Ostravské planetárium projde rekonstrukcí za 150 milionů korun

  7:12aktualizováno  7:12
Budova a zařízení ostravského planetária pomalu dosluhují. Patrné je to například na promítané noční obloze, kde už půl roku chybí Měsíc. Starý projektor se totiž pokazil a nejsou na něj náhradní díly. S technickými i dalšími problémy však bude zanedlouho konec. V červenci začne rekonstrukce za 149 milionů korun.

Technicky zastaralá budova planetária a hvězdárny se za 149 milionů korun promění téměř k nepoznání. Po opětovném uvedení do plného provozu v únoru 2014 bude ještě atraktivnější pro školáky, astronomy amatéry, ale i další návštěvníky. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Zařízení je součástí VŠB-Technické univerzity Ostrava. Ředitel Tomáš Gráf potvrdil, že důvodem přestavby, která vypukne 1. července a potrvá do konce února 2014, je špatný stav budovy i technického vybavení.

Planetárium Johanna Palisy v Ostravě

Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy v Ostravě-Porubě je 3. největším planetáriem v Česku a jediným zařízením svého druhu v kraji. Jako jediné v zemi patří škole: Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava. Stojí 32 let.

1979 Začala stavba planetária

1980 15. října začal zkušební provoz. Vybavení sestávalo jen ze 100 židlí a projekčního přístroje Planetárium RFP DP (tehdy nejmodernějšího v zemi).

1981 Planetárium se postupně vybavuje dalšími přístroji i nábytkem. Vznikají první pořady pro školáky.

1982 až 1984 Do planetária chodí školní exkurze. Speciální pořady pro děti doplňují prohlídky hvězdárny a promítání popularizačních filmů.

1985 1. května začal pravidelný provoz i pro veřejnost: ve středy a soboty. 

1991 – 2011 Program se rozšiřuje o přednášky pro astronomy amatéry i živé hudební pořady pro veřejnost. Ročně se tam vystřídá 50 až 55 tisíc lidí.

2012 1. 7. začne rozsáhlá rekonstrukce.

"Planetárium funguje už 32 let. V nevyhovujícím stavu jsou po takové době například elektrické rozvody v budově, nedostatečná je kanalizace a dosluhuje už i samotné vybavení," řekl Gráf.

Dodal, že návštěvníkům už delší čas nemohou promítnout žádné panorama a na noční obloze dokonce chybí Měsíc.

"Už půl roku nemůžeme promítat Měsíc. Starý německý projektor Měsíce se pokazil. Nejsou už na něj náhradní díly a jiný do staré sestavy vsadit nejde," vylíčil Gráf.

Rekonstrukce vyjde na 149 milionů

Situace se naštěstí brzy změní. Univerzita uspěla s projektem modernizace planetária pod názvem Vesmírná brána – moderní centrum komunikace vědy. Asi 22 milionů z celkové částky 149 milionů zaplatí stát, zbytek Evropská unie.

"Po rekonstrukci se změní budova a rozšíří program pro veřejnost. Pod stropem v novém proskleném vestibulu budou viset modely kosmických lodí, nabídneme lidem možnost vyzkoušet si různé experimenty," popsal Gráf s tím, že už na konci roku 2013 by rádi zahájili zkušební provoz ve zrekonstruované budově.

V pondělí krátce před půl dvanáctou navštívily Hvězdárnu a planetárium Johanna Palisy v Ostravě-Porubě téměř dvě stovky dětí. Mezi nimi žáci prvního stupně Základní školy ve Skřípově, školáci z Frýdku-Místku, ale i děti ze tří opavských mateřských škol.

Ti všichni se v pondělí vydali na závěrečný třídní výlet a před polednem se potkali v planetáriu. "Byl jsem tu poprvé. Bylo to dobré," ohodnotil zábavnou formu poučení o vesmíru a Zemi dvanáctiletý Pavel Koliba ze 7. Základní školy ve Frýdku-Místku.

Lidé o plánované opravě často vůbec neví

Poprvé navštívili ostravské planetárium i opavští předškoláci. "Byl jsem tu už loni. Pohádka se mi líbila," hlásil sedmiletý Mario Laci.

"Jezdíme sem na výlet každoročně s nejstaršími dětmi, které čeká nástup do školy," řekla učitelka předškoláků Renáta Veselá s tím, že netuší, jak to bude s rozlučkovým výletem příští rok. "Víme, že planetárium se zavírá," dodala.

"My sem jezdíme s dětmi co tři roky. Jsme rádi, že jsme to stihli. Až tady jsme zjistili, že planetárium se bude na delší dobu zavírat," dodala učitelka ze Skřípova Ivana Kaňáková.

Nejčtenější

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Pracovníky třídírny papíru na Ostravsku vyděsila mrtvola, přijela na pásu

Policie pátrá po totožnosti muže, jehož mrtvola se objevila na třídící lince na...

Policie žádá veřejnost o pomoc při identifikaci mrtvého muže, který se objevil na třídicí lince papíru na Ostravsku....

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Další z rubriky

Jmelí se nedaří dostat pod kontrolu, radnice zkoušejí postřik

Ve Vsetíně vyzkoušeli nový postřik stromů proti jmelí, které ničí stromy v...

Terénní průzkumy stromů, ořezy, kácení, nově i postřik. Boj proti jmelí v Moravskoslezském kraji graduje. Šířícího se...

Taková hozená „Nohavica“ se musí zvednout, říká muzikant a bavič Krhut

Jiří Krhut byl původně angličtinář. Dnes se zcela věnuje showbyznysu

Bývalý učitel angličtiny, dnes bavič, skladatel a univerzální muzikant Jiří Krhut vyprodává Nohavicovu Heligonku. Ne,...

Bahno i křoviska zmizí. Ostrava upraví proluku u centrálního náměstí

Proluka v centru Ostravy už nemá hyzdit. Naopak se má stát místem odpočinku,...

V zimě kluziště, v létě hřiště na plážový volejbal, jinak většinou bláto, štěrk a husté křoviny. Tak vypadá plocha...

Najdete na iDNES.cz