsburg. Pro přípravu scénky, kterou odehráli ostravští herci, byly využity vzpomínky herce Oldřicha Nového,“ uvedla mluvčí ostravského magitrátu Andrea Vojkovská.

Ten byl v době vyhlášení republiky v angažmá právě v Ostravě. Scénu sledovalo zaplněné Masarykovo náměstí stejně jako příjezd prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, kterého doprovázeli legionáři a sokolové.

První republikou žil také hrad a podhradí

K vidění tam byly různé tematické expozice – prvorepubliková pošta, škola, banka i kavárna. K ochutnání byly prvorepublikové kulinářské speciality z tradiční české, polské i židovské kuchyně, čepovalo se prvorepublikové pivo. Po 18. hodině v podhradí zasadil současný primátor Tomáš Macura s představitelem T. G. Masaryka strom republiky.

Součástí oslav bylo i nasvětlení radniční věže a mostu Miloše Sýkory, a to od pátku až do neděle v barvách trikolory. Pětiminutové video sestavené z fotografií z historie města a běžného života obyvatel z let 1918 až 1989, které jsme sesbírali v rámci naší výzvy Století objektivem Ostravanů, viděly v Ostravském muzeu stovky zájemců.

Zájem byl také o nedělní program. Zaplněna byla Katedrála Božského Spasitele, ve které Msgre. František Václav Lobkowicz odsloužil mši svatou. Desítky lidí přišly na vzpomínkový akt, který se uskutečnil na Masarykově náměstí.