Pocit to byl tak trochu jako z hororu. Tak popsal fotograf Vít Hassan své dojmy z ostravského krematoria. (9. ledna 2021) | foto: Vít Hassan

S kapacitou běžně problém nemáme, brání město ostravské krematorium

  • 3
Ačkoli je ostravské krematorium největší v Česku a ročně zpopelní až 12 tisíc zemřelých, nyní se dostalo do velkých potíží. Město se ohradilo proti tvrzení, že má krematorium kapacitní potíže už dlouho.

„Není pravda, že zařízení má problémy s kapacitou i v běžném stavu, jak zaznělo na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví. Vůči takovému tvrzení se ohrazujeme,“ uvedla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

Počet zemřelých ke zpopelnění narostl o 60 procent. Krematorium muselo přidávat venkovní mrazicí boxy i návěsy, aby mělo kam těla ukládat. Ale už je nestíhá spalovat, ani když všechny tři kremační pece pracují téměř nepřetržitě.

Poté, co město jako vlastník požádalo prostřednictvím kraje o řešení ústřední krizový štáb, pomohli v sobotu hasiči za asistence policie s přepravou prvních 58 zesnulých ke kremaci do Hustopečí. A v úterý tam odjely ostatky 59 zesnulých.

Podle Šebestové má krematorium za normálních okolností rezervu, až poslední týdny se potýká s výrazným nárůstem zemřelých, který jednoznačně souvisí s pandemií koronaviru.

„Nic podobného nepamatují zaměstnanci krematoria za posledních 20 let,“ řekla Šebestová.

„Kvůli nutným opravám starých pecí chystáme od loňska stavbu čtvrté pece za 12 milionů. Hotová bude koncem roku,“ dodala.

9. listopadu 2020


Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.