(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Botičkáře dělají ze strážníků občané. Většina pokut je na jejich popud

  • 35
Pro spoustu lidí jsou strážníci stále především botičkáři. Městští policisté se však hájí tím, že pokuty za parkování rozdávají ve většině případů na podnět občanů. Například v Ostravě nebo v Novém Jičíně oznamují více než polovinu těchto přestupků sami občané.

Podle ředitele Městské policie v Orlové Romana Galii se často stává, že jedna botička spustí lavinu dalších oznámení.

Začalo to před lety v Orlové - Lutyni. „Kvůli špatně parkujícím autům tam nemohli některými místy projet hasiči ani popeláři. Lidi jsme upozornili, že to nebudeme tolerovat,“ říká šéf strážníků.

Majitelům zaparkovaných aut blokujících průjezdy velkých vozů se orlovští strážníci nejprve snažili domluvit, poté už ale začali rozdávat pokuty. „Lidé na sebe začali ukazovat. Když někdo dostal botičku, okamžitě jsme od něj dostali podnět na další špatně zaparkované auto,“ vysvětloval Galia.

Oznámení volají i posílají do e-mailu

Nálepka botičkářů se mu nelíbí, raději by se zaměřoval na udržování veřejného pořádku ve městě. Ale na podněty občanů jsou strážníci povinni reagovat. „Denně mám v e-mailu oznámení o špatně zaparkovaném autě, často i s fotkami. Celkově je více než polovina rozdaných pokut za parkování právě na podnět lidí,“ dodal.

Orlová není výjimkou, podobné zkušenosti mají strážníci na většině služeben Moravskoslezského kraje.

„Zhruba 60 procent přestupků v souvislosti s parkováním nám oznámí občané, zbytek je vyhledaný strážníky,“ zmiňuje ředitel Městské policie Nový Jičín Jiří Klein.

Podobný poměr odhadují i karvinští strážníci. A také jejich ostravští kolegové potvrzují, že se na ně občané s podněty a oznámeními o špatném parkování obracejí čím dál častěji.

„Strážníci pak jsou povinni každé oznámení prověřit, a zjistí-li protiprávní jednání, jsou povinni konat v souladu s legislativou,“ uvedl mluvčí ostravských strážníků Michal Maršo.

Papírek za stěračem přivede majitele na služebnu

Ze zmíněného trendu vybočují pouze čísla opavských strážníků, zato však velmi výrazně. „Za rok 2017 jsme dosud využili oprávnění použít prostředek k zabránění odjezdu vozidla v 605 případech. Z toho 43 bylo na základě podnětů občanů,“ uvedla mluvčí opavských strážníků Petra Stonišová.

Strážníci napříč krajem ustupují od používání botiček. Nahrazují je oznámení umístěná za stěrače aut.

„Lidé po nalezení lístečku zhruba v 95 procentech případů sami přijdou na služebnu přestupek řešit,“ podotýká Jiří Klein.

Botičky v Novém Jičíně i v dalších městech užívají spíše ojediněle. „Využíváme je u řidičů, kteří páchají přestupek opakovaně nebo již víme, že se nedostaví na výzvu, případně u cizinců. Občas nás sami lidé požádají o umístění botičky na své auto, protože ztratili klíče a mají strach z krádeže,“ dodal Klein.