Neděle 19. ledna 2020, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 19. ledna 2020 Doubravka

Ostravské stopy: Drsná Ostrava má neskutečnou poetiku, popisuje Šmotek

  17:55aktualizováno  17:55
Herec René Šmotek je znám svými rolemi v ostravské Komorní scéně Aréna. Často ale také spolupracuje s filmaři a dokonce hrál také se známým francouzským hercem Gerardem Depardieu. Ostravu zná od poloviny 80. let, kdy se učil za natěrače. Jako učeň se vždy těšil na nákupy v Ostravici.

René Šmotek se při natáčení velkofilmu Balzac setkal s už legendárním francouzským hercem Gérardem Depardieu. | foto: Archiv René Šmotka

Goldbergovy variace, Utrpení knížete Šternenhocha nebo Láska jest hovadství – to všechno jedny z nejoblíbenějších inscenací herce Reného Šmotka, který momentálně exceluje se svými kolegy v Gogolových Hráčích. V Ostravě je doma od poloviny 80. let minulého století, kdy přijel za otcem z Valašska a už tady zůstal.

"Ostrava mi imponuje svou neskutečnou provokací. V pozitivním slova smyslu. Vytyčíte si nějaký cíl, za kterým jdete, splníte ho a Ostrava vám postaví na té cestě několik dalších cílů. Jde o neúnavný proces v životě ve městě. Zkrátka – Ostrava vám nedá vydechnout. Pozor na ni," vysvětluje herec.

Profil: René Šmotek

  • Kmenový herec oceňovaného divadelního souboru Komorní scéna Aréna se narodil 9. prosince v Bystřici pod Hostýnem. V patnácti letech odešel na učiliště do Ostravy.
  • Působení v amatérském souboru ho přivedlo na myšlenku jít studovat herectví na ostravskou konzervatoř. Byl přijat do třetího ročníku vedeného tehdejším ředitelem Divadla Petra Bezruče Otakarem Prajznerem. U Bezručů o dva roky později získal angažmá.
  • Když se v roce 1993 zakládala Komorní scéna Aréna, přijal nabídku Pavla Cisovského.
  • Filmoví diváci jej mohou znát například z historické filmu Balzac, z dramat Tři sezony v pekle, Sedm dní hříchu a řady dalších. Často se objevoval v televizním seriálu Radovana Lipuse Šumné stopy a také propůjčil svůj hlas Ostravaku Ostravskému na audionahrávce z roku 2005.

Třeba České Budějovice jsou historicky podle něj také velmi krásné město, ale chybí mu měšťanské domy z období průmyslového boomu. "Pak si uvědomme, jak jsme nadávali Aleši Najbrtovi za tři vykřičníky (autor loga Ostrava!!!, pozn. red.). Ale to není nesmyslné. Naopak, udělal geniální věc, Ostrava dává vykřičníky všem lidem: Pozor na nás, my jsme Ostrava!" říká René Šmotek.

Na klíč, jak prožít Ostravu, jej přivedl režisér Radovan Lipus. "Ukázal mi, že Ostrava má ve své černotě a drsnotě neskutečnou poetiku. Stačí se do Ostravy ponořit a ono to pak samo vypluje. Nevím, jestli to člověk vůbec může najít, ale spíše si to najde toho člověka," dodává.

Sounáležitost s Ostravou pak zjistil v době, kdy začala vznikat Komorní scéna Aréna, a když se připravovala již legendární inscenace Průběžná O(s)trava krve. "Olda Matušínský nám vysvětloval, že na Hranečníku už se mluví jinak než v centru Ostravy nebo v Přívoze. Polština, němčina a já nevím co všechno. Zjistil jsem, že Bezruč napsal i jiné básně než donekonečna omílané Slezské písně a také jsem si uvědomil fakt, že existují Petr Hruška, Jan Balabán."

Do Ostravy přišel Šmotek v roce 1985. Tři roky byl na učilišti, jeho otec pracoval v hutních montážích a René se šel učit řemeslo malíř-natěrač. "Bydlel jsem na SOU strojírenském ve Vítkovicích, což byl kolos, aby všechny nějak zaměstnali, bylo tam úplně všechno, dechovka, bigbítová kapela, taneční soubor a dvě divadla: Divadlo poezie, které vedla Hana Dluhošová, a pak divadlo, kde jsme hráli hry Pavla Cisovského. Třeba Proto, která navazovala na tehdy známý film Proč?, v níž jsme řešili situaci, co hrdiny filmu vedlo k pobuřujícím činům."

René Šmotek (vlevo) s Igorem Barešem ve snímku Sedm dní hříchu

René Šmotek (vlevo) s Igorem Barešem ve snímku Sedm dní hříchu.

René Šmotek (vpravo) s Igorem Chmelou při práci na seriálu Kozy léčí.

René Šmotek (vpravo) s Igorem Chmelou při práci na seriálu Kozy léčí.

Z téže doby se mu vybavují také nákupy v centru města. "Vždycky jsme měli na internátu od 16 do 18 hodin vycházky a s velkým nadšením jsme vždy jeli tramvají z Hrabůvky do centra. Za okny červená nádherná budova Karolíny, ještě byla natažena lana s vozíčky, co převážely uhlí. Čekaly nás dva nádherné domy Prior – dnešní Laso a pak Ostravica, nádherná budova. Hledali jsme, co bychom si tam zrovna koupili. Dnes se Ostrava změnila a je otázka, jestli k lepšímu. Místo toho, aby její představitelé vycházeli z podstaty města, tak jako by ji chtěli zlikvidovat a zrušit. Ono to asi ale nepůjde, je zažraná v průmyslu, v hutích v té zemi," dodává René Šmotek.

Zároveň připomíná, proč musely zmizet některé symboly města – jako třeba těžní věže ale také kulturní instituce.

"Na Dole Jeremenko byl slavný divadelní soubor, dnes se tam prodávají sekačky. Vím, že se není možno uživit, ale kde jsou ty prostory, proč nejsou využity? Proč je likvidovat? Vím, že mi všichni odpoví, kde na to vezmeme? Ano, ale na druhou stranu, co všechno se prošustrovalo. Vždyť centrum upadá. Domy ze 30. let nám zanechala minulá generace jako architektonický skvost. Nabízí se otázka, zda Nová Karolína je architektonický skvost a co vlastně my zanecháme svým potomkům? Železobetonové krychle? Jako by dnešní doba neměla navíc a je to škoda. Myšlenkový potenciál tady přece je, mladí umělci jsou všude, ale to asi nestačí."

  • Nejčtenější

Zimní stadiony nechceme, diví se starostové projektům z vládního plánu

Silniční obchvaty měst, modernizace nemocnic i rekonstrukce letištní přistávací dráhy, ale také přehrada nebo nové...

Vyšetřování střelby v Ostravě potvrdilo, že vrah hledal plnou čekárnu

Dosavadní vyšetřování střelby v ostravské fakultní nemocnici předběžně prokázalo, že Ctirad Vitásek ráno 10. prosince...

Policie řeší brutální napadení v Ostravě, holohlavého muže už ztotožnila

Rány pěstí, vláčení po zemi i kopance do hlavy. Takto brutálně zaútočil třicetiletý agresor v Ostravě na muže, kterému...

Premium

Chceme porážet kamazy. Pomoci by mohl i stát, říká ředitel Tatry

Více než půl roku, od 1. června 2019, je v čele kopřivnické Tatry generální ředitel Pavel Lazar. Do firmy přišel v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

Pryč z komunismu. Pendloval po NHL, pak málem ochrnul, teď válí v Česku

Jeho životní pouť je snad ještě působivější než to, co od Nového roku předvádí na českých zimácích. Wojtek Wolski se...

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

  • Další z rubriky

Kraj po nemocniční střelbě chystá změny, ohroženým lidem pošle varování

Krajský úřad po prosincové tragické střelbě ve fakultní nemocnici přehodnocuje bezpečnostní opatření. Do nemocnic hodlá...

Hoch v Ostravě maketou zbraně předstíral, že z tramvaje střílí na lidi

Čtrnáctiletý školák při jízdě tramvají Ostravou předstíral s maketou zbraně, že střílí lidi na ulici. Případ už řeší...

Školáci i nadále preferují gymnázia, firmy jim radí jít na techniku

Bezmála deset tisíc deváťáků v Moravskoslezském kraji si právě vybírá střední školu. Největší zájem bývá o gymnázia,...

Janáčkův festival láká na pěvecká esa, přijedou Plachetka i Bittová

Pěvecké umění bude hlavním tématem letošního ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka v Ostravě. Do...

Advantage Consulting, s.r.o.
MATERIÁLOVÝ PLÁNOVAČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 28 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz