Kuňka žlutobřichá je v Česku ohroženým druhem. | foto: Město Bruntál. Petr Meca

V Krnově zachraňují vzácnou kuňku, vykácí kvůli ní duby i škumpu

  • 2
Rozšiřující se náletové rostliny v Krnově vytlačují populaci kriticky ohrožené kuňky žlutobřiché z lokality Staré Hliniště. Zlepšit její životní podmínky má vykácení invazivních druhů a podpora pestrosti lesních a vodních ploch i mokřadů. Radní už na projekt vyčlenili bezmála 65 tisíc korun a město hledá, kdo jej provede.

Hotovo by krnovská radnice ráda měla ještě do konce letošního roku. „Jde o potlačení invazivních druhů rostlin a pokácení dřevin, které zastiňují vodní hladinu zdejších tůní,“ popsal referent krnovské radnice Dušan Martiník, který má na starost veřejnou zeleň a ochranu krajiny.

Kromě přísně chráněné kuňky žlutobřiché žijí v lokalitě i populace evropsky významného druhu čolka velkého, ropuchy obecné či rosničky zelené. Nálety je z jejich stanovišť ale vytlačují.

„Zastíněné vodní plochy mohou způsobovat postupný úbytek populace čolka a také dalších druhů obojživelníků. Porosty v okolí tůní se proto proberou tak, aby tam během dne svítilo slunce. Z pokácených dřevin pak vzniknou úkryty pro obojživelníky v podobě plazníků, líhnišť či zimoviště,“ upřesnil Martiník. Dodal, že ze Starého Hliniště zmizí například invazivní druhy jako dub červený nebo škumpa orobincová.

Přírodní památkou je více než čtyřhektarové území bývalé cihelny a přilehlého lomu, jímž prochází necelý kilometr dlouhá naučná stezka, už přes třicet let. Jde původně o vytěženou, terasovitě uspořádanou jámu po těžbě cihlářských hlín.

„Přírodní památkou byla vyhlášena už v roce 1989, aby se zmírnily splachy agrochemikálií z polí, což vedlo ke zhoršení kvality vody v tůních a ústupu čolka velkého,“ upřesnila mluvčí krnovské radnice Dita Círová s tím, že město má plán péče o chráněnou lokalitu do roku 2024.