V Moravskoslezském kraji jsou těch, kteří se starají o děti v nouzi, desítky, region patří ke špičce. Stále jsou ale potřeba další.
„Chtěla jsem pomáhat dětem, má to pro mě velký význam. Dáte lásku dítěti, které nemělo takové štěstí,“ popsala Romana Wiesnerová. Pěstounkou na přechodnou dobu je od konce roku 2019. V její domácnosti se od té doby vystřídalo devět dětí.
Prvním, o které se starala, byl desetidenní předčasně narozený chlapeček. „Nikdo nevěřil, že ho předáme. Jeho rodiče byli drogově závislí, měl abstinenční příznaky, čtyři měsíce v kuse plakal, ani jsem se kolikrát nestihla převléct z pyžama. Ale podařilo se a miminko jsme úspěšně předali rodině,“ popsala.
Ani ústav, ani stěhování z rodiny do rodiny
V současnosti pečuje o tři malé sourozence. „Je jednou z prvních, která byla otevřená formě neodkladné péče,“ uvedla mluvčí hejtmanství Nikola Birklenová s tím, že Moravskoslezský kraj ji letos spolu s dalšími dvěma rodinami ocenil za přínos v oblasti náhradní rodinné péče.
Pěstouni na přechodnou dobu tvoří dětem náhradní rodinu krátkodobě, maximálně rok. „V kraji je spousta malých dětí, které z různých důvodů přišly o rodiče. Díky pěstounům na přechodnou dobu, kteří o ně pečují, než se pro ně najde trvalé řešení, nemusejí být v ústavu nebo se stěhovat z rodiny do rodiny,“ řekl náměstek hejtmana pro sociální oblast Jiří Navrátil.
Počet žadatelů o tento typ pěstounské péče roste. Zatímco v roce 2012 se pěstouny na přechodnou dobu chtělo stát 29 zájemců, loni už to bylo 57 žadatelů. Roste i počet dětí přechodně umístěných do náhradních rodin – od sedmi dětí v roce 2012 až po 137 takových dětí loni.
Nejdřív ze všeho se ptala, jestli mě strejda taky bije, vzpomíná pěstounka |
„Díky vysokému počtu pěstounů na přechodnou dobu prakticky zanikla potřeba mít v kraji pobytové kapacity v dětských domovech pro děti do tří let ze sociálních důvodů. Žádné z miminek či malých dětí tak v našem kraji nemusí procházet ústavní péčí, nýbrž může ve svém vývoji těžit z péče čistě individuální,“ komentovala mluvčí hejtmanství Nikola Birklenová.
Aktuálně je na přechodnou dobu v pěstounské péči v kraji 127 chlapců a děvčat.
Moravskoslezský kraj je dlouhodobě v rozvoji náhradní rodinné péče nejúspěšnějším regionem. I tak v dětských domovech aktuálně zůstává 623 dětí. Jde zejména o starší děti či sourozenecké skupiny. O ty už takový zájem není, především co se týká dlouhodobé péče.
„Ze statistik je zřejmý pokles dětí umístěných do dlouhodobé pěstounské péče,“ řekla mluvčí Birklenová s tím, že loni bylo takových dětí 46, kdežto před deseti lety o dvacítku víc.
Otec byl pasák, dcery u něj kouřily a pily. Pustit jsem je musela, líčí pěstounka |
Zároveň se snižuje celkový počet žadatelů o dlouhodobou pěstounskou péči – ze stovky zájemců v roce 2012 po loňských 64 zájemců. „Proto se intenzivně věnujeme propagaci náhradní rodičovské péče v rámci kampaně Dejme dětem rodinu,“ dodala mluvčí.
Součástí kampaně jsou vzdělávací programy, setkávání rodin, veřejné akce i oceňování pěstounů, kteří mohou být motivací pro ostatní.
Letos kromě Romany Wiesnerové kraj ocenil i Elvíru a Karla Sněhotovy z Opavy, rovněž přechodné pěstouny, kteří už měli v péči osm dětí hlavně velmi útlého věku, a Janu a Václava Zajíčkovy ze Studénky, kteří vychovali v dlouhodobé pěstounské péči pět romských dětí.
„Věříme, že setkání s příběhy může někoho inspirovat nebo motivovat k tomu, aby se i on ujal dítěte, které z nějakého důvodu nemůže být se svou biologickou rodinou,“ vysvětlil náměstek Navrátil.
Ukázka z pořadu Plné hnízdo - pěstounka Dědová