Kloboučnickému oboru hrozí zavření. Nenalákal nikoho, ani na stipendium

  12:25aktualizováno  12:25
Ani možnost několikerých stipendií, díky kterým by si student přišel i na více než dvacet tisíc korun ročně, nezabírá. Učební obor Výrobce textilií – kloboučnický plsťař v Odrách dostal poslední šanci. Ministerstvo školství se na krajský úřad obrátilo s výzvou k jeho zrušení pro nezájem. Čeká jej poslední přijímací řízení.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

„Nepřišla jediná přihláška, bohužel o tento obor není zájem. Když se některý obor tři roky po sobě neotevře, platí podle pravidel ministerstva školství postup, že je vymazán z rejstříku škol. Nakonec jsme se s vedením Střední školy Odry dohodli, že to ještě jednou zkusíme. Pokud ale opět nikoho nenabere, bude obor na jaře vymazán z rejstříku škol,“ uvedl Daniel Cinař z odboru školství krajského úřadu.

Obor přitom stipendijně podporuje novojičínský výrobce klobouků Tonak, který má zájem i o jeho absolventy. Do seznamu podporovaných oborů jej zahrnul také krajský úřad, který studentům ohrožených řemesel nabízí motivační a prospěchové stipendium.

„Zájem je opravdu malý, za celou dobu existence oboru evidujeme maximálně pět přihlášek. K otevření potřebujeme alespoň deset zájemců,“ potvrdila ředitelka Střední školy Odry Jana Kellnerová.

Naopak znovu se v Moravskoslezském kraji začínají učit klempíři. „Tento obor nebyl pro nezájem loni otevřen. Letos v něm už zápisový lístek odevzdalo 13 žáků. Zájem se zvýšil i u ostatních odvětví, například se zdvojnásobil v oborech Řezník – uzenář a Pokrývač,“ komentoval náměstek hejtmana Stanislav Folwarczny.

Škola z Rýmařova skončila

Kraj na poslední chvíli řešil i zánik celé střední školy. „V polovině srpna nás oslovila Soukromá střední odborná škola Prima z Rýmařova s tím, že k 1. září ukončuje činnost. Za čtrnáct dní se nám v koordinaci s ní, naší krajskou střední školou v Rýmařově a ministerstvem školství podařilo vyřídit její zánik a převod stovky žáků do našeho zařízení,“ uvedl vedoucí krajského odboru školství Libor Lenčo.

Ti teď své obory Rekondiční a sportovní masér a Veřejnoprávní činnost studují na Gymnáziu a Střední odborné škole v Rýmařově. Spolu s dalšími asi 200 tisíci dětí, žáků a studentů v kraji tak bez problémů zahájili nový školní rok.

Do mateřských škol v kraji nově nastoupilo 11 tisíc dětí, stejně jako v loňském školním roce. Celkem tam teď chodí 39 tisíc dětí, v dalších letech se však očekává pokles.

Ve Frýdku-Místku otevřou obor Sladovník - pivovarník

Právě mateřinky čekají první dílčí změny související s reformou financování regionálního školství. „Od ledna 2019 se posílí financování mateřských škol, což umožní nejen rozšíření doby jejich provozu, ale také čas, kdy bude s dětmi více učitelek najednou. Takzvaný překryv se prodlouží o dvě a půl hodiny denně,“ řekl Folwarczny.

Na změny financování čekají i další školy. Střední i základní nebudou od ledna 2020 dostávat peníze na žáka, ale nákladově. Podle Folwarczného to může znamenat značné navýšení nákladů pro zřizovatele. Na základní školy v kraji v pondělí dorazilo zhruba 105 tisíc žáků, asi o tisíc víc než o rok dřív. Prvňáčků je 12 tisíc. O odklad požádalo 15 procent dětí, což je standard, který nesnížila ani povinná docházka do posledního ročníku mateřinek.

Změny školní rok přináší i v možnostech pro páťáky a deváťáky. Ve Frýdku-Místku se od září 2019 otevře osmileté gymnázium, kam se letošní páťáci mohou hlásit. Chystají se i nové středoškolské obory. „Po zájmu malých pivovarů otevřeme v kraji obor Sladovník – pivovarník,“ ohlásil náměstek hejtmana.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Pitva odhalila, že viník nehody se čtyřmi mrtvými měl v těle drogy

Tragická nehoda v Třinci si vyžádala čtyři mrtvé. (11. 11. 2018)

Ukrajinský řidič dodávky, který v listopadu minulého roku v Třinci-Neborech zavinil nehodu se čtyřmi mrtvými, byl pod...

Utrápené Pardubice zase nebodovaly, Vítkovice poskočily na čtvrté místo

Vítkovický hokejista Ondřej Roman (vpravo) v souboji s pardubickým Rhettem...

Vítkovičtí hokejisté zvítězili v předehrávce 40. kola Tipsport extraligy nad Pardubicemi 4:1 a v tabulce se posunuli na...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Další z rubriky

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

Kraj zařídil exhejtmanovi místo šéfa sportcentra, stěžují si kritici

Bývalý hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

Výběrové řízení šité na míru pro někdejšího hejtmana Miroslava Nováka uspořádal podle některých kritiků Krajský úřad v...

Nejdřív vyhodil z okna dítě a pak skočil sám, uzavřeli policisté vraždu

Příbuzný vzal devítileté dítě a vyskočil s ním z okna

Policisté ukončili prověřování okolností vraždy devítileté holčičky z června minulého roku. Došli k závěrům, že...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz