ilustrační snímek | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Vody je málo, kraj postihlo sucho. Problémy začínají mít i rybáři a zemědělci

  • 1
Stav povrchové i podzemní vody hluboko pod normálem i zvýšené riziko vzniku požárů. To jsou jen některé z důsledků sucha, které aktuálně postihlo řadu oblastí v Moravskoslezském kraji. Nedostatek vody začínají pociťovat rovněž rybáři, kteří zaznamenali první drobnější úhyny ryb, a zemědělci, již mají nižší výnosy při sklizních.

Zásoby vody pro obyvatelstvo a průmysl jsou však podle vodohospodářů zatím dostačující.

„Situace je aktuálně výrazně, až extrémně pod normálem,“ konstatoval hydrometeorolog Jan Unucka z Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě. „Podle dat, která sbírají stanice povrchových a podzemních vod, jsou nyní zásoby vody pod padesáti procenty, a místy dokonce pod deseti procenty dlouhodobého průměru pro toto období.“

Hůře jsou na tom převážně oblasti v nižších polohách, kde v minulých dnech napršelo nejméně. „Jedná se například o Osoblažsko, Krnovsko, Opavsko a Hlučínsko. Úbytek podzemních vod se ale projevuje rovněž v povodí řeky Ostravice,“ vyjmenoval Unucka.

I po bouřkách s vydatnými přívalovými dešti, které zasáhly region z neděle na pondělí, zaznamenali hydrometeorologové stav sucha pro půdní i povrchové vody v Bruntále, Vítkově a Odrách. Pro podzemní vody pak ve Frýdku-Místku a Jablunkově.

Pole s kukuřicí drtí sucho, ječmen zase letos nebude na pivo dost dobrý

Na území celého kraje platí od pondělka až do odvolání výstraha kvůli zvýšenému riziku vzniku požárů. Naplněnost nádrží, které zajišťují dodávky vody pro obyvatelstvo i průmysl, je ale v tuto chvíli stále dobrá.

„Pohybuje se od osmdesáti do devadesáti procent celkového zásobního objemu,“ nastínila mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

Uvedla, že za poslední tři týdny spadly na povodí Odry srážky bouřkového charakteru v úhrnu od dvaceti do šedesáti milimetrů.

Je sucho, hrozí požáry. Nesmí se rozdělávat oheň a platí i další zákazy

„Nejvíce na Třinecku – až sto třicet pět milimetrů vody. Naopak nejméně srážek jsme v minulých týdnech zaznamenali na horní Moravici, konkrétně v oblasti Rýmařova a na Opavsku, kde dosáhly jen patnácti milimetrů,“ přiblížila mluvčí s tím, že průtoky v tocích se aktuálně pohybují v obvyklém průměru pro letní období. „Momentálně zlepšujeme tok na řece Ostravici ve Frýdku-Místku. Posilují jej přehrady Šance na Ostravici a Morávka na řece Morávce.“

Zemědělci začínají pociťovat dopady dlouhodobého sucha v tom, že mají nižší výnosy ze sklizní a řada plodin kvůli nedostatku vody pomaleji roste.

„Projevilo se to už při sklizni ozimého ječmene propadem jeden až jeden a půl tuny,“ okomentoval situaci Lukáš Vícha, agronom Zemědělského družstva vlastníků Nošovice. „Vidíme to také na kukuřici, která nenarostla tak, jak tomu bývalo v minulých letech, či zelí, které je velmi závislé na vláze.“

Horko bude pokračovat

Menší množství vody v řekách výrazně ovlivňuje rovněž rybáře, kdy se voda při nižším průtoku více prohřívá. „Se stoupající teplotou se snižuje nasycenost kyslíkem a může docházet k masovým úhynům ryb,“ vysvětlil Radomír Bednář, předseda krajského územního svazu Českého rybářského svazu. „Letos jsme ale zatím dostali hlášení jen o několika menších úhynech, nicméně k takové situaci může dojít ze dne na den.“

Kromě toho rybářům situaci komplikuje i to, že lidé často nerespektují zákaz odčerpávání vody z toků, který vydávají úřady.

Více na Počasí iDNES.cz

„Průtok vody se tím ještě více snižuje, což může mít katastrofální dopady nejen na rybochovná zařízení, ale také na ryby žijící volně v řekách,“ varoval Bednář.

V následujících dnech se budou teploty na území kraje i nadále pohybovat okolo 27 až 30 stupňů Celsia. „Nárůstu počtu srážek bychom se měli dočkat v následujícím týdnu. Výraznější srážky se však mohou místy objevit už v pátek,“ doplnil Jan Unucka.

12. června 2019