Válka v sociálních službách v Karviné pokračuje, dění šetří i policie

  13:33aktualizováno  13:33
Velká valící se koule se stala z kauzy Sociálních služeb Karviná, jejichž exmanažeři kritizují dnešní šéfy pro údajné zastrašování zaměstnanců či chyby v hospodaření. Do dění se vložili i auditoři a policie.

V Karviné se nyní řeší situace v sociálních službách. Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Nevzdávají se. Čtveřice exmanažerů, kteří v době od loňského jara spolu s několika dalšími zaměstnanci opustili příspěvkovku Sociální služby Karviná (SSK), se dál snaží přimět úřady, ať prošetří dle nich nestandardní poměry, jež v organizaci nastolilo nové vedení v čele s městskou zastupitelkou za ČSSD Ivanou Bollogovou.

Po příchodu nové ředitelky zažila podle kritiků část zaměstnanců zastrašování, objevily se i údajné chyby v hospodaření a další závažné problémy. Ivana Bollogová kritiku trvale odmítá, zmiňuje, že se organizaci i přes útoky bývalých vedoucí daří zvyšovat kvalitu služeb, a připomíná třeba dopisy primátorovi, v nichž se letos v dubnu na její obranu postavilo několik desítek zaměstnanců SSK či odbory.

Exmanažeři upozorňují, že vedení města se potíže v chodu SSK nesnaží řešit. Audit, který v organizaci Karviná na jaře nechala provést a který zjistil údajné prohřešky, spjaté s předchozím vedením, byl podle nich účelový.

Policie šetří podněty

„Nešlo o audit, ale o přezkum hospodaření. Vedení města naznačilo, na co se má zaměřit, šetřily se jen vybrané doklady,“ řekl jeden z bývalých manažerů SSK Marek Vidlička.

Spolu se svými bývalými kolegy se nedávno obrátil na kontrolní výbor karvinského zastupitelstva, aby poměry, jež v SSK nastaly po změně vedení, do hloubky prověřil. „Situací se zabýváme, a to na základě pověření červnovým zastupitelstvem. Mluvíme se zástupci obou stran sporu, snažíme se vytvořit si co nejcelistvější obrázek,“ potvrdil předseda kontrolního výboru Eduard Matykiewicz.

Situací v SSK se zabývá i policie. „Šetříme tři podněty. Jeden se týká okolností možného snížení přijaté dotace, další dva pak případného porušení povinnosti při správě cizího majetku,“ uvedla karvinská policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Primátor: Policie prověří vše

První z trestních oznámení podali exmanažeři SSK, žádají, ať policie prošetří možné nehospodárné chování ředitelky Bollogové, která do hospodaření v údajně výraznější míře, než bylo do té doby zvykem, zapojila externí dodavatele služeb. Zatím poslední z trestních oznámení podalo město na základě výsledků proběhlého auditu.

„Nezáleží na tom, kdo byl nebo je ve vedení služeb, prostě policie prověří vše,“ sdělil primátor Karviné Petr Hanzel (ČSSD) a upřesnil: „Pro nás je teď důležité, aby služby fungovaly a sloužily potřebným, a to jednoznačně funguje.“

Výsledky auditu, kritiky označovaného za účelový, ověřuje město. „Probíhají tedy další kontroly SSK,“ zmínil Hanzel. Podle Vidličky jde ale jen o snahu města odvést pozornost od podstaty věci.

Že podmínky, jež v SSK nastaly po příchodu nového vedení, zřejmě nebyly úplně standardní, naznačil i Martin Bušina, jenž v SSK dřív dělal supervizi.

Pro vysvětlení: supervize je způsob podpory, pomáhající pracovníkům v dalším rozvoji. Děje se hlavně formou rozhovorů supervizora se zaměstnanci. Martin Bušina začal supervizi v SSK dělat za minulého vedení, zprvu v jednom zařízení, později se ale zaměřil i na další pracoviště. Činnost ukončil letos.

Během pár měsíců odešla většina manažerů

K detailům situace, která po změně vedení v SSK nastala, se blíž nemohl vyjádřit, ale podotkl: „Asi není úplně standardní, aby během pár měsíců odešla většina vedoucích pracovníků. Bylo by to jasné, kdyby třeba audit zjistil, že významně porušili zákoník práce, ale pokud vím, to se nestalo.“

Navíc podle Bušiny exmanažeři prošli „Development centrem“, metodou pro popsání kompetencí a nastavení plánů rozvoje. „Byli připraveni dál na sobě pracovat.“

Jedním ze zjištění auditu v SSK bylo i údajně chybějící vzdělání Jarmily Jedličkové, šéfky Domu v Aleji. Dostala výpověď, ale postavili se za ni rodiče autistů, o něž středisko pečuje. „Byli jsme i u pana primátora. K 1. září se paní Jedličková vrátila na své místo,“ sdělila jedna z maminek.

Nejčtenější

Hořké drama. Češky míří ve Fed Cupu do baráže, Rumunky postupují

Kapitán českého fedcupového týmu Petr Pála utěšuje Kateřinu Siniakovou po...

České tenistky si po ostravské porážce zahrají baráž Fed Cupu. Výběr kouče Pály neobhájí titul, do baráže padá po...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Plíšková zdolala rumunskou dvojku, Siniaková nestačila na Halepovou

Karolína Plíšková hraje forhend v utkání Fed Cupu proti Rumunsku.

České tenistky hrají v 1. kole Fed Cupu s Rumunkami 1:1. Karolína Plíšková v Ostravě porazila Buzarnescuovou 6:1 a 6:4,...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Za nadávky rozhodčímu roční zákaz hokeje. Sudí provokoval, brání se hráč

Hokejový rozhodčí - ilustrační foto

Během druholigového utkání neudržel kopřivnický útočník Robin Gebauer nervy na uzdě. Z trestné lavice mrštil po...

Další z rubriky

Další a další projekce. Příběh uhlím zničené Karvinné podeváté vyprodá kino

Amatérští filmaři při natáčení dokumentu O zaniklé Karvinné

Amatérští filmaři měli původně za to, že dokument O zaniklé Karvinné zaplní sál kina jen jednou. Jenže zájem místních...

Opavská Isotra zprovoznila novou lakovnu, hodlá navýšit výrobu

Opavská společnost Isotra ve středu otevřela nový provoz za 170 milionů korun.

Lakovnu za 170 milionů korun, při jejíž stavbě odvezlo jen vykopanou zeminu více než dva tisíce tatrovek, ve středu...

Kontroly komínů mají podle úřadů chabý dopad, do domů se dostanou zřídka

Ilustrační snímek

Úřady v Moravskoslezském kraji mohou už dva roky kontrolovat domácí topeniště. Za účinný nástroj v boji proti...

Najdete na iDNES.cz