Smog v Moravskoslezském kraji houstne, školky čistí vzduch a nevycházejí

  11:47aktualizováno  11:47
Děti z Mateřské školy Ostrava-Radvanice nyní místo vycházky či řádění na zahradě tráví den uvnitř. Školka má vyčleněnou pracovnici, jež každé ráno sleduje stav ovzduší, a když je venku mnoho prachu, informuje všechny ostatní.

Právě jako v pondělí, kdy kraj sevřel smog takovou silou, že na Ostravsku, Karvinsku, Frýdecko-Místecku a Třinecku platí nejen smogová situace, ale i regulace průmyslu.

„Když je smogová situace, s dětmi vůbec nechodíme ven. Věnují se výtvarným nebo pracovním činnostem, učitelky mají připravený náhradní program,“ popsala ředitelka radvanické mateřinky Dana Lérová. 

Dodala, že začátek roku letos nebyl z hlediska polétavého prachu tak náročný jako toho loňského. Teď ale v Radvanicích panuje velmi špatná situace.

„Máme ve všech třídách i na odloučeném pracovišti čističky vzduchu. Zapínáme je hned ráno a vypínáme vpodvečer,“ doplnila.

Překročení průměrného denního limitu pro koncentraci polétavého prachu v ovzduší aktuálně hlásí drtivá většina měřicích stanic v kraji. Vůbec nejhůře se kromě Ostravy dýchá na Karvinsku. Zhruba pětinásobně nadlimitní množství prachu v pondělí hlásily stanice v Karviné, Rychvaldu či Věřňovicích.

„V letošní zimě je to ta nejhorší situace. Jsme tu pod pokličkou, vzduch se ani nehne. Podle předpovědí musíme minimálně dva dny počkat,“ líčí aktuální stav Pavel Buzek, starosta Dolní Lutyně. Její místní částí jsou Věřňovice, republikový rekordman v míře škodlivin v ovzduší.

„Znečištění na Karvinsku je obecně srovnatelné. Naše stanice je v nejnižším bodě a velmi blízko polských hranic, za nimiž je hodně malých zdrojů, proto hlásí tak vysoké hodnoty,“ vysvětluje starosta.

Škodliviny se v ovzduší hromadí od soboty. Nezapomenutelným se kvůli tomu v těchto dnech stal kraj i pro návštěvníky odjinud. Čtrnáctiletý Štěpán Lubas hraje volejbal za Slavii Liberec a strávil víkend na Českém poháru ve Frýdku-Místku.

„Když jsme nemuseli, tak jsme raději nechodili z haly a z ubytovny. Ve městě se nedalo vůbec dýchat. Venku mě pálilo v puse. Připadal jsem si, jako by vedle mě pálili igelity a plasty,“ popsal své dojmy student, který žije v kotlině mezi Ještědem a Jizerskými horami.

Firmy odkládají práce zvyšující prašnost

Příčinou aktuální extrémní situace jsou nepříznivé meteorologické podmínky v kombinaci s produkcí škodlivin. O víkendu do kraje pronikl studený vzduch ze severu a severovýchodu, který přinesl typický zimní charakter počasí.

„Průvodními jevy tohoto počasí jsou nízké teploty a teplotní inverze, kdy od určité nadmořské výšky teplota s výškou stoupá a při zemi se drží těžký, málo pohyblivý vzduch,“ vysvětlil Roman Volný z Českého hydrometeorologického ústavu.

To omezuje rozptyl škodlivin v ovzduší a spolu se slabým větrem, navíc z nepříznivého severovýchodního směru, kde je velké množství zdrojů znečištění z Polska, vede k enormnímu nárůstu smogu.

„Zastavujeme například provoz mlýnice uhlí na koksovně, manipulaci se struskou nebo práce na skládkách uhlí. Odkládají se plánované opravy a údržba, které by mohly zvyšovat prašnost, a zavádíme zvýšenou kontrolní činnost,“ popsala aktuální regulační opatření mluvčí ArcelorMittalu Barbora Černá Dvořáková. Náklady na ně huť neumí přesně vyčíslit, podle odhadů jde o statisíce korun denně.

Na kontroly vyrazili i inspektoři České inspekce životního prostředí. V terénu ověřují dodržování zvláštních podmínek provozu, obsažených v integrovaném povolení každého podniku.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Obří skandál po finále poháru. Fandové Baníku napadli videosudího

Fanoušci fotbalistů Baníku Ostrava  povzbuzují svůj tým ve finále poháru v...

Fotbalový pohár v Olomouci skončil obřím skandálem. Podle oficiálního zápisu fanoušci ostravského Baníku několik minut...

Silný déšť na Jablunkovsku vyhnal lidi z postelí, zachraňovali zvířata

Extrémní srážky v Nýdku v Moravskoslezském kraji

Proudy vody valící se po svazích, zatopené sklepy i hnůj spláchnutý na fotbalové hřiště. Extrémní déšť ráno vyhnal z...

Slavia po titulu v lize získala i pohár, ve finále porazila Ostravu 2:0

Tomáš Souček se raduje z proměněné penalty ve finálovém zápase proti Baníku.

Fotbalová Slavia po ligovém titulu získala i domácí pohár. Vyhrát obě trofeje v jednom roce se jí povedlo poprvé v...

Déšť ustává, hladiny řek postupně klesají. Nehrozí už žádné velké problémy

Na Olši v Českém Těšíně byl ve čtvrtek ráno vyhlášen třetí stupeň povodňové...

Po vydatných deštích stouply hladiny vodních toků, na třech desítkách míst byly ráno povodňové stavy. Odpoledne déšť...

Bušil pěstí do krytu lavičky. Baroš se proti Slavii zase neovládl

Milan Baroš (vpravo v dlouhém bundě a bílých štulpnách) byl po obdržené brance...

Měl být trumfem z lavičky, žolíkem. Od Milana Baroše si trenér ostravských fotbalistů Bohumil Páník sliboval, že by...

Další z rubriky

Odboráři se bojí o budoucnost ostravské huti. O koupi se zajímá i stát

Pohled na závod ArcelorMittal v Ostravě-Kunčicích.

Dokončovaný prodej společnosti ArcelorMittal Ostrava, ale hlavně jméno kupce – společnosti Liberty House – vyvolávají...

Silný déšť na Jablunkovsku vyhnal lidi z postelí, zachraňovali zvířata

Extrémní srážky v Nýdku v Moravskoslezském kraji

Proudy vody valící se po svazích, zatopené sklepy i hnůj spláchnutý na fotbalové hřiště. Extrémní déšť ráno vyhnal z...

Já, dítě pralesa Mionší, uvádí Ostravan svůj sto tři let dlouhý příběh

Ostravan Jan Gomola.

Titul nejstaršího muže obvodu Ostrava-Jih s přehledem drží Jan Gomola, který se 20. března dožil neuvěřitelných 103...

Advantage Consulting, s.r.o.
FRONT-END DEVELOPER

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 30 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz