Socha ženy

Socha ženy | foto: Hellooo/Wikipedia

Začal soud se zloději hodnotných soch z Karviné, díla zničili v kovošrotu

  • 5
Okresní soud v Karviné začal projednávat případ krádeže dvou velmi cenných soch, z nichž jedna byla symbolem tamních Lázní Darkov. Banda zlodějů obě bronzové plastiky ukradla a prodala sběrně, která díla nenávratně zničila.

Pro občany Karviné to byla rána. Plastika dívky ve fontáně nazvaná Živý pramen byla jednou ze značek města a zejména tamních lázní, ostatně tvořila jejich logo. Jenže loni v květnu zmizela a tři dny poté se totéž stalo velké plastice z centra města s názvem Bojovník.

„První socha byla opravdu velice hezká a v první fázi jsme doufali, že ji někdo ukradl například do zahrady jako ozdobu. Bohužel jsme zjistili, že obě jsou nenávratně ztracené,“ povzdychl si karvinský státní zástupce Jiří Foltyn.

Po necelém měsíci policisté dopadli šest pachatelů a jejich šéfa Zdeňka Gábora umístili do vazby. Obžalovali i majitele kovošrotu z obce nedaleko Olomouce.

Jak státní zástupce uvedl, plastiku Živý pramen v lázeňském parku vážící něco přes 100 kilogramů 20. května po půlnoci pachatelé vyvrátili z podstavce a nákupními vozíky z nedalekého hypermarketu sochu převezli do půjčeného Fordu Tranzit.

„Aby snížili hrozbu zastavení policejní hlídkou, odstavili vůz na Lázeňské ulici a vrátili se až dopoledne v době, kdy ulicemi města projíždělo mnohem více automobilů,“ uvedl žalobce.

Ukradené cenné sochy z Karviné jsou zničené, policie viníky dopadla

Sochu převezli ke Gáborovi do Ostravy, kde ji rozřezali na šest kusů. Pak vše převezli do kovošrotu u Olomouce. Před Fordem Tranzit jel Gábor v audi, aby dal případně hlášku, kdyby někde na trase dlouhé zhruba sto kilometrů byla policejní hlídka.

V kovošrotu zaměstnanci dostali pokyn, aby zbytky sochy dále rozřezali a rozstříhali, aby nebylo patrné, odkud pocházejí. „Majitel musel vědět, že nejde o kovový odpad, ale umělecké dílo a že lidé, kteří to přivezli, rozhodně nemohou být vlastníci,“ zdůraznil státní zástupce.

Milionová hodnota, zlomkové platby

Zatímco umělecká hodnota díla Jana Kodeta, otce známého herce Jiřího a malíře Kristiana, z roku 1961 byla něco přes milion korun, kovošrot Gáborovi zaplatil přes sedmdesát tisíc korun. Ten dal poté zlodějům pár tisícovek.

O tři dny později totéž učinili se sochou Bojovníka. Ta však byla větší a podstatně víc také vážila, a to 460 kilogramů. Vyvrátit se jim ji nepodařilo, proto se vrátili domů, kde jim Gábor, který však nechtěl být u samotné krádeže, sehnal pilku na železo.

„Tou nařezali kovovou tyč, která tvořila oporu sochy a tu pak vyvrátili,“ popsal žalobce. Další scénář už byl stejný, jen se plastika začala rozřezávat až v kovošrotu. A za sochu v hodnotě přesahující dva miliony korun inkasoval Gábor něco přes sto tisíc korun. Těm, kteří sochu ukradli, opět vyplatil jen po dvoutisícovce.

Obžalovaný nemá občanku a nezná rodné číslo

Všem hrozí vězení od dvou do osmi let, někteří z nich jsou recidivisté. Jednoho z pachatelů přivedla justiční stráž, protože vykonává jiný trest. Další z obžalovaných se nedostavil a ani nepřebírá obsílky, ostatně u ostravského soudu už má v jiné věci nepodmíněný trest, který zatím nenastoupil.

Jiný z obžalovaných prokázal svou totožnost až tím, že soudci sdělil jména svých rodičů, protože občanský průkaz údajně nemá a své rodné číslo nezná.

Tři z obžalovaných včetně šéfa bandy Gábora přiznali vinu a žádají dohodu o vině a trestu, dva z údajných spolupachatelů vinu odmítli a navíc tvrdili, že nedostali policejní oznámení o možnosti prostudovat svůj spis a žádají návrat do přípravného řízení. Vinu odmítl i majitel kovošrotu.

Líčení pokračuje v dalších dnech, termín vyhlášení rozsudku dosud není znám.