Práce snů? Sběrač kovů. Měsíčně si přijde až na desetitisíce plus dávky

  12:10aktualizováno  12:10
Peníze, o nichž se většině lidí snad ani nezdá, si umí opatřit sběrači, či přesněji zloději kovů. Kontroly v Karviné ukázaly, že ti nejpřičinlivější si měsíčně přijdou i na víc než sto tisíc korun. Pobírají přitom dávky. Zloději působí milionové škody, nepomohly ani přísnější pravidla pro sběrny a kontroly.

Ve sběrnách končí i litinové poklopy kanálů. | foto: Policie ČR

Měděné okapy, litinové poklopy kanálů, mostní šrouby, svodidla od silnic a čas od času i kovové sochy či pamětní desky. Ročně se ztratí železa a dalších kovů za miliony korun. Končí ve sběrnách. Poslední kontroly teď ukázaly, že mnozí sběrači kovů si tak přijdou na pěkné peníze.

Zatím největší rekord přinesly kontroly v Karviné. "Zjistili jsme příjem 146 tisíc korun měsíčně během dvou sledovaných měsíců u jediné osoby. Ta navíc pobírala dávky v hmotné nouzi," uvedla mluvčí radnice Šárka Swiderová.

A nejde o ojedinělou raritu. Slušné příjmy má i řada dalších sběračů, běžně si přijdou na 70 až 80 tisíc korun za měsíc. I těm stát na živobytí přispívá sociálními dávkami. A pokud sami nechtějí, nepřijdou o ně.

Papírově odevzdali šrot, ale byli ve vězení

Karvinská radnice svá zjištění postoupila úřadu práce, který dávky v hmotné nouzi vyplácí, i policii s podezřením na zneužívání dávek a podvod. Příjem z prodeje kovů je totiž příjmem, který má na vyplácení sociálních dávek i dávek v hmotné nouzi vliv. A žadatel by jej měl přiznat.

Těžko se mu ale dokazuje, například kvůli podvodům ve sběrnách. "Klienti byli dotazováni, zda skutečně sběr v uvedeném období odevzdali. Pokud to potvrdili, byl jejich zisk ze šrotu započítán do jejich příjmu," popsala následující postup ředitelka krajského úřadu práce Yvona Jungová.

Upozornila však, že se ukázalo, že někteří lidé zapsaní v evidenci sběrny šrot odevzdat nemohli. "Například byli v té době ve výkonu trestu. Bylo pravděpodobně zneužito jejich osobních dokladů. Je také možné, že pracovníci sběrny opakovaně používali údaje jiných lidí než těch, kteří sběr odevzdávali," konstatovala Jungová.

Karvinské sběrny vyplatily šroťákům statisíce

Dodala, že pokud člověk nesouhlasí, že sběr osobně odevzdal, nemohou mu jej pracovnice úřadu práce do příjmů započítat. "V několika případech byly dávky v příslušném měsíci odejmuty nebo sníženy," informovala Jungová o výsledku karvinské akce s tím, že jeden z klientů dokonce zaútočil na dvě úřednice.

Kontrola tak ukázala, že jen karvinských devět sběren měsíčně takzvaným šroťákům vyplatí za kovy statisíce. Většina z odevzdaného šrotu přitom pochází z trestné činnosti. Na nárůst krádeží kovů opakovaně upozorňují třeba silničáři.

Naposledy kvůli tomu museli omezit rychlost na mostě přes Odru na čtyřproudové spojce Svinova s centrem Ostravy. Z mostu se ztratilo takřka vše kovové. "Přibývá krádeží hlavně litinových mříží, svodidel a zábradlí. Náklady jsou ve statisících," sdělila mluvčí krajských silničářů Šárka Vlčková (o případu čtěte zde).

Mosty, stožáry, kanály. Zloději berou všechno

A to jde jen o silnice II. a III. třídy. Do náhrady kovů na silnicích I. třídy, rychlostních silnicích a dálnicích stát ročně investuje další miliony. "Rok od roku krádeží bohužel přibývá," konstatovala Martina Vápeníková z Ředitelství silnic a dálnic.

Jen loni šly v Moravskoslezském kraji na opravy a náhrady dopravního značení bezmála tři miliony.

Jeden ze zřícených stožárů na Novojičínsku po akci zlodějů kovů.

Zřícené stožáry u Příbora, také dílo zlodějů kovů.

Celkové ztráty, které sběrači kovů způsobí, ani počet těchto trestných činů za měsíc či rok, nelze zjistit. "Krádeže kovů samostatně neevidujeme. Zařazujeme je obecně mezi krádeže. Nelze tedy uvést počet ani trend v této oblasti," sdělila ostravská policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Zloději kovů berou, na co přijdou. "V městském majetku máme za poslední roky škody za milion. Zloději nám například očesávají z radnice měděné okapy. Předpokládáme, že kovy končí ve sběrnách," sdělila karvinská mluvčí Swiderová.

V Ostravě bylo otázkou několika hodin, kdy zmizí vše železné z Přednádraží poté, co odtamtud byli v létě vystěhovaní jeho obyvatelé. Loni zmizel z Ostravy-Svinova půltunový kolotoč, ke kterému si někdo jako bonus odnesl i 150 kilo vážící kanálový poklop (více zde). Na Novojičínsku se zase začátkem června ztratila část vzpěr sloupů vedení vysokého napětí. Když zafoukal silnější vítr, tak stožáry spadly a stovky lidí zůstaly bez elektřiny (o soudním projednávání události zde).

"Pachatelé sice způsobili prvotní škodu 7,5 tisíce korun, ale následnou ve výši 12 milionů, když stožáry spadly," konstatoval policejní mluvčí Petr Gřes.

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Noví vlastníci ostravské hutě zavádějí změny, sníží výrobu o 20 procent

Nová huť společnosti Mittal Steel Ostrava

Ani požadovaných sto dnů, které si vyžádali na seznámení se s nově získaným podnikem, nepotřebovali manažeři...

Další z rubriky

Stát rozprodává pěchotní sruby, jeden opavský je k mání za čtvrt milionu

Některých jiných bunkrů z druhé světové války se chytli nadšenci. Zástupci...

Ministerstvo obrany se zbavuje předválečného opevnění. Aktuálně je na seznamu objektů k prodeji například pěchotní srub...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz