Pamětní deska připomene fotografa, který se při práci zřítil z hradeb

  22:32aktualizováno  22:32
Pět let uplyne v neděli od tragické smrti ikony ostravské fotografie Františka Řezníčka. Při zahajovacím koncertu festivalu Janáčkovy Hukvaldy vystoupal na ochoz hukvaldského hradu, odkud se zřítil. Jeho přátelé a příznivců mu na místě neštěstí odhalí pamětní desku.

Nezapomenutelný fotograf a člověk František Řezníček. | foto: Fond Janáčkovy Hukvaldy

Stejně jako letos byla neděle, první červencový den 2007. Začínal oblíbený festival Janáčkovy Hukvaldy a na nádvoří známého hradu na Frýdecko-Místecku právě zněla Janáčkova Liška Bystrouška, zahajovací skladba festivalu, v podání kvarteta vysokoškoláků studujících Institut pro umělecká studia Ostravské univerzity. Po hradním nádvoří se pohyboval i třiapadesátiletý František Řezníček.

Patřil k nejznámějším fotografům na Ostravsku. Dlouhá léta vedl ostravský fotoklub, učil mnoho adeptů fotografického umění. Jeho služby vyhledávaly mnohé instituce v regionu, například Národní divadlo moravskoslezské, fotbalový klub Baník Ostrava, často i ostravské radnice včetně magistrátu.

Při narovnávání z podřepu fotograf zavrávoral a...

Řezníček měl cit pro krásu fotografie. V osudný den zřejmě zatoužil po originálním snímku, nedbal zákazu a vystoupal na ochoz hukvaldských hradeb. Koncert pak fotil z asi desetimetrové výšky. Odhady, jak dlouho se po hradbách procházel, se rozcházejí. Podle svědků zřejmě unaven nejprve podřepl, ale když se narovnával, najednou zavrávoral a zřítil se nedaleko diváků. Těžkým zraněním podlehl. Nepomohlo mu ani to, že mezi diváky koncertu byli dva lékaři.

Fotograf František Řezníček (1954-2007)

V neděli uplyne od tohoto neštěstí pět let. Lidé na zesnulého fotografa nezapomněli. "Pro mnoho Františkových blízkých a přátel zůstává tehdejší událost něčím neuvěřitelným, s čím se nemohou smířit. Vlastně až po jeho smrti vyšlo najevo, jak obrovský a různorodý byl okruh jeho přátel, kterým dodnes chybí," vzpomenula předsedkyně Fondu Janáčkovy Hukvaldy Bohdana Rywiková.

Vzpomínku inicioval herec Šmotek

Herec ostravské Komorní scény Aréna René Šmotek inicioval před více než rokem sbírku na vytvoření pamětní desky k Řezníčkově uctění. Podařilo se získat podporu i sponzory  a v neděli v 17:00 hodin bude pamětní deska v Hukvaldech odhalena.

 "O vytvoření desky se zasloužila soukromá Střední umělecká škola a Základní umělecká škola AVE ART Ostrava. Nepochybně se při této příležitosti sejdou přední osobnosti nejen ostravského kulturního života, k němuž František Řezníček neodmyslitelně patřil," dodala Rywiková.

Přítel nafotil snímky ze Řezníčkova rodného kraje

Součástí vzpomínky bude vernisáž výstavy s názvem 8 snímků pro Františka od fotografa Dalibora Bednáře, která v hradní kapli sv. Ondřeje na Hukvaldech potrvá do konce srpna. Bednář nafotil jedinečné záběry v okolí Řezníčkových rodných Palkovic na Frýdecko-Místecku.

"Asi po půl roce od nepochopitelné tragédie jsem začal Palkovické hůrky navštěvovat s fotoaparátem. František určitě těmi místy mnohokrát za svého života procházel. Chtěl jsem vidět to, co asi viděl on," řekl Řezníčkův přítel Bednář.

Řezníček se narodil v Palkovicích na Frýdecko-Místecku (modrá značka), o třiapadesát let později jen pár kilometrů odtud, na hradu v Hukvaldech (červená značka), tragicky zahynul.

Řezníček se narodil v Palkovicích na Frýdecko-Místecku (modrá značka), o třiapadesát let později jen pár kilometrů odtud, na hradu v Hukvaldech (červená značka), tragicky zahynul.

Autor:

Nejčtenější

Hořké drama. Češky míří ve Fed Cupu do baráže, Rumunky postupují

Kapitán českého fedcupového týmu Petr Pála utěšuje Kateřinu Siniakovou po...

České tenistky si po ostravské porážce zahrají baráž Fed Cupu. Výběr kouče Pály neobhájí titul, do baráže padá po...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Plíšková zdolala rumunskou dvojku, Siniaková nestačila na Halepovou

Karolína Plíšková hraje forhend v utkání Fed Cupu proti Rumunsku.

České tenistky hrají v 1. kole Fed Cupu s Rumunkami 1:1. Karolína Plíšková v Ostravě porazila Buzarnescuovou 6:1 a 6:4,...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Za nadávky rozhodčímu roční zákaz hokeje. Sudí provokoval, brání se hráč

Hokejový rozhodčí - ilustrační foto

Během druholigového utkání neudržel kopřivnický útočník Robin Gebauer nervy na uzdě. Z trestné lavice mrštil po...

Další z rubriky

VIDEO: V Šenově opravili „zabijáka“ Tigerů, samohybné dělo SU-100

Samohybné dělo SU-100 se v Šenově dočkalo kompletní opravy.

Samohybné dělo SU-100, jeden z legendárních sovětských strojů, které sloužily i za druhé světové války, uvedli do...

Opavská Isotra zprovoznila novou lakovnu, hodlá navýšit výrobu

Opavská společnost Isotra ve středu otevřela nový provoz za 170 milionů korun.

Lakovnu za 170 milionů korun, při jejíž stavbě odvezlo jen vykopanou zeminu více než dva tisíce tatrovek, ve středu...

Další a další projekce. Příběh uhlím zničené Karvinné podeváté vyprodá kino

Amatérští filmaři při natáčení dokumentu O zaniklé Karvinné

Amatérští filmaři měli původně za to, že dokument O zaniklé Karvinné zaplní sál kina jen jednou. Jenže zájem místních...

Najdete na iDNES.cz