Nová Karolina vysává centrum Ostravy. Sbohem dává i Česká spořitelna

  14:45aktualizováno  14:45
Vstupní bránu do historického centra Ostravy - náměstí Dr. Edvarda Beneše - čeká další rána. Česká spořitelna se chystá opustit dominantní budovu postavenou v letech 1927 až 1929 podle návrhu architekta Karla Kotase a přestěhuje se na Novou Karolinu.

Budova České spořitelny v centru Ostravy po téměř devadesáti letech osiří, firma se stěhuje do Nové Karoliny. (24. října 2012) | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

"Pobočku z náměstí Dr. Edvarda Beneše přestěhujeme do nedalekého administrativního komplexu na Nové Karolině v první polovině roku 2013," potvrdila mluvčí České spořitelny Klára Pačesová.

Budova spořitelny

Budova České spořitelny na náměstí E. Beneše v centru Ostravy vznikla v letech 1927-29 podle návrhu architekta Karla Kotase.

Rodák z Prahy pobýval v Ostravě v letech 1925-1932, kdy dohlížel na výstavbu Nové radnice. Přitom vyprojektoval několik dalších staveb včetně spořitelny či obchodního domu Brouk a Babka, v němž dnes sídlí Dům knihy Librex.

Podle ní už historická budova nevyhovuje současným potřebám zaměstnanců ani klientů společnosti. Navíc jí chybí prostory pro parkování aut. Co bude s budovou dál, není zatím jasné. "V současné době jednáme o jejím prodeji. Pokud bude jednání úspěšné, nebudeme budovu po přemístění dále využívat," dodala mluvčí.

Radní obvodu se obávají o osud budovy

Radní Moravské Ostravy a Přívozu se bojí, že celá akce může znamenat začátek konce další historické dominanty centra města.

Dodnes se totiž na zmíněném náměstí nezacelila jizva po vybombardovaném Německém domě, který museli po válce zbourat sami Němci, a nahnutý je i osud někdejší perly města - bývalého Módního domu Ostravica-Textilia (o Ostravici podrobněji zde). Památkově chráněný komplex viditelně chátrá a řada lidí už nevěří tomu, že je možné ho ještě zachránit.

"Česká spořitelna byla zárukou, že bude dobře pečovat o majetek, který nese její jméno. Stěhování na Karolinu nás netěší. Máme obavy o další osud budovy," netají radní Lukáš Semerák (Ostravak).

Budova České spořitelny v centru Ostravy ve třicátých letech minulého století.
Budova České spořitelny v centru Ostravy po téměř devadesáti letech osiří,

I podle Helgy Kozelské Bencúrové, náměstkyně ředitelky Národního památkového ústavu v Ostravě, je budova spořitelny velmi hodnotnou historickou stavbou, kulturní památkou a dominantou města.

Obavy radních obvodu však nesdílí. "Vlastník má totiž zákonem danou povinnost o památku řádně pečovat a chránit ji před poškozením," vysvětluje památkářka.

Památkářka: Úředníci se jistě poučili

"Předpokládám, že kauza obchodního domu Ostravica vyškolila dostatečně úředníky památkové péče na magistrátu města, takže již vědí, jaké zákonné nástroje mají použít, aby se situace neopakovala. Odborné organizaci památkové péče, kterou zastupuji, tyto možnosti zákon nedává," dodala.

Karolina už přetáhla i řadu obchodů z centra města. A změny nekončí. Z pěší zóny brzy zmizí i oblíbená provozovna McDonald’s.

Budova České spořitelny se stěhuje z centra (červená značka) do areálu Nové Karoliny (žlutá značka).

Budova České spořitelny se stěhuje z centra (červená značka) do areálu Nové Karoliny (žlutá značka).

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Pitva odhalila, že viník nehody se čtyřmi mrtvými měl v těle drogy

Tragická nehoda v Třinci si vyžádala čtyři mrtvé. (11. 11. 2018)

Ukrajinský řidič dodávky, který v listopadu minulého roku v Třinci-Neborech zavinil nehodu se čtyřmi mrtvými, byl pod...

Utrápené Pardubice zase nebodovaly, Vítkovice poskočily na čtvrté místo

Vítkovický hokejista Ondřej Roman (vpravo) v souboji s pardubickým Rhettem...

Vítkovičtí hokejisté zvítězili v předehrávce 40. kola Tipsport extraligy nad Pardubicemi 4:1 a v tabulce se posunuli na...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Další z rubriky

Flétnistce někdo ukradl nástroj za 140 tisíc. Zjistila to až druhý den

Flétna, po které pátrají ostravští policisté.

O drahý hudební nástroj přišla osmadvacetiletá žena z Ostravy. Příčnou flétnu začala postrádat minulý čtvrtek, den...

Sbírka pro děti horníků zabitých výbuchem vynesla přes čtyři miliony

Lidé nosí svíčky ke vchodu dolu Stonava sever na Karvinsku, kde došlo k...

Na účet Spolku svatá Barbora poslali lidé 4 051 361 korun. Peníze jsou pro děti obětí nedávné tragédie ve Stonavě na...

Nejdřív vyhodil z okna dítě a pak skočil sám, uzavřeli policisté vraždu

Příbuzný vzal devítileté dítě a vyskočil s ním z okna

Policisté ukončili prověřování okolností vraždy devítileté holčičky z června minulého roku. Došli k závěrům, že...

Najdete na iDNES.cz