Návštěvnost Jeseníků i Beskyd každý rok strmě roste. I díky elektrokolům

  15:13aktualizováno  15:13
Turistů v chráněných krajinných oblastech Moravskoslezského kraje nebývale rychle přibývá. Unikátní přírodou projdou ročně statisíce lidí, často využívající moderní a stále dostupnější vybavení, které umožňuje cestování i v noci, a to bez ohledu na počasí.

ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Například Lysá hora se za poslední roky dostala na půl milionu návštěvníků za kalendářní rok.

„Návštěvnost tam roste o 15 procent ročně, až mezi roky 2017 a 2018 se nárůst přibrzdil a není tak výrazný. Za dobu měření se počet návštěvníků zdvojnásobil. Obecně na hory chodí velmi výrazně více lidí než před deseti lety,“ uvedl vedoucí Správy CHKO Beskydy František Jaskula.

Kolem sochy Radegasta projde ročně na 200 tisíc lidí, pro Pustevny se odhaduje návštěvnost více než půlmilionová a vzhledem k opravám Libušína, obnově některých chat a vzniku Stezky v oblacích se předpokládá další nárůst.

Národní přírodní rezervace Polanská niva v Poodří přiláká jen během jara a léta zhruba 50 tisíc lidí. Davy proudí i přírodní rezervací Kotvice u Studénky. „Tlak návštěvníků je velký. Je tam pěkně a jsme blízko Ostravě,“ uvedl vedoucí Správy CHKO Poodří Jan Klečka.

Další lidi přivezla elektrokola

V Jeseníkách se k přetíženým oblastem počítá Rejvíz, Karlova Studánka či údolí Bílé Opavy. K mechovému jezírku se loni od jara do podzimu vydalo přes 60 tisíc lidí, údolím Bílé Opavy 117 tisíc lidí. „Návštěvnost každý rok roste o deset procent,“ uvedl strážce přírody CHKO Jeseníky Michal Ulrych.

Důvodem je podle šéfů správ boom aktivního životního stylu i lepší vybavení. „Velkým posunem jsou elektrokola, ta dovezou i na vzdálenější místa lidi, kteří by tam jinak nejeli,“ vysvětluje Klečka.

Fotogalerie

Beskydy lidé navštěvují v kteroukoli denní dobu. „Díky dostupné výbavě lidé chodí opravdu kdykoliv, neodradí je sychravé, špatné počasí ani tma. Čidla na Lysé hoře monitorují návštěvnost čtyřiadvacet hodin denně, hlásí průchody i ve tři ráno a rozhodně ne ojediněle. Podobně živo je na hřebenovkách,“ říká František Jaskula.

Jde o individuální turisty i hromadné sportovní akce. „Zvířata v lese už nemají prostředí, které potřebují. Nemají alespoň nějakou dobu úplně bez lidí,“ dodává Jaskula. V Poodří davy ruší hnízdící ptáky, turisté trhají rostliny.

Najít řešení je složité. „Hory jsou veřejným prostorem, který lidé navštěvují. Snažíme se usměrnit pořádání hromadných závodů, jsou stanovená pravidla, pořadatelé se musí domlouvat s obcemi, horskou službou, hlásit závody vlastníkům pozemků,“ nastínil praxi Jaskula.

Pod davy klesá hráz rybníků

V Poodří se dokončuje instalace zábran pro cyklisty. „Největší problém je poškození hráze rybníků. Není stavěná na takový provoz, klesá a do budoucna by hrozilo, že se voda přelije. Rozhodli jsme se cyklisty odklonit a nechat tam jen pěší,“ upřesnil Klečka.

Problémem jsou i odpadky. Mezi Pustevnami a Radhoštěm obce instalovaly odpadkové koše a oblast má svého správce, který se stará o čistotu. Důvod je zřejmý: horský hřeben býval posetý odpadky.

Turisté také parkují, kde se dá. V Beskydech řeší otázku parkovacích kapacit Trojanovice i Prostřední Bečva. „Čekáme na vývoj návštěvnosti, nyní je to na hraně. Na další záchytné parkoviště už jsme koupili pozemek,“ uvedla místostarostka Prostřední Bečvy Alena Srovnalová. Problémy panují i v okolí údolí Bílé Opavy v Jeseníkách.

  • Nejčtenější

Rodina se otrávila z hub nasbíraných na zahradě. Pozor u bedel, radí mykolog

V ostravských nemocnicích skončili v pondělí tři členové rodiny, kteří snědli houby nasbírané na zahradě. Takové...

Podnikatelé z Ostravy oklamali systém EET, stát okradli o miliony

Zástupci dvou ostravských firem podle policie obešli systém EET, když za pomoci IT specialistů upravili své pokladní...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

Co když Pešán všechno zase změní? obávají se kluby v kauze juniorů

Spor mezi hokejovým svazem a kluby z Havířova, Vsetína a Přerova se od podání žaloby dosud nikam nepohnul. Mládež hraje...

S údaji pro EET zřejmě manipuloval řetězec s vínem a destiláty, firma mlčí

Firmou, která podle policie oklamala systém EET, když z upravených pokladních systémů posílala zkreslené údaje o...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Obec na Novojičínsku získala opuštěný sloup. Nikdo jiný památku nechtěl

Mnoho památek chátrá jen proto, že není jasný jejich vlastník. Legislativně je totiž hodně složité, jak zajistit nutnou...

Trosky spadlého větroně na Bruntálsku prozkoumají odborníci. Pilot zemřel

Policisté již ukončili vyšetřování na místě sobotního tragického pádu bezmotorového větroně, který se ze zatím...

Ostrava silně omezí venkovní reklamu. Radní chtějí město zbavit nevkusu

Žádné textilní plachty v ulicích ani výkladní skříně polepené reklamou shora dolů či nahuštěné nápisy. Ostrava vydala...

Přestavba centra Kopřivnice se odkládá, nabídky firem jsou moc drahé

Podle původních plánů se mělo začít letos v létě, nejdříve to ale bude až v příštím roce. Start dlouho připravované...

Najdete na iDNES.cz