Zemědělská družstva na Hané začala v předminulém týdnu sklízet obiloviny. Ačkoli je na konečné bilancovaní ještě brzy, leccos už je jasné. Například, že ječmen letos nebude kvalitní, i když jeho množství bude podobné jako v minulých letech.
V mnohém mají jasno i v zemědělském družstvu v Unčovicích na Olomoucku, kde se sklizní začali pozvolna kvůli havárii kombajnu s osobním autem z minulého pondělí.
„Jsme na začátku, ale ječmen, který jsme zatím sklidili, bohužel trápí vysoký obsah dusíku,“ poznamenala předsedkyně představenstva ZD Unčovice Milada Rašková Měsícová.
Na slad se nehodí
Takový ječmen není vhodný k výrobě sladu a lze jej využít pouze jako krmivo. „Jenže toho je přetlak, mnoho družstev nemá živočišnou výrobu, kde by krmný ječmen mohla zužitkovat. Proto se teď prodává na tristní úrovni tři tisíce korun za tunu,“ vypočetl předseda Agrární komory pro Olomoucký kraj Ivo Kasal.
Připomněl, že hodně zemědělců mělo loni velké výdaje, když se zásobili hnojivy vyráběnými ze zemního plynu.
„A to v násobcích cen, které byly obvyklé. Přišla energetická krize, ruská invaze, to vše udělalo situaci nepředvídatelnou. I přesto je teď cena krmného ječmene ještě nižší než před situací na Ukrajině,“ dodal Kasal.
V unčovickém družstvu vysokodusnatým ječmenem nakrmí početné chlívy prasat a doufají ve zlepšení.
„Haná je rozmanitá, zatím sklízíme hodně na písčitých půdách, takže věříme, že se to bude v dalších lokalitách lišit. Nemám ráda, když zemědělci mrčí kvůli podmínkám. Pracujeme s přírodou, musíme s těžkostmi počítat,“ připustila Rašková Měsícová.
Jarní sucho
Aby měl ječmen kvalitu, je přání i dalších zemědělců. Ačkoli si zatím netroufnou příliš predikovat, pokud bude sladového ječmene málo, může podražit.
„Normální obsah dusíkatých látek ve sladovém ječmeni je kolem jedenácti procent. Pokud je víc, je to problém, což je letošní případ. Kvůli suchu neměl ječmen potřebné živiny, takže si vytvářel dusík,“ přiblížil Bohuslav Nevěřil z krajského představenstva Zemědělského svazu České republiky.
Špatnou kvalitu způsobilo jarní sucho. „Registrovali jsme sice pár srážek, ale oproti minulým rokům byly značně nerovnoměrně. Jedna část Hané je na tom tak, druhá zase jinak,“ povzdechl si Kasal. „Haná je v tomto specifická. Je úrodnou oblastí, i když v ostatních regionech bývají sucha. Letos ale může být vše jinak. Nicméně na konečné počty je ještě příliš brzy,“ konstatoval zase Nevěřil.
Podle údajů z ministerstva zemědělství je v kraji téměř 35,5 tisíce hektarů ječmene určeného ke sklizni, což je téměř 40 procent všech obilovin v regionu.
Mlácení žita a pšenice
Družstva sklidila zatím něco málo přes tisíc hektarů. Loni touto dobou to bylo zhruba o 500 hektarů více.
Mlácení žita, pšenice či ovsa začne v následujících týdnech. „Určitě se se žněmi přehoupne až do srpna,“ předpověděla Rašková Měsícová.
Podle zemědělců je už jasno i o řepce. „Tam to vypadá v pořádku, u řepky vidíme velmi dobré porosty,“ zhodnotil Kasal.
Pokud se ovšem počasí neumoudří a nepřijdou vydatné srážky, úroda kukuřice i cukrové řepy bude podle farmářů velmi špatná.
„Dostávají u nás na frak. Trápí je velké sucho a nedostatek živin z toho pramenící,“ objasnila Rašková Měsícová.
Podle Kasala z agrární komory kukuřice v těchto dnech běžně dosahuje výšky dospělého člověka.
„Ale teď vidíte pole, na kterých je kukuřice vysoká metr dvacet, metr čtyřicet. To je snad na zaorání,“ porovnal Kasal a předpověděl: „Nedojde-li k vyrovnání vláhového deficitu, redukce výnosu bude u řepy i kukuřice značná.“
„Přelom měsíce by měl být deštivý, tam se bude o řepě a kukuřici rozhodovat,“ vyhlíží Nevěřil.
7. srpna 2017 |