ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Sběrné místo v Ostravě shání pro uprchlíky mýdla, zubní pasty i jídlo

  • 5
Nedostatek hygienických potřeb, trvanlivých potravin nebo oblečení momentálně řeší řada ukrajinských uprchlíků. Dárců je totiž čím dál méně a pomoc se k některým Ukrajincům vůbec nedostane.

„Humanitární pomoc teď nedostáváme, ale velmi bychom ji uvítali,“ uvedla Tatjana Beljajeva ze Záporoží, která nyní žije v Ostravě. „Potraviny jsme dostali naposledy začátkem května. Jídla sice nebylo moc, ale byli jsme za to rádi,“ podotýká.

Podobné zkušenosti má i řada dalších ukrajinských žen. „Nyní nám dobrovolníci nenosí jídlo ani hygienické potřeby. Když je nosili, hodně nám to usnadnilo život,“ potvrdila Anna Tonkoshkur žijící v Ostravě se svými dcerami.

Situace je způsobena především klesajícím množstvím darovaných věcí. „Chybí hygienické potřeby jako sprchové gely, mýdla, zubní pasty a kartáčky, ale i dámské vložky či vlhčené ubrousky,“ vyjmenovala za sběrné místo ve Wattově ulici v Ostravě mluvčí města Gabriela Pokorná. „Stejně tak je zapotřebí trvanlivých potravin, jako jsou například konzervy, instantní polévky, čaje a podobně,“ doplnila.

S příchodem léta nově vznikla také poptávka po letním oblečení a obuvi. „S dcerami potřebujeme letní boty, vše ostatní už máme. Dostávám peněžitou pomoc pět tisíc korun na osobu a nyní žijeme z těchto peněz,“ uvedla Tonkoshkur. „Nevím, co se stane, až se platby zastaví. Nemohu totiž chodit do práce, protože mám malou dceru, které ještě nejsou dva roky,“ zmínila.

Dříve si uprchlíci mohli pro věci docházet přímo do sběrných míst. To už ale nyní neplatí.

„Pomoc se dostává k potřebným prostřednictvím potravinové banky, městských obvodů, KACPU a neziskových organizací,“ vysvětlila Pokorná. „Drogerii a ošacení řeší nezisková organizace Moment. Lze ale využít také charitativních obchodů Adry a Šatníků Charity. Potraviny řešíme s Českým červeným křížem a Potravinovou bankou v Ostravě. Pomáhá také Armáda spásy, Vzájemné soužití a Charita Ostrava,“ vyjmenovala.

Lidé pomáhají méně

Informace dostávají Ukrajinci při registraci na KACPU. „Dáváme jim vouchery a na jejich základě uprchlíkům Moment vydává oblečení, hračky, kočárky, hrnce, ložní prádlo a podobně. K tomuto novému systému jsme přistoupili proto, že výtěžek na sběrných místech se významně snížil,“ uvedla Pokorná.

Počet lidí, kteří věci pro uprchlíky darují, totiž postupně ubývá. „Od začátku naší existence darovalo více než 3 200 dárců. Teď už se ale jedná pouze o jednotlivce a pomoc poskytují i různé společnosti,“ přiblížila.

Peněžní dary pomáhají zajistit také provoz Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině. „Slouží k financování vzdělávacích a volnočasových aktivit a pomáhají tak začlenit uprchlíky do běžného života,“ řekla Pokorná.

Aktuálně už se sběrná místa soustředí hlavně na nově příchozí uprchlíky. „Zajištění veškerých potřeb osob s dočasnou ochranou zdarma bylo prioritní na počátku, kdy neexistovala humanitární dávka a nebylo ji možné vyřídit v řádu dnů,“ vysvětlila Pokorná. „V současnosti už systém funguje, a pomoc tak poskytujeme zejména nově příchozím, kteří ještě finance nemají,“ dodala.

Pomoc schází všude

Přesto se ale k některým uprchlíkům pomoc nedostala ani v minulosti. „Moje rodina a já jsme nedostali nic, ani jednou,“ uvedla Anna Volokžanina z Kramatorsku, která nyní žije nedaleko Brna. „Pokud bychom mohli dostat alespoň nějaké potraviny, bylo by to velmi dobré,“ poznamenala.

Stejný problém mají i Ukrajinky žijící v jiných částech republiky. „Pomoc jsem nedostala a nevím, kde ji získat. Kdybych věděla, kam pro potraviny jít, udělala bych to,“ řekla Oksana Curkan z Tachova.

„Těmto lidem doporučujeme kontaktovat sociální pracovníky na úřadě ve městském obvodu, kde v současné době pobývají. Ti jim pomohou s řešením jejich konkrétní situace,“ reagovala Pokorná.