Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Náměstí v Karviné se z VIP místa proměnilo v obávanou lokalitu

  14:49
Náměstí Budovatelů v Karviné má nejlepší časy za sebou. Alespoň co se obyvatel a soužití týká. Konflikty, krádeže, nepořádek a hádky udělaly z této kdysi VIP a výstavní části města zónu, kde nikdo moc bydlet nechce. Místní obchodníci se neustále musí potýkat s vulgaritami a krádežemi.
Karvinská zástavba zvaná Osmistovka a Náměstí budovatelů, kde převážně bydlí...

Karvinská zástavba zvaná Osmistovka a Náměstí budovatelů, kde převážně bydlí Romové v bytech RPG. Podle mnohých je tato čtvrť odsouzena k zániku. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Je úterní poledne. Ze všech stran se ozývá křik. Na rohu náměstí sedí skupina zarostlých mužů, kteří v ruce svírají lahváče a nadávají malému chlapci. O pár metrů dál hází žena ve středním věku lahev s vodou, zřejmě po svém příteli.

Ne, náměstí Budovatelů už dávno není pýchou Karviné. Hlasité hulákání, nadávky, výhrůžky, agrese i krádeže jsou na Osmistovce (jak se náměstí Budovatelů a přilehlému okolí říká) podle domácích na denním pořádku.

„Je to opravdu o zdraví. Nedávno mě přepadli takoví kluci a strhli mi z krku zlatý řetízek,“ říká čtyřiasedmdesátiletá důchodkyně. Ta se už nechce na „stará kolena“ stěhovat, a tak jen nabízí svůj recept na klid. „K večeru prostě raději příliš nevycházím.“

Sousedy si člověk nevybere, lokalitu k podnikání však ano. Lenka Elena Bílková možná s odstupem času lituje, že si na náměstí Budovatelů před pěti lety otevřela květinářství a dárkovou síň. Zatímco v začátcích šlo vše dobře, teď se jí do práce nechodí nejlépe.

Naposledy jí tep zvýšila návštěva ženy se čtyřletým chlapcem. „Zatímco mi dítě se značnou vervou odlupovalo perforovanou fólii z výlohy, matka mu nic neřekla,“ vzpomíná na poslední incident Bílková.

Prodejkyně se už zařekla, že nad podobným chováním nebude přivírat oči a začala se po matce chlapce domáhat odškodnění. Šlo o symbolickou padesátikorunu, přesto tím odstartovala sprchu nadávek a výhrůžek. Padesátikorunu nakonec dostala. „Ale opepřenou nadávkami a plivanci,“ podotkla Bílková.

V obchodě bývá živo...

Během dne se v prodejně vystřídali další známí a rodinní příslušníci ženy. Nejprve dorazil rozlícený přítel, který měl podle svědků vtrhnout do obchodu se slovy: „Kdo tu sahal na mého syna!“ a poté, co asi nebyl dost důrazný, tak i sestry dotčené.

Vzduchem létaly nejen nadávky a výhrůžky, ale i bedýnka se sazenicemi, které sestry hodily do prodejny.

„Po pracovní době jsem raději zavolala synovi. Bála jsem se, že by si na mě mohly ženy někde počkat. Je to šílené. Přitom se starousedlíky vycházíme dobře, a i mezi Romy mám mnoho dobrých známých, problémy ale dělají ti nově přistěhovaní,“ řekla pracovnice Sazky nedaleko květinářství.

Jen o pár metrů dál má svůj obchod Jana Marcolová. Ta navzdory podnikatelskému myšlení říká: „Naštěstí mám prodejnu se zdravou výživou, takže ta tolik zájmu nějakých delikventů a s tím souvisejících incidentů nepřitahuje.“ Přesto, v květnu jí prodejnu vykradli.

„Ale to už se stalo snad každému, kdo tu obchod provozuje. S tím jsme do toho šli, že je tu hodně lidí, kteří nemají co na práci,“ říká již smířlivě. Když tady před dvaceti lety začínala za kasou, vypadalo místo úplně jinak. „Náměstí Budovatelů bylo VIP zónou. To se nedá se současností srovnávat.“

Dnes je místo i v očích z ostatních částí města kouskem Karviné, kam si na procházku, natož večerní, jen tak nevyrazíte. Proč? Prostě si to zkuste, pochopíte.

Pravidelné kontroly a problém s drogami

Až paradoxně může přitom v souvislosti s příběhy lidí působit vyjádření města. To tvrdí, že se situace na Osmistovce postupně uklidňuje. „Stav je stabilizovaný a nedochází zde k razantnímu navýšení nějakého protiprávního jednání,“ uvedl zástupce mluvčí karvinské radnice Jaroslav Nakládal.

Karvinští radní v roce 2009 vyhlásili v lokalitě takzvanou nulovou toleranci. Tím deklarovali boj proti vysoké kriminalitě, narušování veřejného pořádku či údajným fámám o migraci nepřizpůsobivých občanů do města z Ústeckého kraje. Následovaly desítky kontrol, které se zaměřovaly na záškoláctví, zneužívání sociálních dávek v hernách nebo provoz tamní ubytovny.

Na náměstí a do přilehlého okolí začali také pravidelně docházet asistenti prevence kriminality. Ani to však nestačí. A ačkoliv se policejní statistiky neotřásají v základech, podle místních to je spíše tím, že se drobné delikty už na policii ani nehlásí.

Místní musí čekat na řešení od ministrů

Lidé z Osmistovky se podle policistů v současnosti nejčastěji ozývají kvůli pokusům o vloupání. Majetkové delikty zde jsou pravidelné, stejně jako zde není těžké sehnat drogy. Obojí spolu úzce souvisí, protože peníze z vloupání často končí v kapsách dealerů. „Nejoblíbenější drogou je zde pervitin,“ potvrdil Pavel Konečný, zástupce K-centra, které pomáhá závislým.

Právě K-centrum přitom brzy zřejmě zanikne, od města totiž nedostalo dostatečnou finanční podporu a má existenční problémy. To pro Karvinou, kterou si pro drogovou problematiku vybrali na podzim minulého roku i odborníci z Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka (tehdy objevili ve splaškové vodě nadměrné množství pervitinu a amfetaminu), není dobrá zpráva.

Místním tak nezbývá než věřit, že situaci v lokalitě zlomí ministerští úředníci. Ministryně Marksová a ministr Chovanec se na začátku června procházeli nejhoršími lokalitami města.

Nechali se přivézt k Základní škole Družba, odkud jejich kroky neomylně směřovaly přes náměstí Budovatelů až k tamní ubytovně Předvoj. Slíbili, že zatočí se zneužíváním sociálních dávek i se zneužíváním příspěvků na bydlení a že ochrání slušné lidi. Lidem na Osmistovce tak nezbývá než čekat...

Autoři:
  • Nejčtenější

Divácký rekord? Pro Česko není velkou výzvou, spíš by MS mělo hostit častěji

20. května 2024  6:29

Asi žádné jiné číslo se při fanouškovských náletech na hokejovém mistrovství světa neřeší víc. 741...

Konec kotlů na uhlí do deseti let. Stát lidem výměnu zadotuje

20. května 2024  12:42

Máte doma kotel na uhlí? Pak máte problém – i když je nízkoemisní, moderní nebo nový. Ministerstvo...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ležícího zraněného seniora dospělí míjeli, zachránila ho až parta školáků

21. května 2024  17:45

Skvělou rozvahu i koordinaci projevila pětice ostravských školáků, kteří na začátku dubna pomohli...

Švédsko - Finsko 2:1P. Severské drama v prodloužení rozuzlil Eriksson Ek

23. května 2024,  aktualizováno  23:48

Ač favorizování Švédové střelecky jasně dominovali, po dvou třetinách oba brankáři drželi...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Policisté při hokeji zakročili proti muži se zbraní, vypadala jako kalašnikov

19. května 2024  15:10

Dlouhou střelnou zbraň nesl v ruce osmnáctiletý mladík, proti němuž v sobotu po poledni zakročili...

Baník - Slovácko 6:0, do Evropy kanonádou. Hosté dohrávali v devíti

26. května 2024  18:18

Aktualizujeme Fotbalisté ostravského Baníku v klíčovém souboji o přímý postup do kvalifikace Konferenční ligy...

Čtvrtkař Gardiner chce další trofej z Ostravy. Touží po křišťálové tretře

26. května 2024  15:39

Ze startovní listiny Zlaté tretry Ostrava kvůli zranění vypadli oštěpař Níradž Čopra a výškař...

Ostravské stopy: Zoo v Kunčičkách byl dětský ráj, říká výtvarník Oldřich Harok

26. května 2024  13:41

Sochy Oldřicha Haroka patří k dominantám jeho rodného města Šenova u Ostravy. V samotné Ostravě...

Beskydská stezka slibuje spoustu novinek. Láká na pivo i legendární Nazareth

26. května 2024  7:44

Zhruba desítka pivovarů, stovka druhů piv, exkurze nebo festival, kde jako hlavní hvězda vystoupí...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

BMW prohrálo soud s budějovickým prodejcem ojetin o právo na užití loga

Exkluzivně Může nezávislý prodejce ojetých aut používat na provozovně logo automobilky, i když s ní nemá žádnou smlouvu? Vrchní...