Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Šel na to jako Einstein a svým objevem ohromil i zástupce Fordu

  14:55
Ocenili jej zástupci výrobců automobilů, jako jsou Audi, Daimler nebo Ford. Ředitel celosvětově známé firmy Federal-Mogul z Německa, jež vyrábí brzdové systémy, se podivoval, že vynález ještě nikdo nepoužívá. Vynález, který vymyslel Marek Gebauer z Vysoké školy báňské.

Student Vysoké školy báňské Marek Gebauer. | foto: Archiv VŠB

Je to jen pár dní, co se Marek Gebauer vrátil z mezinárodní soutěže výrobců brzdových systémů automobilů Eurobrake v Drážďanech. Kdyby se tam rozdávaly medaile, na jeho krku by se blyštěl kov nejcennější.

Student Fakulty strojní Vysoké školy báňské–Technické univerzity Ostrava navrhl princip dvojího chlazení brzdového systému závodních aut. Jeho vynález, na jehož zdokonalení pracuje se svým týmem již pět let, měl v Drážďanech největší úspěch.

Soutěže se zúčastnilo více než devět set odborníků z oblasti automobilového průmyslu a také ze sféry vysokých škol. O vítězi rozhodovali zástupci významných výrobců aut, jako jsou Ford či Daimler, v porotě seděl i ředitel Audi.

Vtipně jednoduché řešení

„Marek Gebauer byl jediný účastník soutěže, který v Drážďanech prezentoval něco hmatatelného. Něco, co už vytvořil, takže to fyzicky existuje, a něco, na co získal patent, takže to mohl výrobcům automobilů již nabídnout,“ přiblížila Jana Kukutschová z Centra nanotechnologií VŠB–TU Ostrava.

I ona seděla v komisi, s níž účastníci soutěže diskutovali. „Ostatní studenti měli návrhy, nákresy, spíše jen ideové koncepce řešení. Marek byl několik kroků před nimi,“ vylíčila Kukutschová.

Markem Gebauerem navržený systém chlazení brzdové soustavy závodních aut funguje na principu dvojího chlazení. Jde o úpravu stávajícího systému, který se běžně používá. Chladný vzduch jde do středu kotouče a radiálními kanálky po obvodu vychází ven. Markovo vylepšení ovšem využívá kinetickou energii vzduchu ještě jednou prostřednictvím difuzoru s vnitřními lopatkami.

Student oboru Aplikovaná mechanika tak vymyslel systém dvojího chlazení a získal na něj evropský patent.

„Na vylepšení chlazení brzd pracuji od začátku svých vysokoškolských studií, kdy jsem dostal za úkol zpracovat simulaci brzdění u automobilu,“ sdělil Marek Gebauer. Systém vytváří v týmu se svým bratrancem Zbyňkem Lorenčukem.

Nezůstal jen u teorie. Mezi ostatními vyčnívá

Několik zástupců výrobců automobilů i brzdových systémů si vzalo Markovy materiály a už řeší další možnosti spolupráce. „Ocenili především to, jak bylo Markovo řešení jednoduché, a přitom účinné.

Neříkal to už Albert Einstein, že pokud má být něco geniální, musí to být jednoduché?

A on to opravdu je vtipně jednoduchý objev, který může pomoci rozklíčovat problém řešený automobilovými výrobci mnohem složitějšími postupy,“ řekla Kukutschová. Byla u toho, když se ředitel německé firmy Federal-Mogul vyrábějící brzdové systémy aut během nedávné návštěvy v Ostravě divil, jak je možné, že Gebauerův „vynález“ dosud nikdo nepoužívá.

„Je důležité si uvědomit, že Marek je doktorand. Málokterý doktorand má takový potenciál a přijde s takovýmto hmatatelným výstupem. Většinou udělají zkoušky, napíšou pár publikací, ale tím skončí. Marek značně převyšuje průměr. Snaží se přemýšlet o tom, co dělá, a zároveň tvoří,“ doplnila Kukutschová, která je zároveň školitelkou doktorandských prací.

Co chystá Marek Gebauer do budoucna? „Chtěl bych ve škole zůstat a dále pracovat na svých nápadech. Jedním z nich je vybudovat první aerodynamický tunel na světě, který by využíval moje komplexní technické řešení pro kvalitnější vyhodnocení, analýzu a odhad chování brzdových systémů,“ prozradil mladý vědec.

Báňská? Továrna na automobilové experty

Studenti Vysoké školy báňské toho vymysleli mnohem víc, skoro by se dalo říci, že jejich škola je továrnou na automobilové experty. Tamní vysokoškoláci třeba sestrojili závodní automobil, jehož díly sami navrhovali i vyráběli.

„Automobil jsme sestrojili kvůli závodům studentských formulí. Chtěli jsme tak konkurovat jiným vysokým školám,“ vysvětlil Tibor Kállai, který se podílel na vzniku formule.

Formule je schopna jet rychlostí až 160 kilometrů za hodinu. Váží přibližně 250 kilogramů a z nuly na 100 kilometrů za hodinu dokáže zrychlit asi za 3,5 sekundy.

Formuli sestrojili bakaláři i doktorandi, celkem dvaadvacet lidí, osm z nich se autu věnovalo až čtyři hodiny denně, vždy po škole. V týmu byla i jedna žena, Kristýna Kutiová, která měla na starost „výrobu“ volantu. Na vývoji komponentů se podíleli i pedagogové a vědecko-výzkumní pracovníci. Formuli už testovali, nyní pracují na dalším automobilu, který by měl mít propracovanější konstrukci.

Marek Gebauer

Doktorand Fakulty strojní VŠB–TU Ostrava navrhl princip dvojího chlazení brzdového systému závodních aut. S nápadem uspěl na letošním ročníku mezinárodní soutěže Eurobrake v Drážďanech. O vítězi tam rozhodovali zástupci výrobců značek automobilů, jako jsou Ford nebo Daimler, v porotě seděl i ředitel Audi. Marek Gebauer a jeho kolegové pak jednali v Drážďanech o možné spolupráci.

Mimo to se věnují novému patentovanému systému zavěšení předního kola motocyklu s měnitelnou geometrií, díky němuž pak stroj lépe jezdí. A hlavně bezpečněji.

Nové řešení navrhl Jakub Šmiraus, rovněž ze strojní fakulty. Původně šlo o jeho diplomovou práci, pak se k němu přidali lidé z Katedry pružnosti a pevnosti a Institutu dopravy. Výsledkem jejich spolupráce je patent.

Nově konstruované řešení podvozku s aktivní změnou geometrie umožňuje naklápět přední vidlici pomocí tlačítkové volby a tím spojit vlastnosti typické pro obratnost skútrů v městském provozu, jízdní stabilitu a také pohodlí cestovních motocyklů.

„Další výhodou je, že upravená motorka se umí sama snížit, když na ni řidič nastupuje, anebo při zaparkování na špatném terénu si motocyklista může na stojánku nastavit požadovaný náklon motorky,“ vysvětlil Šmiraus.

  • Nejčtenější

Ležícího zraněného seniora dospělí míjeli, zachránila ho až parta školáků

21. května 2024  17:45

Skvělou rozvahu i koordinaci projevila pětice ostravských školáků, kteří na začátku dubna pomohli...

Švédsko - Finsko 2:1P. Severské drama v prodloužení rozuzlil Eriksson Ek

23. května 2024,  aktualizováno  23:48

Ač favorizování Švédové střelecky jasně dominovali, po dvou třetinách oba brankáři drželi...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Dvě dívky v Ostravě vešly na červenou před rozjeté auto. Utrpěly těžká zranění

25. května 2024  9:47

Dvě dívky ve věku 17 a 18 let utrpěly vážná zranění při páteční nehodě v Ostravě. Na přechodu pro...

Botanická zahrada zve na pestrou podívanou, kvete přes tisíc rododendronů

23. května 2024  14:41

V plném květu je Arboretum Nový Dvůr na Opavsku. Vykvetla i tamní unikátní sbírka rododendronů,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Fyzika za jedna, z češtiny dvojka. Na gymnáziu maturovala AI, občas si vymýšlela

24. května 2024  15:49

Dějepis na výbornou, čeština chvalitebně a fyzika na výbornou, celkově s vyznamenáním. Tak v pátek...

Takový čas? Nevěřím. A teď běžet rychle i v Římě a v Paříži, velí Manuel

28. května 2024  19:50

Když se za cílem ostravské Zlaté tretry podívala na čas vítězné Natalie Kaczmarekové 50,09, usmála...

Minulé tři roky nebyly ideální. Snad mi změna prospěje, doufá Ogrodníková

28. května 2024  19:14

Pět měsíců je oštěpařka Nikola Ogrodníková sama sobě trenérkou. A svoje rozhodnutí si pochvaluje....

Devatenáctiletý motorkář se u Opavy srazil s traktorem, letěl pro něj vrtulník

28. května 2024  18:51

V úterý odpoledne došlo k dopravní nehodě v Opavě-Vávrovicích, střetl se motocyklista s traktorem....

Neteče, nebo je kalná. Beskydy řeší kvůli kůrovci problémy s vodou

28. května 2024

Premium Jedním z dopadů kůrovcové kalamity je problém s pitnou vodou v oblastech, kde po vynucené těžbě...

Rozdáváme ovocné pochoutky ZDARMA
Rozdáváme ovocné pochoutky ZDARMA

Ovoce, nebo čokoláda? Zapojte se do testování a ochutnejte oboje najednou! Šnek BOB přichází s novinkou v podobě ovocných pochoutek v čokoládě....

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...